iPod został zaprezentowany 20 lat temu

Dzisiaj mija dokładnie dwadzieścia lat od kiedy Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPoda – gadżet, który zrewolucjonizował rynek muzyczny.

Zrzut ekranu ze strony Apple'a (23 października 2001 r.)
Zrzut ekranu ze strony Apple’a (23 października 2001 r.)

To, co było jednym z najbardziej definiujących momentów w historii firmy Apple, odbyło się dokładnie 20 lat temu – dziś mijają dwie dekady od wprowadzenia pierwszego iPoda przez Steve’a Jobsa. Stało się to podczas kameralnej konferencji prasowej w audytorium Town Hall w dawnej siedzibie Infinite Loop firmy Apple.

Powyżej możesz zobaczyć jak wyglądał fragment strony Apple’a z 23 października 2001 roku, na której znajdowały się informacje o nowym iPodzie (fot. za Wayback Machine).

Urządzenie budziło mieszane uczucia, zaraz po tym jak zostało ogłoszone. Wielu użytkowników negatywnie wypowiadało się na temat urządzenia określając je jako „dalekie od rewolucyjnego”, a inni pisali, że „skąd ten cały szum na temat czegoś tak absurdalnego!”.

Oczywiście iPod okazał się jednym z najważniejszych produktów w historii Apple i wraz z oryginalnym komputerem iMac pomógł firmie ponownie odnieść sukces po tym, jak pod koniec lat 90. firma była bliska bankructwu.

To nie pierwszy raz, gdy sceptycy nie doceniali przełomowych produktów Apple’a – podobnie było z iPhone’em, czy kolejnymi kontrowersyjnymi zmianami zapoczątkowanymi przez giganta – usunięcie gniazda słuchawkowego, pojawienie się notcha i wiele innych.

Jobs powiedział podczas konferencji Apple Music Event 2001, że iPod oferuje „1000 piosenek w Twojej kieszeni” i pokazał urządzenie, wyciągając je z własnej kieszeni.

Dzięki iPodowi firma Apple stworzyła zupełnie nową kategorię cyfrowych odtwarzaczy muzycznych, dzięki którym możesz schować całą swoją kolekcję muzyczną do kieszeni i słuchać jej, gdziekolwiek jesteś, powiedział Jobs w komunikacie prasowym. Dzięki iPodowi słuchanie muzyki już nigdy nie będzie takie samo.

Od tego czasu iPod stał się produktem niszowym dla Apple’a, a iPod touch jest jedynym dostępnym obecnie modelem dostępnym do kupienia po zaprzestaniu produkcji iPoda classic w 2014 roku, a iPoda nano i iPoda shuffle w 2017 roku. A od tego tygodnia, strona produktu iPoda touch jest linkowa tylko w stopce witryny Apple.

źródło: Apple | Macrumors