Smartfony emitujące najwięcej promieniowania (4Q 2021)

Oto telefony, które emitowały najwięcej promieniowania według Bundesamt für Strahlenschutz – stan na grudzień 2021 roku.

Smartfony emitujące najwięcej promieniowania 4Q 2021

W dzisiejszych czasach większość ludzi ma smartfon w zasięgu ręki przez 24 godziny na dobę. mamy je w kieszeniach, gdy jesteśmy w pracy, smartfon jest w naszej dłoni podczas jazdy pociągiem do domu i leży na nocnym stoliku, gdy idziemy spać. Przy takim poziomie bliskości i użytkowania, wielu nie może całkowicie pozbyć się dręczącego uczucia, że ​​mogą na dłuższą metę ryzykować samookaleczeniem.

Chociaż wciąż trudno jest przeprowadzić jednoznaczne i wiarygodne badania nad skutkami promieniowania telefonów komórkowych, dla tych, którzy chcą zabezpieczyć się, grafika przygotowana przez serwis Statista prezentuje modele telefonów, które obecnie emitują najwięcej promieniowania, gdy są trzymane przy uchu podczas rozmowy.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz) dysponuje obszerną bazą danych smartfonów – nowych i starych – oraz poziomu emitowanego przez nie promieniowania.

Zgodnie z kryteriami wyznaczonymi dla tego wykresu (patrz przypisy), aktualnym smartfonem generującym najwyższy poziom promieniowania jest Motorola Edge. Podczas gdy telefony premium, takie jak iPhone 7 i iPhone 8, znajdowały się w przeszłości na szczycie tej listy, najnowsze telefony Apple mają niższe SAR, co wypycha je z tego szczególnego centrum uwagi.

Chociaż nie ma uniwersalnych wytycznych dotyczących „bezpiecznego” poziomu promieniowania telefonu, niemiecki certyfikat przyjazności dla środowiska „Der Blaue Engel” (Niebieski Anioł) certyfikuje tylko telefony, które mają specyficzną absorpcję poniżej 0,60 Wata na kilogram. Wszystkie prezentowane tutaj telefony osiągają ponad dwukrotnie więcej niż norma dla przyznania tego certyfikatu.

Ranking smartfonów emitujących najwięcej promieniowania (4Q 2021)

  1. Motorola Edge — 1,79 W/kg
  2. ZTE Axon 11 5G — 1,56 W/kg
  3. OnePlus 6T — 1,55 W/kg
  4. SONY Xperia XA2 Plus — 1,41 W/kg
  5. Google Pixel 3 XL/3a XL — 1,39 W/kg
  6. Google Pixel 4a — 1,37 W/kg
  7. Oppo Reno 5G — 1,37 W/kg
  8. Sony Xperia ZX1 Compact — 1,37 W/kg

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bundesamt für Strahlenschutz | Statista