Musical „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” w Teatrze Syrena!

Musicalowa adaptacja komiksu Janusza Christy w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza pt. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” grany jest w Teatrze Syrena w Warszawie!

Musical: „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (Teatr Syrena)

Janusz Christa rysował przygody dwóch słowiańskich wojów – Kajka i Kokosza od 1972 roku. Na początku w odcinkach, w „Wieczorze Wybrzeża”, a później w „Świecie Młodych”. To tam w 1975 r. zadebiutowała „Szkoła latania”. Jest to pierwszy komiks z serii, który został wydany w formie osobnego albumu oraz pierwszy komiks w Polsce, który trafił do kanonu lektur (IV klasa szkoły podstawowej). Teraz przyszedł czas na inscenizację w Teatrze Syrena w Warszawie.

Może Cię zainteresować także: Jest pierwsza odsłona gry „Kajko i Kokosz: Na Plasterki”, ale…

W „Szkole latania” wątpiący w swoją siłę Łamignat otrzymuje od czarownicy Jagi rzekomo magiczną fujarkę i głęboko wierzy, że to właśnie dzięki jej dźwiękom może wywijać maczugą, by dalej łupić bogatych i wspierać biednych. Tymczasem Hegemon i jego zbójcerze chcą okraść i spalić Mirmiłowo. Kiedy w grodzie są Kajko i Kokosz, atak kończy się niepowodzeniem.

Jednak Hegemon wpada na sprytny pomysł – podstępnie zaraża Mirmiła wizją latania. Kiedy kasztelan w towarzystwie Kajka i Kokosza wyrusza na Łysą Górę do Wyższej Szkoły Latania na Miotle, Hegemon szykuje się już do zdradzieckiego ataku…

Jak wygląda proces zamiany komiksu w musical?

Z kompozytorem Jakubem Lubowiczem Teatr Syrena współpracujemy od lat. Zanim postanie muzyka, omawiamy kierunek, który chcemy obrać. Dzięki temu piosenki stają się uzupełnieniem i wzbogaceniem historii, a nie tylko dodatkami – mówi reżyser Jakub Szydłowski. – „Kajko i Kokosz” to wspaniała intryga i skrzący się dowcip. W inscenizacji trzeba przekazać najważniejsze cechy każdej postaci, zależności między bohaterami i wierność zdarzeń. Muszą wybrzmieć kultowe teksty. Istotne będzie odwzorowanie kostiumów. Kiedy widz znający oryginał zorientuje się, że nie zmieniamy na siłę pierwowzoru, będzie mógł czerpać przyjemność z tego, w jaki sposób podobna, a w jaki nowatorska będzie musicalowa inscenizacja. Przemycimy też kilka zabawnych odniesień do obecnych czasów. Jednak istotą musi być zachowanie ducha pierwowzoru!

Opowiada kompozytor Jakub Lubowicz: Muzyka jest współczesna, oparta na nowoczesnych bitach oraz brzmieniach, ale nie brakuje tu musicalowych songów, pozwalających aktorom zaprezentować swój kunszt wokalny. To spektakl barwny, różnorodny, momentami bawiący do łez, ale i nostalgiczny, poruszający. A muzyka mu w tym pomaga.

Zdjęcie z musicalu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
Zdjęcie z musicalu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” | fot. Teatr Syrena

Spektakl nominowany do XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl dla młodego widza. Fundacji Kreska im. Janusza Christy udzieliła licencji na realizację spektaklu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 8. roku życia. 

Posłuchaj wybranych utworów z musicalu:

  • Czas trwania: 120 minut i jedna przerwa
  • Adaptacja: Marcin Pieszczyk i Marcin Zawada
  • Tytuł oryginalny: Kajko i Kokosz. Szkoła latania
  • Autor: Janusz Christa
  • Premiera: 11 września 2021

Więcej informacji oraz informację jak i gdzie bilety na musical znajdziesz na stronie teatru.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Teatr Syrena