Dziwaczny domek na drzewie z 350 budkami dla ptaków

Biosphere powstaje na potrzeby projektu Treehotel w Szwecji, w którym znajduje się kilka pokoi hotelowych wykonanych na zamówienie przez jednych z najbardziej szanowanych skandynawskich architektów.

Biosphere od Bjarke Ingels Group

Grupa Bjarke Ingels (BIG) wyprodukowała sporo nieszablonowych projektów, ale najnowszy jest jednym z najbardziej niezwykłych od jakiegoś czasu. Wyglądająca trochę jak duża okrągła szyszka pośród drzew – Biosphere (Biosfera) – będzie składać się z małego pokoju hotelowego w stylu domku na drzewie z zewnętrzną częścią pokrytą 350 domkami dla ptaków.

Biosphere ma wygląd jednego z tych projektów, które wydawałoby się, że nigdy nie zostaną zrealizowane, ale rzeczywiście powstaje dla projektu Treehotel w szwedzkiej Laponii, niedaleko koła podbiegunowego. Witryna prezentuje pokoje hotelowe wykonane na zamówienie przez jednych z najbardziej szanowanych skandynawskich architektów, takich jak Snöhetta i Tham & Videgård. Wkład BIG został opracowany we współpracy z organizatorami Treehotel, a także szwedzkim ornitologiem Ulfem Öhmanem.

Obiekt będzie unosił się nad ziemią przy użyciu istniejących sosen w odległym zalesionym miejscu i będzie dostępny przez podwieszany most. Będzie miał w większości przeszkloną powierzchnię zewnętrzną, która zostanie podzielona na drewniane budki dla ptaków o różnej wielkości i kształcie, starannie dobrane tak, aby były odpowiednie dla różnych gatunków ptaków.

Wnętrze będzie mierzyło 34 m² (365 stóp kwadratowych) i przypomina malutki domek BIG A45 z jego gustownymi ciemnymi odcieniami i starannie przemyślanymi meblami oszczędzającymi miejsce. Na parterze znajdzie się sofa i fotel hamakowy, łazienka i podstawowy aneks kuchenny, a do sypialni na antresoli prowadzi drabina.

We wnętrzu Biosphere znajdzie się strefa wypoczynkowa, a także sypialnia na poddaszu i łazienka

Jednym z potencjalnych problemów jest to, że wszystkie ptaki zamieszkujące zewnętrzną część Biosphery prawdopodobnie będą oznaczać ją ptasimi odchodami w pobliżu, ale BIG przyjrzał się temu i oczekuje, że zewnętrzna część pozostanie w większości czysta.

„Musiałem spędzić kilka dni i nocy w niektórych pokojach Treehotel tuż przed pandemią i wyszedłem z poczuciem odmłodzenia po całkowitym zanurzeniu się w naturze” – powiedział założyciel BIG Bjarke Ingels. „Nie mogłem przestać się zastanawiać, czy istnieje sposób, aby zanurzyć się o krok dalej – i niemal natychmiast pojawił się pomysł zaproszenia nie tylko ludzi, ale także zamieszkującej ją populację ptaków i nietoperzy do wspólnego zamieszkiwania kulistego roju-gniazda. Po naszych pierwszych rozmowach z Ulfem Öhmanem ze Stowarzyszenia Ornitologicznego Norrbotten z ulgą dowiedzieliśmy się, że ptaki nie załatwiają swoich potrzeb tam, gdzie się gnieżdżą – więc jest nadzieja, że ​​szkło pozostanie czyste w tej chmurze wolierowej architektury”.

Oczekuje się, że Biosfera zostanie ukończona i otwarta dla zwiedzających jeszcze w tym roku. Nocleg będzie 12.000 SEK (około 5350 zł) za dobę – na szczęście w cenie będzie śniadanie dla dwojga i miejmy nadzieję, że to będzie coś więcej niż Ptasie mleczko…

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BIG | New Atlas