Aplikacja mOchrona – stworzona dla rodziców z myślą o dzieciach

mOchrona: aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE jest już dostępna bezpłatnie do pobrania na smartfony, tablety i komputery.

mOchrona - aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to realizowany przez NASK program, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i przede wszystkim bezpiecznego internetu. mOchrona to pierwsza usługa OSE, która wychodzi poza środowisko szkolne: jest przeznaczona dla rodziców. Z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK wynika, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna samodzielną przygodę z internetem w wieku 7–8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5%) przyznał, że miał już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4%), komputer (9,5%) – posiadała nawet przed ukończeniem 6. roku życia.

Jak działa mOchrona?

mOchrona to typowa aplikacja ochrony rodzicielskiej – czyli narzędzie, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.

Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu – np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Co ważne, można wśród nich ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia. Cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

Jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten – zaakceptować ją lub odrzucić. A kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.

Pierwszy krok – rozmowa z dzieckiem

W mOchronie domyślnie zostały zablokowane kategorie stron i aplikacji zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu, w tym te przedstawiające przemoc i agresję, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Rodzic może zmienić te ustawienia w dowolnym momencie, jak również ustalić dodatkowe reguły dotyczące dostępów na urządzeniu dziecka – wedle własnego uznania.

Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

Z badania „Nastolatki 3.0” wynika, że rodzice znacząco nie doszacowują czasu, jaki ich dzieci spędzają w internecie, oraz nie kontrolują korzystania z sieci w godzinach nocnych. Nastolatki deklarują aktywność online przez średnio 4 godziny i 50 minut na dobę, rodzice natomiast wskazali – 3 godziny 38 minut.

To niepokojące, ale dzięki takim narzędziom jak mOchrona może się zmienić – aplikacja będzie dla rodziców wsparciem również w procesie dbania o higienę cyfrową dziecka i zachowanie równowagi pomiędzy czasem spędzanym przed ekranem a aktywnościami offline.

Edukacja to podstawa

Rolą rodziców jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci, a kluczem do tego – edukowanie najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa online i kształtowanie odpowiedzialnych postaw. Aby było to możliwe, muszą oni mieć dostęp do odpowiedniej wiedzy.

Szeroką bazę zasobów edukacyjnych m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa, z której korzystać mogą zarówno rodzice, jak i nauczyciele, stanowi również platforma OSE IT Szkoła. Jeśli jeszcze jej nie znacie, koniecznie sprawdźcie materiały, jakie się na niej znajdują: kursy e-learningowe, wykłady czy publikacje.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej mOchrona
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej mOchrona

Chcesz zacząć korzystać z aplikacji mOchrona – aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE? Pobierz ją na swoje urządzenie mobilne:

Założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka możesz również za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem: rodzic-mochrona.ose.gov.pl.

Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach programu OSE prowadzone są także działania edukacyjno-informacyjne, promujące zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.

źródło: NASk