Nowe kanały od TVP: Kobieta, Muzyka i Nauka

Telewizja Polska ma uruchomić w tym roku aż trzy nowe kanały tematyczne: TVP Kobieta, TVP Muzyka oraz TVP Nauka.

Nowe kanały TVP (TVP Kobieta, TVP Muzyka, TVP Nauka) - to nie są logotypy stacji
TVP Kobieta, TVP Muzyka, TVP Nauka – wizualizacja (to nie są logotypy stacji)

Według uchwalonej i przekazanej do KRRiTV w zeszłym roku Karty Powinności Telewizji Polskiej SA na lata 2020-2024, TVP może tworzyć i rozpowszechniać nowe kanały, jeśli pozwolą na to środki z dodatkowych źródeł. Wygląda na to, że Telewizja Polska dysponuje dodatkowymi finansami, ponieważ już 8 marca 2021 roku (w Dzień Kobiet) ma wystartować pierwszy z trzech nowych kanałów publicznego nadawcy – TVP Kobieta. Mówi się, że kolejne dwa nowe wyspecjalizowane kanały telewizyjne – TVP Muzyka oraz TVP Nauka (ujęte w w karcie powinności) mają wystartować odpowiednio w 2022 roku i do 2024 roku.

Obecnie w portfolio Telewizji Polskiej jest aż kilkanaście kanałów o różnej tematyce przeznaczonych do różnych grup docelowych – między innymi:

  • ogólnokrajowe programy ogólnotematyczne: TVP 1, TVP 2,
  • programy regionalne realizowane w oddziałach regionalnych: TVP 3,
  • programy dla odbiorców za granicą (w języku polskim i innych językach): TVP Polonia, TVP Wilno, Belsat TV, Poland IN (TVP World),
  • programy wyspecjalizowane: TVP Info, TVP Kutura, TVP Historia, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP Sport, TVP HD, TVP 4K oraz TVP Dokument (który wystartował w listopadzie 2020 roku),
  • planowane: TVP Kobieta, TVP Muzyka, TVP Nauka.

Uruchomiony w 2018 roku anglojęzyczny kanał Poland IN ma zostać przekształcony w TVP World. Ale to nie wszystkie zmiany zapowiedziane na najbliższe lata!

TVP Kobieta ♀, jak sama nazwa wskazuje, ma być przeznaczony w szczególności do polskich kobiet. Mają tam być emitowane treści, którymi interesują się kobiety, w tym programy o tematyce lifestylowej, poradnikowej oraz rozrywkowej. Nie znamy szczegółów co do konkretnych pozycji i ewentualnych prowadzących.

Kanał TVP Kobieta ma trafić do oferty cyfrowej telewizji naziemnej, do ósmego multipleksu MUX-8 – ma tymczasowo trafić na miejsce obecnego tam kanału TVP Rozrywka.

TVP Muzyka ♫ ma być kolejnym kanałem wyspecjalizowanych o charakterze muzyczno-rozrywkowym. W ramówce mają znaleźć się programy prezentujące różne gatunki muzyczne, teledyski, oraz filmy dokumentalne o historii muzyki a także fabularne o muzyce, artystach czy kompozytorach. TVP ma wydać około 20 mln złotych tylko na uruchomienie tego kanału.

TVP Nauka ⚛ ma mieć oczywiście charakter edukacyjny z programami edukacyjnymi, publicystycznymi, oraz filmami dokumentalnymi o nauce i jej historii. Tematyka audycji ma obejmować treści medyczne (zdrowotne), techniczne, technologiczne, biologiczne i przyrodnicze a także badawczo-kulturowe. Charakter edukacyjny kanału mają realizować między innymi programy wyjaśniające zmiany zachodzące na naszej planecie oraz promocja działań mających na celu jej ochronę (segregacja odpadów, ograniczanie emisji zanieczyszczeń, innowacyjne technologie energetyczne). Program ma wspierać także polską myśl techniczną oraz dorobek i potencjał polskiej nauki.

Telewizja Polska będzie dążyła, aby po utworzeniu nowych kanałów (TVP Muzyka i TVP Nauka), rozpowszechniać je w ramach cyfrowej telewizji naziemnej oraz w internecie.

źródło: KRRiT – Karty powinności spółek publicznej radiofonii i telewizji