Chrome, Edge i Firefox w wersji 100 mogą stwarzać problemy ze stronami WWW

Numer wersji przeglądarki internetowej ma znaczenie – oto dlaczego strony internetowe mogą mieć problemy z wyświetlaniem w przeglądarce o okrągłym numerze 100.

Wersje 100 przeglądarek Chrome, Edge i Firefox

Dobicie do wersji o numerze 100 powinno być kamieniem milowym dla każdej przeglądarki internetowej, ale w rzeczywistości ten numer może źle wpłynąć na niektóre strony internetowe wyświetlane w Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilli Firefox w wersji 100. Deweloperzy już od jakiegoś czasu przygotowują się na ten moment, ale nadal potrzebują pomocy.

Chrome, Microsoft Edge i Firefox są coraz bliżej do wejścia w setną wersję. Chociaż dla użytkownika może to wyglądać na ładną okrągłą liczbę, może ona również wprowadzać błędy lub powodować problemy ze zgodnością dla niektórych witryn. Niektórym ta sytuacja może nawet przywołać wspomnienie niesławnego błędu Y2K i pomijania przez Microsoft systemu Windows 9, ale tym razem problem dotyczy sposobu, w jaki strony internetowe odczytują ciągi agenta użytkownika (user-gent – UA) w celu identyfikacji przeglądarki internetowej i jej możliwości.

Gdy odwiedzasz dowolną stronę internetową Twoje urządzenie wysyła żądanie dla tej strony zawierające ciąg agenta użytkownika, który wygląda mniej więcej tak: Firefox: Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10.15; rv:96.0) Gecko/20100101 Firefox/96,0. Przeglądarki internetowe mają do tego różne formaty, a ze względu na sposób, w jaki działają niektóre biblioteki analizujące klienta użytkownika, mogą one powodować problemy podczas odczytywania trzycyfrowych numerów głównych wersji. Aby dowiedzieć się, jakie implementacje to powodują, zajrzyj tutaj.

W sierpniu 2021 roku Mozilla rozpoczęła eksperyment, aby dowiedzieć się, czy trzycyfrowe numery wersji mogą powodować problemy, i okazało się, że niewielka liczba witryn nie wyświetla się lub nie działa poprawnie. Godne uwagi przykłady, w tym Yahoo, Bethesda, HBO Go, Slack i inne, są codziennie dodawane do listy. Google podejmuje podobne wysiłki, które pozwalają programistom wymusić ciąg agenta użytkownika dla wersji 100 do celów testowych. To ujawniło, że strony internetowe zbudowane za pomocą Duda nie wyświetlały się poprawnie, ale problem został naprawiony w grudniu 2021 roku.

Dobrą wiadomością jest to, że zarówno Google, jak i Mozilla pracują nad sposobami złagodzenia wszelkich potencjalnych problemów, które mogą się pojawić, na przykład poprzez zamrożenie wersji głównej do 99 i zgłoszenie jej w części dotyczącej wersji podrzędnej w ciągu agenta użytkownika. Chrome 100 zostanie wydany 29 marca 2022 roku, a Firefox 100 pojawi się 3 maja 2022 roku, ale w międzyczasie administratorzy witryn i programiści mogą pomóc, zgłaszając wszelkie napotkane problemy do Mozilli i Google.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Techspot