Żegnaj iPhonie, witaj Mixed Reality?

Zestaw słuchawkowy do rzeczywistości mieszanej firmy Apple będzie podobno zawierał treści stworzone przez hollywoodzkich reżyserów.

Koncept Apple View (via PhoneArena)
Koncept Apple View (via PhoneArena)

W końcu nadejdzie czas, kiedy iPhone przestanie generować ogromną sprzedaż, do której Apple i jego akcjonariusze są przyzwyczajeni. Jaka będzie następna wielka rzecz firmy Apple? Od lat spekulowano, że jakiś rodzaj okularów Augmented Reality (AR) zastąpiłby kultowy smartfon Apple’a, aby stać się największym sukcesem sprzedażowym giganta technologicznego z Cupertino. Około pięć lat temu analityk Gene Munster posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​okulary AR firmy Apple będą ostatecznie popularniejszym produktem niż sam iPhone.

Apple przygotowuje swoją „następną wielką rzecz”

To może nadal być prawdą, ale Apple ma produkt, który przygotowywał do wydania przed tak zwanym AR Apple Glass. Byłby to zestaw słuchawkowy VR/AR z mieszaną rzeczywistością (Mixed Reality), który korzystałby zarówno z wirtualnej rzeczywistości (VR), jak i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Pierwsza z nich tworzy wymyślone środowiska, w których można będzie się zanurzyć.

Rzeczywistość rozszerzona tworzy rzeczywisty obraz i ma nakładkę pokazującą dane. Świetnym przykładem AR w akcji jest widok na żywo w Mapach Google, dostępny dla pieszych tras. Tylna kamera zapewnia podgląd drogi i ruchu przed Tobą w czasie rzeczywistym, podczas gdy nakładka zawiera strzałki wskazujące kierunek, w którym należy iść, a inne ikony wskazują znane, interesujące miejsca w pobliżu.

Dzisiaj The Grey Lady (jak często nazywa się The New York Times) napisał, jak Apple przygotowuje się do kolejnego wielkiego wydarzenia, ustawiając w kolejce wielkich reżyserów, aby pomogli w tworzeniu treści wideo dla zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej. Apple prawdopodobnie zamierza wydać urządzenie w przyszłym roku. Oparte na renderach, słuchawki Apple View (to nie jest oficjalna nazwa) mają konstrukcję przypominającą gogle narciarskie.

Podobno ta wersja zestawu słuchawkowego, którą Apple ostatecznie wyda, będzie samodzielnym modelem, który nie będzie musiał być sparowany z iPhonem lub inną stacją bazową. Oczekuje się, że podczas tegorocznego WWDC 2022 w poniedziałek Apple przedstawi narzędzia, z których programiści będą mogli korzystać, aby dostosować swoje aplikacje do zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej.

Mixed VR - koncepcja okularów Apple Glass
Tak ma wyglądać zestaw słuchawkowy Mixed VR firmy Apple

Podczas, gdy system operacyjny dla produktu będzie podobno nazywał się rOS (realityOS) dla systemu rzeczywistości mieszanej (nazwa, którą słyszeliśmy wiele lat temu), mówi się, że interfejs użytkownika oferuje nawigację bez użycia rąk – tak przewiduje Times, który przejrzał kilka kluczowych dokumentów związanych z projektem.

Fani Apple nie wydają się być zachwyceni zestawem słuchawkowym Mixed Reality

Fani Apple nie wydają się zbytnio zachwyceni dodaniem zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej do godnego pozazdroszczenia ekosystemu firmy. Możliwe, że użytkownicy czekają na AR Apple Glass, który ma być podobny do Google Glass. Ideą stojącą za Google Glass i Apple Glass jest zapewnienie użytkownikom tych samych danych i doświadczeń, które użytkownicy smartfonów mogą otrzymać na swoich telefonach, ale dostarczanych przez okulary zamiast na wyświetlaczu telefonu.

Wydaje się, że to właśnie miał na myśli Google, tworząc film Project Glass, który udostępnił światu 4 kwietnia 2012 roku. Apple Glass możemy ujrzeć dopiero za kilka lat i Apple może nadal zastanawiać się, jaki odbiór może przynieść takie urządzenie. Być może pamiętacie, że użytkownicy Google Glass zostali oskarżeni o robienie zdjęć osobom, które nie wiedziały, że są fotografowane, co nadało użytkownikom urządzenia niepochlebny przydomek „Glassholes”.

Carolina Milanesi, analityk technologiczny z firmy Creative Strategies, zajmującej się badaniami technologicznymi, powiedziała: To jest kolejna granica. Dla Apple chodzi o nowe wrażenia komputerowe i możliwość zaangażowania konsumentów w urządzenie i nowe doświadczenia oparte na tym, co już zrobili z treścią.

Najważniejsze pytanie brzmi, czy opinia publiczna poczuje, że wrażenia z iPhone’a można zastąpić lub ulepszyć, stale nosząc zestaw słuchawkowy lub parę okularów AR. Pamiętajmy, że zestaw słuchawkowy zostanie prawdopodobnie wydany dopiero w 2023 roku, co da nam wystarczająco dużo czasu na pożegnanie z iPhone’em.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: phoneArena | The New York Times