Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR od OPPO

Podczas pierwszego dnia INNO Day 2021, OPPO pokazało nowe inteligentne okulary Air Glass, określane jako akcesorium assisted Reality (aR).

Wyświetlanie w Air Glass od OPPO

Zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji INNO Day 2021 urządzenie aR (assisted Reality) zostało wyposażone w autorski mikro projektor – Spark Micro Projector, najnowszą technologię Micro LED oraz dyfrakcyjny wyświetlacz z falowodami optycznymi. Inteligentnymi okularami można sterować na cztery sposoby: poprzez dotyk, głos oraz gestami głowy i rąk, umożliwiając tym samym użytkownikom szybszy i łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji. Zaprezentowany produkt wpisuje się w strategię marki OPPO „Inspiration Ahead”, którą podczas pierwszego dnia INNO DAY 2021 ogłosił Tony Chen, założyciel i CEO OPPO.

OPPO od dawna pracowało nad technologią XR (Extended Reality), a Air Glass to inteligentne okulary, które są dostępne dla wszystkich. OPPO Air Glass to nie tylko futurystyczny wygląd i łatwy w obsłudze wyświetlacz, to również rewolucja dla sposobu przeglądania informacji. Mają kształt monokla o strukturze falowodu optycznego. Urządzenie ma płynne krzywizny, które nadają mu lekkości i minimalistycznego wyglądu. Inteligentne okulary OPPO ważą jedynie 30g i mogą być noszone jak zwykłe okulary.

Projektanci urządzenia inspirowali się wyglądem pióra, dzięki czemu panel dotykowy ma „lekki” wygląd, jest smukły i zakrzywiony. Natomiast konstrukcja monokla czerpała z wyglądu skrzydła cykady, dzięki czemu projektanci odeszli od konwencjonalnych kształtów przypominających typowe zakrzywione lub prostokątne okulary. Soczewka jest przymocowana do ramki, w której znajdują się wszystkie komponenty, w tym układ Qualcomm Snapdragon Wear 4100.

Air Glass można ładować za pomocą złącza magnetycznego, które znajduje się po wewnętrznej stronie ramki. Po pełnym naładowaniu urządzenie działa do 40 godzin w trybie czuwania lub trzy godziny regularnego użytkowania. Pod względem łączności OPPO Air Glass obsługuje zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi. W przyszłości aktualizacje będą pobierane poprzez łączność Wi-Fi.Ramka OPPO Air Glass została stworzona przy pomocy technologii CNC, co przekłada się na wysoką jakość wykonania detali. Dzięki swojemu designowi urządzenie świetnie sprawdzi się również jako codzienny dodatek do garderoby.

Doświadczenia aR na wyższym poziomie

Dzięki zastosowanym technologiom – autorskiemu rozwiązaniu Micro Projectorzaawansowanej technologii Micro LED oraz technologii falowodów, obrazy wyświetlane za pomocą OPPO Air Glass są wyraźne i ostre, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Sercem systemu wyświetlania OPPO Air Glass jest, opracowany przez OPPO, Spark Micro Projector. Jeden z najbardziej kompaktowych systemów projekcyjnych w branży ma zaledwie 0,5 cm3, czyli jest mniej więcej rozmiaru ziarna kawy. Projektor i falowód dyfrakcyjny są odpowiedzialne za tworzenie obrazu, który użytkownik widzi przed oczami. Główną rolą projektora jest wyświetlanie obrazu z Micro LED na zewnętrzny obszar oglądania. Pobiera on pionowo zorientowane informacje o świetle z Micro LED i konwertuje je na informacje zorientowane pod kątem, które przepływają przez falowód i trafiają do pola widzenia użytkownika.

Rowerzysta w okularach Air Glass od OPPO

System wyświetlania został zamknięty w obudowie stworzonej za pomocą technologii CNC z modułem szklanego obiektywu. Ma to zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła i wyższą stabilność. System opiera się na technologii Micro LED, która ma jasność do 3 milionów nitów. OPPO Air Glass wykorzystuje specjalnie stworzony falowód dyfrakcyjny, obsługujący dwa tryby wyświetlania – 16 i 256 skalę szarości oraz do 1400 nitów przy średniej jasności, zapewniając żywy i ostry obraz w różnych warunkach oświetleniowych.

OPPO Air Glass zostały zaprojektowane tak, aby były dostępne dla jak największej liczby osób, w tym użytkowników z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność i dalekowzroczność (nadwzroczność). Okulary będą dostępne w dwóch różnych rodzajach oprawek – srebrnej półramce i czarnej pełnej oprawce, która lepiej sprawdza się w przypadku użytkowników wymagających okularów korekcyjnych. Oba kolory dostępne są w dwóch rozmiarach.

OPPO Air Glass mogą być sterowane za pomocą aplikacji Smart Glass zainstalowanej na OPPO Watch 2 lub na jakimkolwiek smartfonie OPPO z systemem ColorOS 11 (lub wyższej wersji). Inteligentne okulary mogą być sterowane przez cztery interakcje – dotyk, głos oraz gesty głowy lub ręki.Gdy Air Glass jest sparowany z OPPO Watch 2, użytkownicy mogą również używać gestów dłoni do potwierdzania, anulowania i przełączania kart aplikacji. Ponadto nowe inteligentne okulary rozpoznają ruchy głowy. Na przykład delikatne kiwanie lub potrząsanie głową może otwierać i zamykać powiadomienia.

Nabywając inteligentne okulary OPPO można skorzystać już z preinstalowanych aplikacji: pogody, kalendarza, pomiaru stanu zdrowia, telepromptera, tłumacza czy nawigacji.

Funkcja tłumacza sprawdzi się w relacjach międzykulturowych. Po sprawowaniu dwóch urządzeń, informacja głosowa jednego użytkownika jest tłumaczona i wyświetlana na ekranie drugiego. Na początku Air Glass będą w stanie tłumaczyć w dwie strony język chiński i angielski. Później zostanie wprowadzona możliwość tłumaczenia języka chińskiego na japoński i koreański.Innym innowacyjnym zastosowaniem Air Glass jest teleprompter, który umożliwia wyświetlanie tekstu, dzięki czemu prowadzenie prezentacji może stać się jeszcze prostsze.

Air Glass jako teleprompter

Dostępność 

OPPO Air Glass zadebiutują w Chinach w pierwszym kwartale 2022 roku. Dostępne będą w dwóch kolorach – czarnym i białym wraz z dwoma akcesoriami na ramkę.

Podczas pierwszego dnia INNO DAY 2021 Tony Chen, CEO i założyciel OPPO, potwierdził zobowiązanie firmy do tworzenia innowacji z myślą o użytkownikach i zapowiedział nową wizję marki „Inspiration Ahead”, która ma stawić czoła codziennym wyzwaniom.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: OPPO Polska