Obecnie na rynku konsol jest tylko 3 graczy

Jeśli chodzi o rynek konsol, to liczą się tylko Switch od Nintendo, PlayStation 5 od Sony oraz Xbox Series X i S od Microsoftu – ale ile sprzedano sztuk od premiery każdej z nich?

Liczba sprzedanych konsol obecnej generacji TOP 3 producentów (stan na 30 września 2021 roku)

Obecna odsłona serii Mario Kart staje się najlepiej sprzedającą się pozycją w swojej historii, a Nintendo zgromadziło zysk netto w wysokości 1,5 miliarda dolarów – sytuacja japońskiej firmy produkującej gry wideo wygląda bardzo dobrze. Do tego dochodzi fakt, że konsola obecnej generacji – Nintendo Switch, jest zdecydowanie najlepiej sprzedającą się konsolą do gier wideo tej generacji, z 93 milionami sprzedanych sztuk od jej premiery w 2017 roku.

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, konkurenci Nintendo – czyli Sony i Microsoft, mają jeszcze dużo do nadrobienia, aby dogonić obecnego lidera.

Łączna sprzedaż obecnych modeli konsol Microsoftu – Xbox Series X i Series S – wynosi tylko około 8 milionów – po roku od ich premiery 10 listopada 2020 roku .

Nawet patrząc z perspektywy przeciętnych konsol sprzedawanych każdego roku, Nintendo Switch wygrywa w każdym regionie. Jej popularność jest szczególnie uderzająca na rodzimym rynku – w Japonii, gdzie w szczególności Microsoft miał trudności ze zdobyciem przyczółka w przeszłości.

Podczas gdy 100.000 sprzedanych sztuk może wydawać się niską liczbą po 12 miesiącach, amerykański gigant technologiczny znacznie się poprawił w porównaniu z poprzednią generacją konsol: sprzedanie 100.000 konsol Xbox One zajęło firmie ponad cztery lata w wyspiarskim kraju Azji Wschodniej.

Wprowadzenie na rynek modeli Xbox Series i Playstation 5 zostało zakłócone przez ciągły wpływ pandemii koronawirusa na łańcuchy dostaw, siłę roboczą i niedobory chipów, powodując powszechne niezadowolenie wśród klientów i puste magazyny sprzedawców. Nawet teraz kupienie konsol obecnej generacji od Microsoftu i Sony może być trudne, podczas gdy zaktualizowany model Nintendo Switch z większym ekranem OLED i nową stacją dokującą jest powszechnie dostępny wszędzie, po okresie niedoborów związanych z premierą 8 października.

źródło: Statista