Na tym symulatorze sprawdzisz, jak działają oszuści w sieci!

W tym roku UOKiK uruchomił symulacyjny portal „Społeczność”, aby zademonstrować na prawdziwych przykładach, jak działają oszuści w social mediach.

Symulator portalu społecznościowego na Konsument.edu.pl

Portal „Społeczność” znajdujący sie pod adresem internetowym konsument.edu.pl symuluje portal społecznościowy, na którym użytkownik może doświadczyć 10 realnie spotykanych w sieci zagrożeń, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, kradzież tożsamości, inwestycje alternatywne czy piramida finansowa.

Celem portalu jest nauczenie konsumentów bezpiecznych zachowań i nawyków w internecie, dzięki uczeniu się przez doświadczenia zdobyte w bezpiecznej przestrzeni. W efekcie, mniej doświadczeni użytkownicy łatwiej i szybciej rozpoznają i zareagują na zagrożenia w sieci – a także zapoznają się z instytucjami pomocy konsumenckiej.

Portal może służyć jako pomocne narzędzie dla nauczycieli lub rodziców, którzy chcą przestrzec swoje dzieci, a być może też sami nauczyć się rozpoznawać czyhające na nas pułapki online.

Portal jest jedynie symulatorem portalu społecznościowego i jest w pełni bezpieczny – na tym portalu możesz klikać i sprawdzać , jakie triki stosują oszuści. NIe martw się, nikt nie może tam zamieścić żadnych niebezpiecznych linków – wszystko dzieje się w kontrolowanym, symulowanym środowisku, przygotowanym przez specjalistów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) do celów edukacyjnych.

Phishing, „this is not scam”, dropshipping czy inwestycje alternatywne – jeśli poruszasz się w tych tematach po omacku – ten portal jest dla ciebie!

Jeśli kiedyś kupiłeś coś w sklepie internetowym, zapłaciłeś i nie otrzymałeś produktu? To niestety dałeś się złapać w pułapkę. Twoje środki znalazły się już zapewne na koncie fikcyjnego sklepu czy w portfelu walutowym nieznanego oszusta. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak odzyskać pieniądze, a na przyszłość – jak uniknąć takich nieprzyjemności.

Zrzut ekranu z edukacyjnego symulatora „Społeczność” – imitującego portal społecznościowy
Zrzut ekranu z edukacyjnego symulatora „Społeczność” – imitującego portal społecznościowy

Konsument.edu.pl to bezpłatne narzędzie edukacyjne, które pokazuje mechanizmy wielu oszustw, między innymi:

  • oszustwa zakupowe,
  • wyłudzanie tożsamości,
  • wyłudzanie kodu blik,
  • fałszywe zbiórki charytatywne,
  • inwestowanie w alternatywne instrumenty finansowe.

Jest to strona przypominająca portal społecznościowy, na którym pośród normalnych postów znajdują się „pułapki”. Oprócz tego portal konsument.edu.pl został stworzony z myślą o edukatorach – zawiera specjalne menu wraz z 10 scenariuszami lekcji. Zajęcia, które można przeprowadzić z użyciem symulatora, wpisują się w podstawę programową szkół ponadpodstawowych, ale również starszych klas podstawówki. To innowacyjne narzędzie może realnie wspierać naukę młodzieży i nie tylko.

Charakter portalu jest całkowicie niekomercyjny i dostępny dla wszystkich użytkowników sieci! Sprawdź, jak działają oszuści w sieci!

źródło: UOKiK | Dzięki Wiktor vel Wiki za cynk