Snapchat pozwoli rodzicom zobaczyć z kim rozmawiają ich dzieci

W ramach działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci, Snapchat wprowadza nowe narzędzie nadzoru, które ma naśladować interakcje rodziców i nastolatków w prawdziwym świecie.

Snapchat Family Center

Nowe Family Center Snapchata pozwala rodzicom i opiekunom kontrolować, z kim ich nastolatki wysyłają wiadomości w aplikacji, bez ujawniania tego, o czym rozmawiają. Zarówno opiekun, jak i dziecko muszą zaakceptować zaproszenie do Family Center, zanim narzędzia nadzoru będą mogły zacząć obowiązywać. Po zaakceptowaniu zaproszeń opiekun może zobaczyć całą listę znajomych swojego dziecka oraz listę kont, z którymi wchodził w interakcję w ciągu ostatnich siedmiu dni, i zgłaszać je do Zespołu ds. Zaufania i Bezpieczeństwa Snapa.

„Naszym celem było stworzenie zestawu narzędzi zaprojektowanych tak, aby odzwierciedlać dynamikę relacji w świecie rzeczywistym oraz wspierać współpracę i zaufanie między rodzicami i nastolatkami” – informuje Snap we wpisie na swoim blogu. Ta funkcja ma na celu skopiowanie prawdziwych relacji, na przykład gdy rodzic pozwala przyjaciołom dziecka przyjść, ale nie monitoruje wszystkiego, o czym rozmwiają.

Snap planuje wprowadzić nowe funkcje Family Center w ciągu najbliższych kilku tygodni, w tym narzędzia umożliwiające rodzicom przeglądanie nowych znajomych, których dodali ich dzieci, wraz z dodatkową kontrolą treści.

Centrum rodzinne Snapchata pozwala rodzicom zobaczyć, z kim ich dzieci rozmawiają w aplikacji. Obraz: Snap

Nowa kontrola rodzicielska Snapchata pojawia się po tym, gdy prawodawcy kontynuują pracę nad bezpieczeństwem dzieci w internecie. Po tym, jak demaskatorka Facebooka Frances Haugen ujawniła wewnętrzne dokumenty firmy ujawniające, w jaki sposób platformy Meta mogą zaszkodzić młodym użytkownikom, niektóre z największych platform technologicznych zostały wezwane do złożenia zeznań przed Kongresem. Obok YouTube’a i TikToka przed komisją senacką stanął także przedstawiciel Snapa.

Na zeszłorocznym przesłuchaniu Jennifer Stout, wiceprezes Snapa ds. globalnej polityki publicznej, powiedziała: „Snapchat został zbudowany jako antidotum na media społecznościowe” – co odróżnia Snapa, który dystansuje się od Facebooka i innych platform społecznościowych.

Ujawnienia Haugen i następujące po nim przesłuchania doprowadziły do ​​wprowadzenia szeregu ustaw dotyczących bezpieczeństwa dzieci w internecie. Według The Washington Post, pod koniec ubiegłego miesiąca panel amerykańskiego senatu zatwierdził dwa projekty ustaw, które ograniczą sposób, w jaki platformy technologiczne mogą gromadzić i wykorzystywać dane młodych użytkowników.

Family Center - widok rodzica i dziecka
Family Center – widok rodzica i dziecka | fot. Snap

Jedna z ustaw o ochronie prywatności dzieci i nastolatków w internecie zakazuje firmom technologicznym gromadzenia danych użytkowników w wieku od 13 do 16 lat bez zgody ich rodziców. Drugi projekt ustawy – Kids Online Safety Act, zakłada przycisk „gumki”, który umożliwi młodym użytkownikom łatwe usuwanie danych z platform.

Po październikowym przesłuchaniu Snapa w Kongresie firma ogłosiła, że ​​pracuje nad narzędziem Family Center, które ogłoszono właśnie dzisiaj.

W styczniu Snap uruchomił funkcję ograniczającą liczbę sugestii znajomych, które nastolatki widzą w swojej aplikacji, za pośrednictwem menu Szybkiego dodawania. Według firmy dzieci w wieku od 13 do 17 lat otrzymują tylko sugestie kont, które „mają pewną liczbę wspólnych znajomych z daną osobą”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Snap | The Verge