Najpopularniejsze hasła w Polsce i na świecie w 2022 roku

Sprawdź najbardziej popularne hasła wybierane przez użytkowników w Polsce i na świecie – niech Cię zainspirują do tworzenia silniejszych haseł!

Od wielu już lat najczęściej wybieranym hasłem przez użytkowników na świecie jest nieszczęsne 123456. I pomimo ostrzeżeń i ciągłego przypominania, te liczby wciąż królują. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych haseł są bardzo różne kombinacje, które niestety ciągle są bardzo łatwe do złamania. W zależności od kraju lub języka popularność haseł jest zróżnicowana i warto przyjrzeć się tym najciekawszym. W najnowszym zestawieniu opublikowanym przez ExpressVPN możemy przyjrzeć się bardzo różnym hasłom z TOP 10 w większości krajów na świecie.

Zobacz również: Najpopularniejsze hasła w 2021 roku są wręcz krępujące…

Oprócz 123456, które jest uniwersalne w większości krajów bez względu na język czy alfabet, to różnice pojawiają się na kolejnych miejscach, w których znaczenie ma język danego kraju. Tak na przykład jest w przypadku hasła password (z ang. hasło), które króluje w krajach anglojęzycznych – analogicznie pojawia się passwort w Nieczech. Z kolei Francuzi używają azerty zamiast qwerty, ze względu na inne rozmieszczenie kolejności liter na francuskiej klawiaturze.

Na infografice od ExpressVPN możemy zobaczyć wiele ciekawych zależności, nie tylko językowych, ale także kulturowych. We Włoszech fani Juventusu używają właśnie nazwy swojego ulubionego klubu piłkarskiego – co ciekawe hasło juventus zajmuje 4. miejsce w tym kraju! Turcy upodobali sobie między innymi hasło Anathema – zapewne ze względu na niezwykłą popularność tego zespołu w Turcji.

Sprawdź najciekawsze wybory najpopularniejszych haseł w różnych krajach na świecie, które w większości są specyficzne dla danej narodowości, ze względu na czynniki kulturowe wpływające na tworzenie haseł. Warto zauważyć, że są to hasła, które znajdują się w pierwszej 10 najczęściej wybieranych haseł – niekoniecznie zajmujące pierwsze miejsce w zestawieniu danego kraju.

TOP 10 haseł wybieranych przez Polaków:

 1. 123456
 2. qwerty
 3. zaq123wsx
 4. 123456789
 5. 12345
 6. polska
 7. 1234
 8. lol123
 9. mateusz
 10. 111111

CIEKAWOSTKA

40% spośród 150 najpopularniejszych haseł tworzonych przez Polaków zawiera imiona, zarówno męskie jak i żeńskie

Infografika: Najpopularniejsze ciekawe hasła na świecie w 2022 roku (z TOP 10)
Infografika: Najpopularniejsze ciekawe hasła na świecie w 2022 roku (z TOP 10)

Jak tworzyć silne i niepopularne hasła?

Skoro już jesteśmy przy temacie tworzenia haseł, zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu hasła do poczty, aplikacji, bankowości internetowej czy konta w dowolnym serwisie internetowym. Pamiętaj, że popularne hasła to złe hasła, ponieważ haker może je łatwo odgadnąć. Dobre hasło powinno być przede wszystkim:

 • Długie – powinno mieć co najmniej 8 znaków (najlepiej od 12 do 15 znaków). Każdy dodatkowy znak czyni je wykładniczo trudniejszym do złamania.
 • Losowe – powinno składać się z ciągu losowych liter, cyfr i symboli. Takie hasło łatwo jest utworzyć za pomocą generatora losowych haseł.
 • Unikalne – używaj osobnego hasła do każdego konta internetowego. Jeśli powtórzysz hasło lub zastosujesz pewien schemat, w przypadku, gdy ktoś odkryje jedno z Twoich haseł, może go użyć do zhakowania Twoich pozostałych kont.

Warto korzystać ze sprawdzonych i szyfrowanych menedżerów haseł, takich jak np. 1Password, LastPass czy wbudowany Pęk kluczy pod systemami Apple’a. Innym sposobem ochrony prywatności i bezpieczeństwa w internecie jest korzystanie z VPN-a – oprócz zaszyfrowanego ruchu, otrzymasz też nowy adres IP – dzięki temu intruzi nie będą mogli zobaczysz tego, co robisz w internecie.

Większość danych dotyczących najpopularniejszych haseł na świecie pochodzi z niezależnego badania dotyczącego wycieków haseł przeprowadzonego dzięki uprzejmości użytkownika Github – Aty Hakçıla, SafetyDetectives dla USA, Scattered Secrets dla Holandii i jest oparta na języku powiązanych stron internetowych. Dane nie były dostępne dla wszystkich krajów/języków.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ExpressVPN