Aktualizacje zabezpieczeń już tylko dla iOS 15

Apple nie wydaje już aktualizacji zabezpieczeń dla swoich mobilnych systemów operacyjnych starszych niż iOS 15 – czas się pożegnać z iOS 14.

Aktualizacje zabezpieczeń już tylko dla iOS 15
Aktualizacje zabezpieczeń już tylko dla iOS 15

Apple od teraz bardziej agresywnie zachęca użytkowników do zaktualizowania systemu do iOS 15, a robi to przez wstrzymanie aktualizacji zabezpieczeń dla tych, którzy korzystają ze starszych wersji systemu. Firma z Cupertino wcześniej udostępniała poprawki bezpieczeństwa jako oddzielne wydanie – i obiecało nadal je dostarczać tym, którzy trzymają się systemu iOS 14 „dopóki nie będą gotowi do aktualizacji”. Minęło kilka miesięcy i wygląda na to, że Apple uznało, ze wszyscy są gotowi na iOS 15.

Apple już nalega na aktualizację do iOS 15

Kiedy mobilny system iOS 15 zadebiutował jesienią ubiegłego roku, Apple po raz pierwszy udostępniło aktualizacje zabezpieczeń osobno dla starszej wersji iOS 14.8. Pozwoliło to tym, którzy nie byli gotowi – lub nie chcieli – nadal aktualizować swoje urządzenia, aby cieszyć się najnowszymi zabezpieczeniami.

„Możesz zaktualizować system do najnowszej wersji systemu iOS 15, gdy tylko zostanie ona wydana, aby uzyskać najnowsze funkcje i najbardziej kompletny zestaw aktualizacji zabezpieczeń” — informowała firma. „lub kontynuuj korzystanie z iOS 14 i nadal otrzymuj ważne aktualizacje zabezpieczeń, dopóki nie będziesz gotowy do uaktualnienia do następnej głównej wersji”.

Wydaje się jednak, że Apple już zabrakło cierpliwości dla tych, którzy zdecydowali się pozostać przy iOS 14. Wraz z wydaniem aktualizacji systemu iOS 15.2.1 w tym tygodniu — oraz iOS 15.3 w testach beta — zatrzymano wydawanie oddzielnych aktualizacji zabezpieczeń, co jest wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na zainstalowanie iOS 15.

Nie uaktualnisz do iOS 15, to nie otrzymasz poprawek bezpieczeństwa

Dla tych, którzy nadal używają iOS 14, ekran aktualizacji oprogramowania na iPhonie prezentuje teraz uaktualnienie iOS 15 jako jedyną opcję aktualizacji w Ustawieniach urządzenia. Wcześniej ta opcja była wyświetlana na dole strony jako instalacja opcjonalna. Apple usunęło również możliwość instalowania innych wersji systemu iOS 14.

Na przykład, jeśli używasz iOS 14.8. Wcześniej można było zaktualizować go do iOS 14.8.1 i zignorować aktualizację do iOS 15. Teraz iOS 14.8.1 nie jest wyświetlane jako opcja. Jest wyświetlana jedynie najnowsza wersja systemu iOS 15 – czyli obecnie jest to iOS 15.2.1.

Ta zmiana nastąpiła po tym, jak Apple w miniony czwartek po raz pierwszy potwierdził oficjalne dane dotyczące udziałów systemu iOS 15. Obecnie tylko 63% wszystkich urządzeń Apple’a korzysta obecnie z systemu iOS 15, co oznacza znacznie wolniejszy wskaźnik adaptacji w porównaniu z poprzednimi dużymi aktualizacjami w minionych latach.

Może to także mieć coś wspólnego ze zmianą w aktualizacjach zabezpieczeń.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple