Android 12 już jest, ale jeszcze nie dla wszystkich

Dzisiaj Android 12 został przeniesiony do AOSP – prawdopodobnie osiągając „stabilną” wersję, co oznacza, że ​​​​jest w zasadzie gotowy do pracy.

Android 12 Developer Preview 1 (logo)

Jest jednak jeden główny haczyk: Google nie udostępnia jeszcze aktualizacji dla użytkowników. Chociaż system jest dostępny dla programistów, którzy chcą przy nim majstrować, nie możesz go jeszcze pobrać na swój telefon. Google twierdzi, że stanie się to „w ciągu najbliższych kilku tygodni”. Jest to jednak również kompromis, ponieważ smartfony innych firm mogą uzyskać go szybciej, niż się spodziewasz.

To jest… niezwykły sposób, w jaki Google ogłasza nową wersję Androida 12. Zazwyczaj aktualizacja zostaje wypuszczona na Pixele w okolicy lub nawet tuż przed AOSP, więc dzisiejszy ruch jest ekstremalnie zagmatwany i, szczerze mówiąc, nie znaczy wiele dla osób, które nie są programistami. Właściciele Pixeli będą musieli trochę dłużej poczekać, aby cieszyć się aktualizacją Androida 12, jeśli nie chcą wskoczyć do programu beta.

Jeśli nie korzystałeś z bety Androida 12, jest to jedna z większych aktualizacji od dłuższego czasu, wprowadzająca pierwszą poważną przebudowę wizualną, której system nie miał prawdopodobnie od czasu Androida 5.0 Lollipop i śmierci Holo. Podczas gdy niektóre zmiany wizualne prawdopodobnie będą się różnić dla innych producentów, gdy ich telefony zasmakują w Androidzie 12, Google wprowadził kilka dużych zmian wizualnych dla Androida 12 na Pixelach, w tym nowy Material You i jego dynamiczny system motywów.

Podczas gdy inne telefony mogą później korzystać z podobnej funkcji, Pixele z Androidem 12 mogą dynamicznie zmieniać kolory systemowe, aby dostosować się do tła. To naprawdę piękny efekt i wygląda świetnie z nowszym, mniej gęstym menu powiadomień/szybkich ustawień, przeprojektowanymi widżetami i aplikacjami zaktualizowanymi przez Google.

Android 12 jest ładny, ale nie wszystkie jego zmiany są wizualne. Wśród większych (choć mniej atrakcyjnych rynkowo) funkcji są ulepszenia prywatności użytkowników. Pojawiły się nowe wskaźniki dostępu do mikrofonu i kamery – podobnie jak w przypadku funkcji iOS, która wylądowała w zeszłym roku, ale Google pracuje nad tym od kilku lat. Możesz także przełączyć dostęp do mikrofonu i kamery, aby je wyłączyć, jeśli chcesz. Ponadto istnieje nowy punkt kompleksowej obsługi w ustawieniach funkcji związanych z prywatnością, zwany Panelem prywatności, który zapewnia łatwy wizualny przegląd tego, które aplikacje uzyskują dostęp, łatwiej podkreślając potencjalnie niepewne zachowania.

Jednak nie wszystkie zmiany są na lepsze. Nowa implementacja przewijanego zrzutu ekranu Google jest dość błędna, mimo że Google dosłownie wstrzymał tę funkcję przez rok, aby uniknąć robienia tego w inny (podobno lepszy) sposób. Jeśli przyzwyczaiłeś się do tego, że menu inteligentnego urządzenia domowego jest dostępne z menu zasilania, to teraz już tam go nie znajdziesz, teraz uzyskasz do niego dostęp za pomocą skrótu na ekranie blokady.

Jeśli lubisz śledzić żywotność baterii w przydatnych wskaźnikach, trudno to zrobić również pod Androidem 12 na Pixelach. Skumulowany czas wyświetlania ekranu, który wcześniej znajdował się w menu baterii, zniknął – teraz możesz przeglądać statystyki baterii tylko z ostatnich 24 godzin, co jest w zasadzie bezużyteczne (i będzie przeszkadzało).

Google udostępni więcej informacji na temat aktualizacji Androida 12 już 27-28 października na wydarzeniu dla programistów i aktualizacja systemu rozpocznie się od Pixeli „w ciągu najbliższych kilku tygodni”. Być może Google chce zatrzymać aktualizację, aby zadebiutowała z Pixelem 6? Inni producenci wkrótce będą mieli informowali o udostępnieniu aktualizacji na swoje urządzenia. Samsung, OnePlus, OPPO, Realme, Techno, Vivo i Xiaomi wydadzą je jeszcze w tym roku. OnePlus wdrożył dziś swój program Android 12 Open Beta, Realme planuje wystartować 9 października, a OPPO wyda aktualizacje już 11 października.

źródło: Android Police | Google