Dom Zome jest trwały i przyjazny dla środowiska

Bioceramiczny domek Zome został zaprojektowany tak, aby przetrwał najbardziej ekstremalne warunki a przy okazji nie szkodził środowisku.

Bioceramiczny domek Zome

Niewielkie miejsce na wsi może być miłe, ale struktura domku musi podlegać dość surowym elementom naturalnym. Cóż, Zome został zaprojektowany z myślą o takich problemach, ponieważ przetrwa aż 500 lat – co nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że tak faktycznie będzie.

Na czele amerykańskiej firmy Zomes stoją urodzeni w Egipcie bracia Shereef i Karim Bishay, którzy stworzyli dom w kształcie zonohedronu (czyli wypukłego wielościanu, który jest centralnie symetryczny – każda jego ściana jest wielokątem centralnie symetrycznym). Ich projekt jest odpowiedzią na wzrost pożarów w Kalifornii. Oprócz zaprojektowania czegoś trwałego chcieli również, aby było to jak najbardziej przyjazne dla środowiska.

Powłoka z zachodzącego na siebie betonowego panelu domku Zome zawiera cement bioceramiczny na bazie magnezowo-fosforanowej, który jest podobno neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Natomiast produkcja powszechnie stosowanego cementu portlandzkiego jest jednym z głównych źródeł gazów cieplarnianych.

W standardowej konfiguracji Zome ma średnicę 5,8 m

Wnętrze o powierzchni 24,6 m² składa się z paneli wykonanych z bambusa i klejów wolnych od formaldehydu. Gumowe uszczelki wokół drzwi, okien i innych otworów zapewniają szczelność, a izolacja ścian z owczej wełny pomaga regulować temperaturę w pomieszczeniu.

Zastosowanie betonu gwarantuje, że zewnętrzna strona domku Zome będzie wodoodporna, odporna na pleśń, gnicie i szkodniki. Nie powinien też zapadać się pod ciężarem nagromadzonego śniegu i jest ognioodporny do temperatury 2200 ºF (1204 ºC) – co nie znaczy, że mieszkańcy budynku pozostaliby w nim całkowicie bezpieczni przy tak wysokich temperaturach.

Każdy Zome jest fabrycznie montowany zgodnie ze specyfikacją kupującego w ciągu dwóch dni, po czym załoga przyjeżdża z nim na miejsce instalacji. Następnie powinien być gotowy do użycia w ciągu jednego tygodnia. Jeśli klient chce później przenieść konstrukcję, może ją zdemontować i przenieść.

Deklarowane 90% materiałów budowlanych Zome’u nadaje się do recyklingu

Jeśli chcesz mieć własny dom Zome, przygotuj się na wpłacenie 1000 USD depozytu, a następnie 64 000 USD należnych, gdy struktura jest gotowa do wysyłki, a następnie 10 000 USD za wysyłkę i instalację – w sumie 75 000 USD (ok. 300.000 zł).

Firma przyjmuje obecnie tylko zamówienia od mieszkańców Kalifornii i zaprasza potencjalnych nabywców z innych lokalizacji do zarejestrowania się w celu uzyskania aktualizacji dotyczących szerszej dostępności.

źródło: Zomes | New Atlas