Iluzja „rozszerzająca się dziura” skłania mózg do rozszerzenia źrenic

To ciekawe złudzenie optycznie to nic innego jak błąd percepcji, który „działa” na około 86 procent osób, które ją oglądają.

Iluzja „rozszerzająca się dziura” (Expanding hole)
Iluzja „rozszerzająca się dziura” (Expanding hole)

Czy patrząc na powyższy obrazek masz wrażenie, że czarna smuga po środku się rozszerza? Jeśli tak, to znaczy, że jesteś jak większość ludzi – a odpowiednio przymrużając oczy twój mózg może nawet pomyśleć, że wchodzisz do tunelu. W ramach ostatnich badań prowadzonych przez prof. Bruno Laenga z Uniwersytetu w Oslo, poproszono łącznie 50 dorosłych badanych z normalnym wzrokiem (31 kobiet, 19 mężczyzn) o przyjrzenie się nowo opracowanej iluzji optycznej „rozszerzającej się dziury”.

Przeczytaj również: Najlepsze złudzenia optyczne 2021 roku

Obejrzeli 26 wersji, w różnych kombinacjach kolorystycznych rozmazywania/kropek. Pokazana tutaj prosta kombinacja – z czarną smugą i kropkami na białym tle – wywołała najsilniejszą reakcję, a około 86% uczestników zgłosiło wrażenie, że dziura się rozszerza.

Co więcej, okazało się, że im większa relacjonowana percepcja, tym bardziej źrenice osób nieświadomie rozszerzyły się, gdy widzieli iluzję. Sugeruje to, że ich mózgi reagowały tak, jakby faktycznie wchodzili do ​​ciemnego tunelu – otwierając szerzej źrenice, aby wchłonąć więcej światła.

„W oparciu o nową iluzję „rozszerzającej się dziury”, widzimy, że źrenica reaguje na to, jak postrzegamy światło – nawet jeśli to „światło” jest wyimaginowane jak w iluzji – a nie tylko na ilość energii świetlnej, która faktycznie wchodzi do oka — powiedział Laeng. „Iluzja rozszerzającej się dziury powoduje odpowiednie rozszerzenie źrenicy, co miałoby miejsce, gdyby ciemność naprawdę wzrosła”.

Mamy nadzieję, że te odkrycia mogą doprowadzić do lepszego zrozumienia sposobów, w jakie nasz układ wzrokowy nadaje sens otaczającemu nas światu.

Artykuł na temat badań – w którym uczestniczyli również prof. Akiyoshi Kitaoka z japońskiego Uniwersytetu Ritsumeikan oraz doktorant Shoaib Nabil z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex – został niedawno opublikowany w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Frontiers | New Atlas