Spotify na iPodzie Classic? – możliwe!

Jeden z programistów zmodyfikował 17-letniego iPoda Classic czwartej generacji z wbudowanym Wi-Fi i uruchomił na nim usługę Spotify.

Spotify na iPodzie Classic

Kultowy iPod firmy Apple odegrał kluczową rolę w naprawie firmy z Cupertino po powrocie Steve’a Jobsa do firmy. Przenośny odtwarzacz multimedialny był hitem, ale ostatecznie został przyćmiony przez ogromny sukces iPhone’a. Jak się okazuje, starzejący się iPod nadal ma duży potencjał, jeśli poświęcimy czas na jego modyfikację. iPod touch jest oficjalnie jedynym iPodem, jaki Apple kiedykolwiek wydał z połączeniem Wi-Fi, ale co by było, gdyby inne starsze iPody również miały połączenie z internetem i dostęp do usług przesyłania strumieniowego? Programista Guy Dupont zrobił to właśnie ze swoim starym iPodem czwartej generacji, dodając do niego Wi-Fi i modyfikując, aby uruchomić aplikacje Spotify.

YouTuber szczegółowo opisał co zrobił z iPodem Classic z 2004 roku, aby go nieco urozmaicić. Głównym celem było zapewnienie kompatybilności ze Spotify, co oznaczało, że do komunikacji z usługą potrzebował Wi-Fi. Dodał również przesyłanie dźwięku przez Bluetooth, dzięki czemu urządzenie może przesyłać strumieniowo do bezprzewodowego głośnika lub słuchawek – przydatne, biorąc pod uwagę, że gniazdo słuchawkowe jest teraz wyłączone.

Przełącznik blokady zmodyfikował tak, aby służył jako wyłącznik zasilania, a monochromatyczny ekran zastąpił pełnokolorowym wyświetlaczem. Jego iPod ma teraz nawet haptyczne sprzężenie zwrotne, zastępując dźwięk klikającego kółka przewijania jako wskaźnika w taki sposób, że rzeczywiście porusza się po menu za pomocą kółka.

Dupont dodatkowo dodał większą baterię, aby skompensować zwiększony pobór mocy.

W rzeczywistości, jedynym oryginalnym elementem iPoda, który został ponownie wykorzystany, była obudowa i pokrętło Click Wheel :) Jak można się domyślić, wykorzystał Raspberry Pi, aby uruchomić Sotify – dokładniej mówiąc, model Pi Zero W. o wartości 10 USD. Mimo to efekt końcowy jest dość interesujący i przyjemny do zobaczenia.

„SPot”, jak nazwał go jego twórca, ma łączność Wi-Fi i Bluetooth, a także kolorowy ekran i wewnętrzną baterię 1000 mAh. Użył 10-dolarowego Raspberry Pi Zero W i złącza micro USB, aby stworzyć i zainstalować wersję Spotify (używając oficjalnych API Spotify), która przypomina klasyczny interfejs iPoda.

Dupont zademonstrował zmodyfikowanego iPoda z systemem Spotify w wideo na swoim kanale YouTube, które możesz obejrzeć poniżej:

Projekt kosztował łącznie mniej niż 100 dolarów, ale deweloper nie ma zamiaru sprzedawać zmodyfikowanych iPodów ze Spotify. Zamiast tego udostępnił w serwisie Hackaday.io więcej szczegółów na temat tego, jak zbudował „sPota”, a na GitHubie także kod źródłowy oprogramowania, które stworzył.

Chociaż nie wydaje się, aby było to coś, co wielu użytkowników zrobi ze swoimi iPodami, to zastanawiam się, jak by to było, gdyby Apple oferowało nowe wersje iPoda classic, a nawet iPoda nano z obsługą Apple Music?

PS Jesienią tego roku iPod będzie obchodził swoje dwudziestolecie!

źródło: Hackaday | 9TO5Mac | Techspot