TVP Nauka wystartuje 3 października 2022 roku

Nowy kanał popularnonaukowy Telewizji Polskiej wystartuje 3 października 2022 roku – a już 12 sierpnia odbędzie się pierwsza internetowa transmisja programu TVP Nauka.

Logo TVP Nauka

W piątek 12 sierpnia 2022 roku o 20.00 na stronie internetowej TVP odbędzie się pierwsza transmisja programu TVP Naukazapowiadanego na początku zeszłego roku kanału TVP popularyzującego wiedzę, który rozpocznie nadawanie 3 października 2022 roku. Pierwszy program stacji, zatytułowany „Noc Perseidów”, będzie internetową transmisję z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach, dzięki której będzie można oglądać na żywo noc spadających gwiazd.

Przeczytaj także: TVP 4K ponownie od listopada 2022 roku

Noc Perseidów to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników astronomii. Co roku na nocnym niebie mamy okazje obserwować deszcze meteorów. Kosmiczne okruchy skalne z wielką prędkością wpadają w ziemską atmosferę, zostawiając za sobą świetliste smugi. Najbardziej znanym deszczem meteorów są Perseidy. Możemy je obserwować zazwyczaj od połowy lipca aż do końca sierpnia. Największa aktywność Perseidów przypada między 9 a 14 sierpnia. To właśnie wtedy warto spojrzeć na nocne rozgwieżdżone niebo. 

Podczas pierwszej transmisji TVP Nauka, w programie „Noc Perseidów”, profesor Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym, przybliży widzom programu nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos, prof. Łukasz Wyrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego ujawni tajniki misji Gaia – bezzałogowej sondy kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej, która dostarczyła informacji o ponad 1,8 mld gwiazd w Drodze Mlecznej. 

Gośćmi w Truszczynach będą także: Magdalena Pilska-Piotrowska z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie i Jacek Drążkowski z Gwiazdopatrzni w Lidzbarku Warmińskim. Oboje zaprezentują meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. 

O ostatnich odkryciach naukowych będących m.in. wynikiem pracy najnowszego kosmicznego teleskopu opowie dr hab. Maciej Mikołajewski. W studiu gościć będą także popularyzatorzy nauki: Przemysław Rudź, który przedstawi najnowsze plany podboju Kosmosu przez człowieka i udziału w nim polskiego sektora kosmicznego, oraz Michał Juszczakiewicz – znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie postulaty astronoma w zakresie ekonomii. 

„Noc Perseidów” od TVP Nauka, będzie można obejrzeć na tvp.pl w piątek 12 sierpnia 2022 roku o godz. 20.00. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska