Firefox 100 obsługuje HDR i obraz w obrazie na Macu

Przeglądarka Firefox osiągnęła wersję 100 – przełomowe wydanie obsługuje wideo HDR oraz obraz w obrazie z napisami na Macu, zawiera nowe motywy przeglądarki i nie tylko.

Firefox 100

Aktualizacja przeglądarki Firefoksa 100, która pojawiła się nieco ponad miesiąc po tym, jak przeglądarka Chrome Google’a osiągnęła swój własny kamień milowy, była długą podróżą dla przeglądarki Mozilli od czasu jej premiery w 2004 roku. Prawdopodobnie największą funkcją Firefoksa 100 jest wprowadzenie obsługi wideo High Dynamic Range (HDR) na komputerach z systemem macOS. Mozilla twierdzi, że „zapewnia to wyższą jakość treści wideo użytkownikom Firefoksa w systemie macOS 11+ (z ekranami zgodnymi z HDR)”.

W Firefoksie 100 dodano także napisy do funkcji Picture-in-Picture (obraz w obrazie). Po otrzymaniu opinii za pośrednictwem Mozilla Connect napisy są obsługiwane w serwisach YouTube, Prime Video i Netflix, a także w witrynach internetowych korzystających z formatu WebVTT (np w serwisie Twitter). Zespół zamierza w przyszłości rozszerzyć obsługę napisów na więcej witryn.

Motywy (tapety), używane do dekorowania domyślnych stron przeglądarki podczas otwierania nowej karty, zostały wprowadzone do mobilnych wersji przeglądarki na iOS-a i Androida w USA już w marcu. Wraz z wydaniem 100 zostały dodane dwie nowe tapety, które są dostępne na całym świecie.

Mobilne wersje przeglądarki Firefox 100 dostały także „pozbawione bałaganu” historię i zakładki, które mają na celu uproszczenie i uporządkowanie zawartości każdej sekcji. W przypadku zakładki Historia obejmuje to grupowanie elementów według oryginalnego elementu oglądanego na serii stron, na przykład różne modele elementu w sklepie internetowym. Pozbawiona bałaganu historia usuwa również duplikaty z widoku, a także umożliwia wyszukiwanie w samej historii. Mozilla zapewnia, że ​​wyszukiwania są przeprowadzane z zachowaniem prywatności.

Pozbawione bałaganu karty, wcześniej wydane na Androida w 2021 roku, pojawią się w wersji na urządzenia z systemem iOS w Firefoksie 100. W przypadku użytkowników, którzy mają tendencję do otwierania starszych kart, aktualizacja przeniesie karty, które nie zostały wyświetlone w ciągu 14 dni, do „stanu nieaktywnego” w zasobniku z zakładkami, tymczasowo usuwając je z widoku.

Inne nowe dodatki obejmują przełącznik języka pierwszego uruchomienia, aby ułatwić wybór preferowanego języka, oraz rozszerzenie automatycznego wypełniania kart kredytowych z Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Firefox, jak zawsze, jest dostępny za darmo na macOS. Firefox 100 pojawi się na iOS-a i iPadOSa jeszcze w tym tygodniu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mozilla Firefox | Apple Insider