Wi-Fi 6 GHz nadchodzi – to największa aktualizacja Wi-Fi od 20 lat!

Federalna Komisja Łączności (FCC) przyjęła przepisy umożliwiające Amerykanom nielicencjonowane użycie widma 1200 MHz w paśmie 6 GHz (5,925–7,125 GHz).

Amerykańca Federalna Komisja Łączności (FCC) podjęła historyczną decyzję, aby udostępnić nielicencjonowane widmo 1200 megaherców w paśmie 6 GHz dla Wi-Fi®. To historyczne wydarzenie zapewnia dalszy rozwój sieci bezprzewodowej Wi-Fi na nadchodzące dziesięciolecie. FCC jest pierwszym organem regulacyjnym, który dokonał odważnego kroku, aby udostępnić 6 GHz do nielicencjonowanego użytku, zapewniając niezbędny zasób widma w celu zwiększenia wkładu ekonomicznego Wi-Fi. 6 GHz utoruje drogę dla nowych urządzeń i sieci Wi-Fi o większej pojemności i niższych opóźnieniach.

Decyzja amerykańskiego organu regulującego zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją dla 6GHz, jest równoznaczna z zezwoleniami pozwalającymi routerom na transmisję w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz.

Oznacza to, że Amerykanie posiadają teraz więcej otwartych fal radiowych – znacznie więcej – z których routery mogą korzystać do nadawania sygnałów Wi-Fi. Gdy nowe spektrum zostanie oficjalnie otwarte dla biznesu jeszcze w tym roku, powinno to przełożyć się na szybsze, bardziej niezawodne połączenia na urządzeniach nowej generacji.

Jest to największe zezwolenie na wykorzystanie widma, odkąd FCC oczyściło drogę dla Wi-Fi w 1989 roku – więc jest to wielka sprawa. Nowe spektrum czterokrotnie zwiększa ilość miejsca dostępnego dla routerów i innych urządzeń, więc będzie oznaczać znacznie większą szerokość pasma i znacznie mniej zakłóceń dla każdego urządzenia, które może z niego skorzystać.

Jest to najbardziej monumentalna decyzja dotycząca spektrum Wi-Fi w jego historii – w ciągu 20 lat, które nam towarzyszyły –powiedział przed głosowaniem Kevin Robinson, lider marketingu w stowarzyszeniu Wi-Fi Alliance, wspieranej przez branżę grupy, która nadzoruje wdrażanie sieci Wi-Fi.

Pasmo 6 GHz jest obecnie wypełniane między innymi przez usługi mikrofalowe, które są wykorzystywane do obsługi mediów, bezpieczeństwa publicznego i łączności bezprzewodowej. Urządzenia nielicencjonowane będą dzielić to spektrum z zasiedziałymi licencjonowanymi usługami zgodnie z regułami opracowanymi w celu ochrony tych licencjonowanych usług i umożliwienia zarówno nielicencjonowanym, jak i licencjonowanym obsługę w całym paśmie. Nielicencjonowane urządzenia wykorzystujące Wi-Fi i inne nielicencjonowane standardy stały się niezbędne do zapewnienia taniej łączności bezprzewodowej w niezliczonych produktach używanych przez amerykańskich konsumentów.

Udostępniając szerokie pasma widma 6 GHz do nielicencjonowanego użytku, FCC przewiduje nowe innowacyjne technologie i usługi, które dostarczą nowe urządzenia i aplikacje amerykańskim konsumentom oraz zrealizują cel komisji, jakim jest udostępnienie łączności szerokopasmowej wszystkim Amerykanom, zwłaszcza tym na obszarach wiejskich i słabym zasięgiem.

Oczekuje się, że urządzenia zaczną obsługiwać Wi-Fi 6 GHz do końca 2020 roku, więc wdrożenie nowego standardu jest już blisko. Kiedy już nadejdzie, będzie można spodziewać się nowej marki pod nazwą Wi-Fi 6E. Oto, co dotychczas wiemy o nowym standardzie.

W jaki sposób Wi-Fi 6E może wpłynąć na sieć bezprzewodową?

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z połączeniem się z siecią Wi-Fi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemem było przeciążenie widma. Ilekroć masz zbyt wiele urządzeń próbujących połączyć się w tym samym paśmie częstotliwości, niektóre urządzenia zaczną się rozłączać. Więc jeśli zobaczysz długą listę pobliskich sieci Wi-Fi w Twojej okolicy, może to być powód, dla którego Twoje połączenie staje się wolniejsze i mniej niezawodne. Jest po prostu zbyt wiele konkurujących sygnałów, aby komputer lub smartfon mógł się przedostać przez gąszcz sieci.

Wi-Fi 6 GHz może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Oferuje nowy i znacznie szerszy zakres fal radiowych do wykorzystania przez routery, który nie wymaga nakładających się sygnałów, jak na niektórych obecnych kanałach Wi-Fi. Nowe spektrum ma wystarczająco dużo miejsca dla maksymalnie siedmiu strumieni Wi-Fi o maksymalnej przepustowości, aby wszystkie mogły być nadawane jednocześnie i nie zakłócały się nawzajem – wszystko bez użycia wcześniej dostępnego spektrum.

Przez ostatnie dwie dekady Wi-Fi działało z częstotliwością około 400 MHz, a wszystkie dostępne kanały musiały zostać podzielone na ograniczonej przestrzeni. Oczekuje się, że każdy kanał w paśmie 6 GHz ma 160 MHz. Tylko dwa kanały tego rozmiaru mogłyby zmieścić się w obecnie dostępnej przestrzeni powietrznej.

Czym jest Wi-Fi 6 GHz?

Wi-Fi działa poprzez nadawanie w falach radiowych, które są otwarte dla każdego. Dziś działa w dwóch pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz. Teraz dojdzie nowe trzecie pasmo – 6 GHz. Oznacza to dwa razy więcej „miejsca” dla tradycyjnej sieci Wi-Fi.

Wi-Fi 6 CERTIFIED - logo przezroczyste PNG

Częstotliwość 2,4 GHz oznacza większy zasięg, ale 6 GHz zapewnia szybsze przesyłanie danych – ale tak naprawdę liczy się nie to, czy zostaną użyte określone częstotliwości, ale jak duża jest częstotliwość fal radiowych. I właśnie dlatego 6 GHz jest szczególnie ekscytujące: ten nowy zakres czterokrotnie zwiększa całkowitą przestrzeń dostępną dla tradycyjnego Wi-Fi.

Oznacza to, że jeśli jesteś pierwszą osobą w swoim mieszkaniu, która otrzyma router 6 GHz, będziesz miał świetne połączenie Wi-Fi, ponieważ nikt nie będzie z tobą konkurował. Ale nawet gdy za kilka lat routery 6GHz staną się bardziej popularne, istnieje szansa, że ​​dzięki bardziej przestronnemu spektrum sygnały pozostaną szybsze i silniejsze niż te, których używamy obecnie. „Za 5 lat nie będziemy w takiej samej sytuacji jak dzisiaj” – powiedział Robinson.

Czy Wi-Fi przyspieszy? No raczej!

Technicznie, Wi-Fi 6 GHz ma taką samą teoretyczną prędkość maksymalną jak Wi-Fi 5 GHz (9,6 Gb/s) – czyli aksimum oferowane w standardzie Wi-Fi 6 jest takie samo jak waaktualnej wersji Wi-Fi.

Nadal nie osiągniemy tej prędkości w codziennym użytkowaniu, ale nowe fale powinny pomóc zwiększyć prędkość. Jest tak, ponieważ ograniczone spektrum dostępne przy 5 GHz oznacza, że ​​sygnały Wi-Fi często nie są tak duże, jak mogłyby być. Można założyć, że przy częstotliwości 6 GHz routery będą nadawać z obecnym maksymalnym dopuszczalnym rozmiarem kanału, co oznacza szybsze połączenie.

Połączenia internetowe smartfonów w nowych Wi-Fi mogą osiągnąć prędkości 1–2 Gb/s. Takie są też prędkości, których oczekuje się po sieci komórkowej 5G, która jak dotąd ma bardzo ograniczoną dostępność. Oczywiście prędkości będą nadal ograniczone przez to, co oferuje domowy dostawca internetu, ale będzie to ogromny skok w najbliższej przyszłości.

Funkcje (cechy) i korzyści Wi-Fi 6E

Cechy i korzyści Wi-Fi 6E

bardziej ciągłe spektrum

szersze kanały

mniej zakłóceń

większe prędkości

wyjątkowo małe opóźnienia

większa pojemność

Kiedy pojawią się pierwsze urządzenia Wi-Fi 6E?

Według Wi-Fi Alliance pierwsze wersje urządzeń korzystających z Wi-Fi 6 GHz może pojawić się w ostatnim kwartale 2020 roku. Ale wdrożenie powinno tak naprawdę rozpocząć się na początku 2021 roku, kiedy Wi-Fi Alliance zacznie oferować program certyfikacji dla urządzeń Wi-Fi 6E.

Producenci przygotowywali się na ten moment i już teraz producent chipów Broadcom ogłosił mobilny układ Wi-Fi 6E. Qualcomm zapowiedział, że jest gotowy do obsługi Wi-Fi 6 GHz przez urządzenia bezprzewodowe nowej generacji. Także Intel powiedział, że będzie miał gotowe układy na styczeń 2021 roku. Dwie duże firmy produkujące routery – Linksys i Netgear, zasygnalizowały, że także są gotowe, natomiast firma Apple już wcześniej zapowiedziała, że zgoda FCC „wyznaczy kierunek dla następnej generacji sieci Wi-Fi”.

Phil Solis analityk z IDC powiedział dla The Verge, że smartfony będą pierwszymi urządzeniami konsumenckimi, które wykorzystają Wi-Fi 6E. Solis przewiduje, że w 2021 roku zostanie dostarczonych 316 milionów urządzeń z obsługą Wi-Fi 6E. Po smartfonach pojawią się na rynku tablety, a wprowadzenie standardu do telewizorów prawdopodobnie nastąpi w 2022 roku. Smartfony to kluczowy produkt, dla których 6E ma największe znaczenie, ponieważ ludzie używają swoich telefonów do prawie wszystkiego.

Skąd będzie wiadomo, że urządzenie obsługuje Wi-Fi 6E?

Od teraz, gdy będziesz kupować nowy telefon lub laptop, na pudełku może pojawić się etykieta „Wi-Fi 6”. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że ​​Twoje urządzenie obsługuje najnowszy standard Wi-Fi, który zapewnia bardziej wydajną obsługę sieci bezprzewodowej. Ale „Wi-Fi 6” oznacza, że ​​Twoje urządzenie nadal działa na tym samym starym widmie, więc od końca tego roku zaczną pojawiać się etykiety „Wi-Fi 6E”. Oznacza to, że „Wi-Fi 6 rozszerzone jest na pasmo 6 GHz”. Jest to (względnie) przyjazna dla konsumentów nazwa, którą zobaczymy na smartfonach, laptopach, routerach i innych urządzeniach obsługujących Wi-Fi 6 GHz.

Wszystkie urządzenia Wi-Fi 6E muszą być ze sobą kompatybilne i wstecznie kompatybilne z dowolnym routerem, który już masz w domu. Należy jednak pamiętać, że korzyści wynikające z częstotliwości 6 GHz nie będą widoczne, dopóki nie kupisz routera Wi-Fi 6E. Są szanse, że będą to jedne z pierwszych produktów, które trafią na rynek.

Jaki jest haczyk? Jest ich kilka!

Najważniejsze jest to, że firmy faktycznie będą musiały iść w kierunku Wi-Fi 6 GHz. Wszystko na to wskazuje, ale Wi-Fi Alliance próbowało skierować firmy w kierunku innych form Wi-Fi już wcześniej – takich jak szybki WiGig lub HaLow o niskim poborze mocy, które w ogóle się nie przyjęły. Tym razem jednak 6 GHz stanie się integralną częścią Wi-Fi 6 i przyszłych generacji Wi-Fi.

Inne kraje (w tym Polska) wciąż muszą zatwierdzić nielicencjonowane użycie częstotliwości 6 GHz!

Zakładając, że wszystko się powiedzie, nadal będziemy musieli wymienić swoje urządzenia, aby mieć korzyści z nowego standardu. Obecne urządzenia nie są przystosowane do korzystania z sieci 6 GHz (w końcu w dużej mierze jest to obecnie nielegalne), więc nie zobaczymy korzyści, dopóki nie kupimy nowego routera i nowego telefonu, laptopa lub innego urządzenia, które możemy podłączyć do wi-Fi.

Urządzenia Wi-Fi 6E będą nadal wstecznie kompatybilne ze wszystkimi starymi urządzeniami Wi-Fi, ale te gadżety w większości nie skorzystają na aktualizacji. Nadal będą blokować się przy użyciu dowolnej wersji Wi-Fi, w której są dostarczane. Przynajmniej w ramach programu certyfikacji Wi-Fi Alliance sieć 6 GHz zostanie zarezerwowana dla bardziej wydajnych urządzeń Wi-Fi 6.

Ponadto użycie fal radiowych jest nadzorowane w poszczególnych krajach przez odpowiednie organy. FCC upoważnia do użycia 6 GHz tylko w USA, w Europie wciąż musimy poczekać na zgody w poszczególnych krajach i Komisji Europejskiej! ,Może się to zdarzyć jeszcze w tym roku, ale nie ma takiej pewności. Oznacza to, że problemy regulacyjne mogą opóźnić dostępność tej technologii w niektórych krajach.

Spektrum 6 GHz ma także niektórych istniejących licencjonowanych użytkowników, a Wi-Fi będzie musiało je obejść. W pomieszczeniach nie powinno to stanowić problemu, ponieważ ściany powinny zapobiegać interferencjom, ale na zewnątrz routery będą musiały skorzystać z czegoś, co nazywa się systemem „automatycznej kontroli częstotliwości”, aby mieć pewność, że nie będą przeszkadzać istniejącym użytkownikom 6 GHz. Oznacza to mniej miejsca do nadawania, co może obniżyć ogólną wydajność.

A co z siecią 5G i nową częstotliwością 6 GHz?

Technicznie rzecz biorąc, FCC nie otworzyło nowego „widma Wi-Fi”. Otworzyło nowe „nielicencjonowane” spektrum, co oznacza, że nie potrzebujemy licencji, aby z niej korzystać, więc każdy może z niej korzystać, o ile robi to odpowiedzialnie. Inne urządzenia i technologie mogą korzystać z pasma 6 GHz, potencjalnie zajmując przestrzeń, którą chce wykorzystać Wi-Fi – i tak, 5G jest jedną z tych technologii!

W przeszłości operatorzy komórkowi wykorzystywali nielicencjonowane widmo do rozszerzenia licencjonowanego widma, które stanowi rdzeń ich sieci bezprzewodowych. Zrobili to z LTE jako jedną z wielu technologii mających przyspieszyć połączenia. Wygląda na to, że mogą to zrobić ponownie, pozwalając 5G na nakładanie się na nowo udostępnione częstotliwości Wi-Fi 6.

Czy doprowadzi to do problemów z zakłóceniami? Czy 5G zdominuje całą globalną łączność i całkowicie zastąpi Wi-Fi? Prawdopodobnie nie, ale jest za wcześnie, aby wyrokować. Te dwa standardy niekoniecznie są jednak sprzeczne, więc nie jest tak, że jeden musi być zwycięzcą lub przegranym.

Na razie przemysł wydaje się skupiać na Wi-Fi 6 GHz, co wydaje się dobrym znakiem, że Wi-Fi będzie głównym beneficjentem nowego otwartego widma 6 GHZ – przynajmniej w najbliższej przyszłości!

Więcej informacji na temat Wi-Fi 6E można znaleźć na stronie internetowej wi-fi.org.

[źródło: The Verge | Wi-Fi Aliiance | FCC]