Najlepsze złudzenia optyczne 2021 roku

Innowacyjna iluzja anamorficzna zdobyła główną nagrodę w corocznym konkursie na Najlepszą Iluzję 2021 Roku.

The Phantom Queen (Matt Pritchard)

Konkurs Twisting Minds pokazuje, w jaki sposób można oszukać nasz mózg za pomocą prostych iluzji percepcyjnych. Coroczny konkurs iluzji jest prowadzony przez Neural Correlate Society, organizację zajmującą się promowaniem świadomości nauki stojącej za percepcją i poznaniem. Od 17 lat coroczny konkurs niezmiennie dostarcza szereg fascynujących iluzji, często opartych na fascynujących zasadach naukowych.

Widmowa Królowa

Tegoroczny zwycięzca, od brytyjskiego naukowca i magika Matta Pritcharda, jest wyjątkowym przykładem iluzji anamorficznej. Są to iluzje, które przedstawiają widzowi obraz, który wydaje się zniekształcony, dopóki nie spojrzy się na niego z określonej perspektywy.

W tym przypadku niesamowita zwycięska iluzja Pritcharda wykorzystuje lustro do stworzenia złożonej, dwustronnej iluzji anamorficznej. To pozwala Pritchardowi stworzyć magiczny moment, w którym królowa na szachownicy wydaje się pojawiać znikąd w odbiciu lustra.

The Phantom Queen

Iluzja szatni

Zdobywca drugiej nagrody to niezwykle prosta iluzja Michaela Cohena, kognitywisty z MIT i Amherst College. Cohen opisuje iluzję jako przykład zjawiska zwanego „ślepotą na stopniową zmianę”.

„Próbując przygotować nowy przykład tego zjawiska dla studentów, zdałem sobie sprawę, że mogę zmienić dziesiątki elementów bez zauważenia przez obserwatorów” – wyjaśnia Cohen. „Ogólnie rzecz biorąc, ta iluzja podkreśla, w jaki sposób ludzie mogą faktycznie postrzegać i pamiętać o wiele więcej otaczającego ich świata, niż intuicyjnie sądzą”.

The Changing Room Illusion

Iluzja podwójnego pierścienia

Trzecie miejsce zajął kognitywista Brent Strickland i jego doktorant Dawei Bai. Sztuczka, nazwana Złudzeniem Podwójnych Pierścieni, pokazuje, w jaki sposób nasz system wzrokowy jest zasadniczo rządzony przez nasze rozumienie praw fizycznych. Mimo wykonania dokładnie tego samego ruchu, pierścienie wydają się obracać inaczej w zależności od ich położenia.

Zapoznaj się z innymi atrakcjami z tegorocznych imponujących 10 najlepszych iluzji optycznych, w tym pudełkiem, które nie jest tak zwyczajne, jak się początkowo wydaje, wspaniałym przykładem tego, jak nasz system wizualny wykorzystuje ruch do postrzegania złożoności, oraz zabawną demonstracją tego, w jaki sposób nasza percepcja może zniekształcać odczucia ciała.

The Double Ring Illusion

Emergent City Flyby with Colossus

Oh La La Box

Slime Hand

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Illusion of the Year