Firefox w końcu dostanie wsparcie dla AV1

Mozilla twierdzi, że jest wreszcie gotowa na dodanie obsługi kodeka AV1 w przeglądarce internetowej Firefox 100.

Firefox 100 z obsługą AV1

Podczas gdy konkurenci, tacy jak Google Chrome i Microsoft Edge, od dawna obsługują akcelerowany sprzętowo kodek wideo AV1, Firefox przegapił tę funkcję. Ale w końcu przeglądarka nadrabia zaległości. Według ostatniej aktualizacji zauważonej na platformie śledzenia błędów firmy – Bugzilla, Firefox wkrótce doda obsługę AV1 z akceleracją sprzętową. Funkcja pojawi się jako część wydania Firefoksa 100, którego premiera zaplanowana jest na 3 maja 2022 roku.

Błąd 1652945 — dodano obsługę dekodera Windows Media Foundation AV1 do dekodowania sprzętowego.

Dlaczego obsługa AV1 jest dość istotna? Dla nieświadomych, AV1 to darmowy kodek wideo typu open source, który jest powszechnie postrzegany jako zamiennik kodeka H.264/AVC, z którego obecnie korzysta większość usług przesyłania strumieniowego. Oferuje lepszą wydajność kompresji (do 50%) i lepszą jakość wizualną niż jego poprzednicy kodeki VP9 oraz H.264 i H.265.

Bardziej wydajna kompresja oznacza mniejsze zużycie baterii w urządzeniach przenośnych, takich jak tablety i laptopy. Co więcej, zawartość zakodowana w AV1 generalnie zachowuje wyższą jakość przy mniejszym rozmiarze pliku niż zawartość zakodowana w H.264. W związku z tym może znacznie poprawić wrażenia podczas oglądania na wolnych połączeniach internetowych.

Jednak nie każdy użytkownik Firefoksa skorzysta z obsługi kodeka AV1. Dzieje się tak, ponieważ Twój system musi obsługiwać akcelerację sprzętową AV1, aby w pełni wykorzystać kodek. Microsoft twierdzi, że AV1 jest obsługiwany tylko na urządzeniach z systemem Windows 10 i 11 z następującymi wymaganiami systemowymi:

  • procesor Intel Core 11a gen. z Intel Iris Xe Graphics
  • NVIDIA GeForce RTX 30 Series GPUs
  • AMD Radeon™ RX 6000 Series Graphics

Obsługa AV1 w końcu sprawi, że Firefox zrówna się z Google Chrome i Microsoft Edge. Jak wspomniano powyżej, funkcja nie jest jeszcze dostępna w Firefoksie i zostanie zaimplementowana w nadchodzącej wersji oznaczonej numerem 100. Z pewnością dam znać, kiedy nowa wersja zostanie udostępniona publicznie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mozilla Bugzilla | XDA Developers