Poznaj „Niezwykły świat grzybów” w nowym dokumencie na Netfliksie

Ten wielokrotnie nagradzany film dokumentalny pokazuje, jak te tajemnicze i inteligentne organizmy rozkładają odpady, pozwalają komunikować się drzewom, dostarczają żywności i niszczą uprawy.

Film dokumentalny „Niezwykły świat grzybów” („Fantastic fungi”)

Grzyby wyglądają dziwacznie, prawie magicznie, ale to, co dzieje się poza zasięgiem wzroku, jest jeszcze bardziej czarujące. Kolorowe grzyby przypominają kwiaty — wytwarzają zarodniki, które pomagają grzybom się rozmnażać. Jednak większość działań grzybów odbywa się pod ziemią, gdzie łączą rośliny w rozległą sieć porównywaną z Internetem. Niezwykły świat grzybów (tyt. oryg. Fantastic Fungi) to wielokrotnie nagradzany film dokumentalny dostępny w serwisie Netflix — rzuca światło na fantastyczne działanie tych dziwnych organizmów.

Życie na Ziemi byłoby zupełnie inne bez członków królestwa grzybów, które mogą robić wszystko, od rozkładania odpadów po dostarczanie żywności i niszczenie upraw. Tworząc symbiotyczne relacje z innymi organizmami, grzyby rozwijają się, dzieląc się składnikami odżywczymi i innymi substancjami z gospodarzem.

Pod ziemią grzyby prowadzą zaskakujące życie towarzyskie. Wchodzą w interakcje z korzeniami drzew i innymi organizmami w tak zwanej „Wood Wide Web” — połączonej globalnej sieci, która pomaga roślinom „komunikować się”. Rośliny mogą dzielić się składnikami odżywczymi, wodą i innymi substancjami, a nawet ostrzegać przed zagrożeniem poprzez łączące je sieci grzybów.

Film wyreżyserowany przez Louiego Schwartzberga, z narracją Brie Larsona, zanurza się w tym niezwykłym i wciąż tajemniczym świecie. Podąża również za mykologiem Paulem Stametsem, znanym ze swoich porywających przemówień na temat grzybów i jego wkładu w badania naukowe nad psilocybiną, związkiem chemicznym wytwarzanym przez kilkaset gatunków grzybów. Po spożyciu psilocybina ma psychodeliczne skutki uboczne i jest stosowana u pacjentów doświadczających depresji odpornej na leczenie, zespołu stresu pourazowego i innych dolegliwości.

W filmie dokumentalnym Niezwykły świat grzybów poświęcono mnóstwo czasu na potencjał pozornie magicznych grzybów i ich przyszłość. Ale ogólnie rzecz biorąc, film jest nie tyle o psychodelii czy medycynie naturalnej, ile o połączeniach — grzybów, organizmów, ludzi, planety. Jego oszałamiające efekty wizualne podkreślają to przesłanie. Poklatkowe obrazy grzybów rosnących pozornie znikąd (i rozprzestrzeniających lśniące zarodniki) oraz psychodeliczne obrazy generowane komputerowo sprawiają, że jest to wizualna uczta, nawet na domowym telewizorze lub laptopie.

Ton nadziei i zachwytu w filmie pasuje do tych kwitnących istot. Ten dokument może skłonić Cię do nieco innego spojrzenia na świat grzybów! Polecam wszystkim, którzy lubią naukowe spojrzenie na naturę.

Oglądaj na Netflix

źródło: Netflix | The Washington Post