Co nowego w systemie WordPress 6.0?

We wtorek 24 maja 2022 roku pojawiła się kolejna duża aktualizacja systemu do zarządzania treścią WordPress 6.0 – oto najważniejsze nowości.

WordPress 6.0

Nowa wersja systemu WordPress 6.0 zawiera ponad 500 ulepszeń i 400 poprawek. Strona przedstawia kilka kluczowych ulepszeń, które mają sprawić, że tworzenie treści WordPress i tworzenie witryn będzie bardziej bogate w funkcje i intuicyjne. Znajdują się tu również zasoby dla programistów i każdego, kto chce lepiej zrozumieć WordPressa.

Zobacz także: WordPress + CDN – przepis na szybki serwis WWW

Ulepszone możliwości pisania

Istnieje wiele ulepszeń pisania, niezależnie od tego, czy piszemy nowy wpis, czy dodajemy elementy do istniejącej strony. Poznaj więcej sposobów na usprawnienie procesu tworzenia treści, w tym:

 • Zaznacz tekst w wielu blokach i edytuj je jednocześnie.
 • Wpisz dwa otwarte nawiasy [[, aby szybko uzyskać dostęp do menu odnośników.
 • Zachowaj istniejące style podczas przekształcania niektórych bloków z jednego rodzaju w inny — na przykład z bloku akapit na blok kodu.
 • Utwórz własne przyciski, a wszelkie nowe przyciski automatycznie zachowają dostosowania stylu.
 • Spraw, aby chmury tagów i ikonki społecznościowe były jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki zaktualizowanym ustawieniom i kontrolkom oraz nowemu stylowi konturu chmury tagów.
Nowe funkcje systemu WordPress 6.0
Nowe funkcje systemu WordPress 6.0

Przełącznik stylów

Motywy blokowe zawierają teraz opcję zawierania wielu odmian stylów. Rozszerza to jeszcze bardziej nowy system stylów i umożliwia skróty do przełączania wyglądu i stylu witryny w ramach jednego motywu. Można zmienić zarówno dostępne ustawienia, takie jak grubość czcionki, jak i opcje stylu, takie jak domyślna paleta kolorów. Zmień wygląd i styl swojej witryny za pomocą kilku kliknięć.

Więcej możliwości wyboru szablonu

WordPress 6.0 zawiera pięć nowych opcji szablonów: autor, data, kategorie, tag i taksonomia. Dodatkowe szablony zapewniają większą elastyczność twórcom treści. Dostosuj każde z narzędzi, które już znasz z następującymi nowymi opcjami.

 • Obrazki wyróżniające można wykorzystać w bloku okładki. Nowe elementy sterujące wielkością polecanych obrazków ułatwiają uzyskanie pożądanych wyników.
 • Podczas edytowania szablonu, w katalogu głównym lub pomiędzy blokami, funkcja szybkiego wstawiania pokazuje wzorce i części szablonu, co pomaga w szybszej pracy i odkrywaniu nowych opcji układu.
 • Blok zapytań obsługuje filtrowanie według wielu autorów, obsługę własnych taksonomii oraz obsługę dostosowywania wyświetlania braku wyników.

Zintegrowane wzorce

Wzorce pojawią się teraz, gdy będą potrzebne, w jeszcze większej liczbie miejsc, na przykład w szybkim wstawianiu lub podczas tworzenia nowego nagłówka lub stopki. Jeśli jesteś autorem motywów blokowych, możesz nawet rejestrować wzorce z katalogu wzorców za pomocą pliku theme.json, co umożliwia nadawanie priorytetu określonym wzorce, które są najbardziej przydatne dla użytkowników motywu.

Ulepszona lista widoków

Nowe skróty klawiaturowe umożliwiają wybieranie wielu bloków z widoku listy, zbiorczą ich modyfikację oraz przeciąganie i upuszczanie na liście. Widok listy można łatwo otwierać i zamykać; jest on domyślnie zwinięty i automatycznie rozwija się do bieżącego zaznaczenia za każdym razem, gdy wybrano blok.

Ulepszona lista widoków w WordPressie 6.0
Ulepszona lista widoków w WordPressie 6.0

Kontrola blokady bloków

Teraz można blokować bloki. Proszę wybrać, aby wyłączyć opcję przesunięcia bloku, usunięcia bloku lub obu tych działań. Upraszcza to przekazywanie projektu, pozwalając klientom uwolnić swoją kreatywność bez obaw o przypadkowe uszkodzenie witryny w czasie tworzenia.

Kontrola blokady bloków w WordPressie 6.0
Kontrola blokady bloków w WordPressie 6.0

Dodatkowe narzędzia projektowe

Z każdym wydaniem narzędzia do projektowania stają się coraz bardziej zaawansowane i intuicyjne.
Oto niektóre z najważniejszych cech wersji 6.0:

 • Nowy projekt kolorowych paneli oszczędza miejsce, ale nadal widać je od razu.
 • Nowe elementy sterujące obramowaniem oferują prostszy sposób na jego ustawienie dokładnie tak, jak chcemy.
 • Poziomy przezroczystości kolorów pozwalają na jeszcze bardziej kreatywne opcje kolorystyczne.
 • Kontroluj luki, marginesy, typografię i nie tylko w zbiorze bloków jednocześnie, w bloku Grupuj.
 • Przełączaj się między wariantami stosu, wiersza i grupy, aby pozycjonować grupy bloków z większą elastycznością układu.
 • Użyj funkcji obsługi przerw w bloku Galerii, aby stworzyć różne wyglądy — od dodawania odstępów między wszystkimi obrazkami, aż po całkowite usunięcie odstępów.

Dowiedz się więcej o WordPressie 6.0

Zobacz WordPressa 6.0 w akcji! Obejrzyj krótki film wideo przedstawiający niektóre z głównych funkcji debiutujących w WordPress 6.0.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WordPress