Użytkownicy Androida mogą teraz wyłączyć 2G, aby blokować ataki Stingray

Użytkownicy niektórych urządzeń z systemem Android 12 mogą od teraz wyłączyć ręcznie dostęp do sieci 2G – dzięki temu mogą ustrzec się tzw. ataków „Stingray”.

Stingray (IMSI Catcher) - symulator stacji komórkowej
Stingray (IMSI Catcher) – symulator stacji komórkowej | źródło EFF

Google w końcu wprowadziło opcję na Androidzie, która pozwala użytkownikom wyłączać połączenia 2G. Dzięki temu rozwiążą szereg problemów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem wykorzystywanych przez symulatory witryn komórkowych. Dodanie tej opcji zostało zauważone przez EFF (Electronic Frontier Foundation), która nazywa rozwój zwycięstwem w zakresie ochrony prywatności.

Symulator witryny komórkowej, znany również jako stingray lub IMSI Catcher, to urządzenie, które udaje wieżę komórkową, zmuszając telefony komórkowe znajdujące się w ich zasięgu do łączenia się z nim. Takie połączenie umożliwia operatorom stingrayów wykonywanie ataków typu man-in-the-middle i przechwytywanie poufnych danych osobowych, takich jak:

  • IMSI – z ang. International Mobile Sybscriber Identity (międzynarodowa tożsamość abonenta mobilnego),
  • metadane połączenia, takie jak wybrany numer i czas trwania rozmowy,
  • treść wiadomości SMS i połączeń głosowych,
  • dane użycia i historia przeglądania sieci na telefonie.

Niestety, ta metoda przechwytywania danych była wielokrotnie i bezkrytycznie stosowana przez organy ścigania podczas pokojowych protestów w krajach, w których obowiązują surowe przepisy o ochronie danych. Co więcej, udokumentowane przypadki prywatnego rozmieszczenia „stingrayów” również były liczne w ostatnich latach, więc nadużywanie luk w zabezpieczeniach sieci komunikacyjnej jest powszechne.

Większość z tych luk została usunięta w sieciach 4G, ale symulowane stacje bazowe mają sposób na obniżenie jakości połączeń z pobliskimi urządzeniami do 2G, zasadniczo kładąc podwaliny pod wykorzystanie starych luk. Posiadanie sposobu, aby temu zapobiec po stronie użytkownika, jest znaczącym postępem i chociaż zatrzymywanie połączeń 2G nie rozwiązuje całego spektrum problemów związanych z bezpieczeństwem, z pewnością jest to dobry początek.

Wyłączanie sieci 2G na Androidzie

Chociaż Google dał użytkownikom Androida opcję wyłączenia sieci 2G, to jest ona domyślnie włączona. Jeśli chcesz ją wyłączyć, trzeba przejść do Ustawienia Sieć i InternetKarty SIMZezwól na 2G. W zależności od producenta urządzenia i używanej nakładki Androida ścieżka dostępu do tego ustawienia może być inna.

Włączanie/wyłączanie sieci 2G pod systemem Android 12
Włączanie/wyłączanie sieci 2G pod systemem Android 12

Pamiętaj, że na razie to ustawienie jest dostępne tylko pod systemem Android 12 . Na Androida 11 i Androida 10 ta opcja nie jest jeszcze dostępna.

Według Google’a, opcja dostępna jest tylko na urządzeniach, których modem obsługuje 1.6 Radio HAL – ale jest on dostępny tylko na nowszych urządzeniach.

Ponadto ważne jest, aby wyjaśnić, że 2G pozostaje aktywne jako awaryjna opcja dla połączeń alarmowych bez względu na pozycję przełącznika, więc nie ma możliwości całkowitego wyłączenia dostępu do sieci 2G.

Apple nie dał użytkownikom iPhone’a możliwości ustawienia wyłącznie łączności 4G/5G, ale teraz, gdy Google zrobiło ten krok, prawdopodobnie konkurencja podąży za nim.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Beeping Computer | Google