Przeglądarki mówią dość powiadomieniom Web Push!

Największe przeglądarki internetowe zaczęły blokować powiadomienia Web Push, raczej nikt za nimi nie będzie tęsknić.

Powiadomienia Push w przeglądarkach ograniczone

Czy zauważyliście, że Firefox i Chrome zaczęły blokować powiadomienia Web Push, czyli krótkie wiadomości, które za zgodą użytkowników wyświetlały się w przeglądarce internetowej?

Według niedawnych badań Firefoxa, irytowały one aż 97 proc. użytkowników! W trosce o ich komfort przeglądarka od stycznia br. znacząco ograniczyła inwazyjność tego sposobu komunikowania się stron internetowych z nami. W zeszłym miesiącu w ślady swojego konkurenta poszedł Chrome, a wkrótce na podobny krok powinien zdecydować się także Edge – informuje serwis Domeny.pl.

Strony internetowe wykorzystywały powiadomienia Web Push do informowania w krótkiej formie o np. nowych informacjach opublikowanych na stronie. Prośba o zezwolenie na wyświetlanie tego typu komuników pojawiała się zawsze podczas pierwszego kontaktu użytkownika ze stroną. Po jej akceptacji, witryna mogła wysyłać powiadomienia.

Eksperyment Fierfoxa przesądził sprawę

W jaki sposób na to narzędzie reagowali użytkownicy? Takie pytanie zadał sobie niedawno Firefox i przeprowadził eksperyment, żeby to sprawdzić. Jego wyniki pokazały między innymi, że aż 99 proc.  wyświetlających się powiadomień nie zostało zaakceptowanych przez użytkowników – w tym niemal 48 proc. zostało wprost zanegowanych, a pozostałe 52 proc. powiadomień zostało zamkniętych przez wybranie opcji ‘nie teraz’. Dodatkowo ustalono, że jeżeli użytkownik nie wyrazi zgody na Web Push za pierwszym razem, nie zrobi tego również później – mówi Elżbieta Kornaś z serwisu Domeny.pl.

Bazując na wynikach swojego eksperymentu, Firefox wprowadził w styczniu zmiany w sposobie wyświetlania komunikatów Web Push.

Dotychczas pojawiające się okienka zostały zastąpione przez ikonki powiadomienia. Znalazły one miejsce w pasku przeglądarki – zaraz obok ikonki „kłódki”, która symbolizuje, że oglądana witryna jest bezpieczna, bo posiada certyfikat SSL. Dopiero w tym momencie, po najechaniu ikonki, użytkownik ma kontakt z notyfikacją. Użytkownik, chcąc dołączyć do bazy subskrybentów, będzie musiał kliknąć w pasku przeglądarki widoczną ikonkę i wówczas wyrazić zgodę na otrzymywanie komunikatów – tłumaczy serwis Domeny.pl w swoim niedawnym wpisie blogowym na ten temat.

Chrome idzie w ślady Firefoxa, wkrótce powinien dołączyć Edge

Od lutego śladem Firefoxa podążył także Chrome, który w wersji nr 80 swojej przeglądarki wprowadził m.in. zmiany związane z komunikatami Web Push. Stały się one obecnie cichsze.

Automatyczne blokowanie powiadomień push odbywa się tu w przypadku dwóch sytuacji. Pierwsza z nich jest związana z doświadczeniami użytkowników. Ci, którzy konsekwentnie pozostają niewzruszeni na pojawiające się komunikaty, blokując powiadomienia, nie będą musieli robić tego ręcznie. Blokowanie zostanie włączone domyślnie. Druga sytuacja dotyczy witryn, na których współczynnik akceptacji powiadomień Web Push jest na bardzo niskim poziomie, czyli w praktyce dla większości. Tu również Chrome będzie domyślnie blokował powiadomienia.

Eksperci Domeny.pl spodziewają się, że wkrótce na ograniczenie inwazyjności Web Push w podobny sposób, jak Chrome, powinna się także zdecydować przeglądarka Edge, która od swojej najnowszej wersji bazuje na silniku Chromium – takim samym, jak wykorzystywany przez przeglądarkę Google’a. Zwracają oni też uwagę, że najwcześniej komunikaty Web Push zostały ograniczone w przeglądarce Safari. Witryny nie mogą w niej wyświetlać prośby o zgodę na powiadomienia podczas ładowania strony internetowej. Mogą natomiast poprosić o taką zgodę w odpowiedzi na interakcję użytkownika na stronie.

Za powiadomieniami Web Push użytkownicy raczej nie będą tęsknić. Niejednokrotnie zdarzało się przecież, że omyłkowo klikali oni niewłaściwy przycisk i tym samym zgadzali się na aktywację powiadomień. To stanowiło nie lada gratkę dla cyberprzestępców, którzy często przejmowali kontrolę nad tym narzędziem na witrynach i używali go do rozpowszechniania podejrzanych linków. Jedno niewłaściwie kliknięcie, a na komputerze moglibyśmy mieć złośliwe oprogramowanie. Dlatego to dobrze, że komfort i bezpieczeństwo użytkowników stały się priorytetem dla najpopularniejszych przeglądarek – komentuje Elżbieta Kornaś.

Jak wyłączyć powiadomienia „push” ze stron WWW w przeglądarkach?

Co zrobić, by Firefox przestał pytać o zezwolenie na powiadomienia?

Jeśli strona sygnalizuje, że chce wyświetlać powiadomienia, Firefox domyślnie zapytuje czy chcesz wyrazić zgodę na ich wyświetlanie. Możesz ustawić program Firefox w taki sposób, by automatycznie odmawiał wyświetlania powiadomień przez strony bez wyświetlania zapytania. Niezależnie od tego ustawienia, możesz również ustawić wyjątki dla witryn, w których chcesz wyświetlać powiadomienia lub korzystać z funkcji push.

 1. Naciśnij przycisk menu i wybierz Preferencje.
 2. Wybierz panel Prywatność i bezpieczeństwo.
 3. Przejdź do sekcji Uprawnienia.
 4. Kliknij przycisk Ustawienia… po prawej stronie napisu.

Więcej na stronie pomocy Firefoksa: Powiadomienia Web Push w Firefoksie.

Wyłączenie powiadomień push w przeglądarce Firefox
Wyłączenie powiadomień push w przeglądarce Firefox

Włączanie i wyłączanie powiadomień w przeglądarce Chrome

Możesz skonfigurować Chrome tak, by otrzymywać powiadomienia (np. przypomnienia o spotkaniach) z witryn, aplikacji i rozszerzeń.

Zezwalanie na wysyłanie powiadomień lub blokowanie ich wysyłania przez wszystkie strony:

 1. Na komputerze otwórz Chrome.
 2. W prawym górnym rogu kliknij Więcej → Ustawienia.
 3. U dołu kliknij Zaawansowane.
 4. W sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo” kliknij Ustawienia witryn.
 5. Kliknij Powiadomienia.
 6. Wybierz blokowanie powiadomień lub zezwalanie na nie: Blokowanie wszystkich: wyłącz opcję Pytaj przed wysłaniem.
 7. Blokowanie powiadomień z danej strony: obok opcji „Blokuj” kliknij Dodaj. Wpisz stronę i kliknij Dodaj.
 8. Zezwalanie na powiadomienia z danej strony: obok opcji „Zezwalaj” kliknij Dodaj. Wpisz stronę i kliknij Dodaj.

Możesz też zablokować wysyłanie powiadomień ze stron internetowych i aplikacji.

źródło: informacja prasowa, Pomoc Chrome, Firefox