OPPO zaprezentowało kolejną generację aparatu umieszczonego pod ekranem

OPPO zaprezentowało kolejną generację technologii USC – aparatu umieszczonego pod ekranem – przełomowe rozwiązanie dostarczające wciągające doznania na prawdziwie pełnym ekranie.

Aparat podekranowy Oppo (USC)

Marka OPPO zaprezentowała dzisiaj najnowszą generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem (USC – under screen camera). Połączywszy najlepsze innowacje sprzętowe i autorskie algorytmy SI, zdołało umieścić w dyskretny i estetyczny sposób przedni aparat pod wyświetlaczem smartfonu, a w efekcie zachować integralność i spójność całego ekranu, zarówno podczas użytkowania, jak i w trybie uśpienia.

Dzięki temu została zachowana idealna równowaga między stałą jakością ekranu a jakością zdjęć z aparatu.Najnowsza generacja USC rozwiązuje wiele problemów technicznych i wyzwań związanych z produkcją, które dotykają technologię aparatów podekranowych od początku jej rozwoju.

Obejmują one takie rozwiązywania jak: niespójna jakość wyświetlania w obszarze ekranu nad aparatem przednim, słaba jakość zdjęć spowodowana zasłonięciem aparatu przez ekran, a także problemy z niezawodnością i żywotnością takiego rozwiązania. Niwelując je, OPPO udało się dostarczyć kompleksowe rozwiązanie przenoszące komfort korzystania z pełnego ekranu na jeszcze wyższy poziom.

Prototypowe urządzenie OPPO z aparatem umieszczonym pod ekranemNowa generacja aparatu umieszczonego pod ekranem od OPPO, wprowadza w wyświetlaczu kilka innowacji związanych z projektowaniem struktury i algorytmami sztucznej inteligencji:· Innowacyjna geometria pikseli: nowe rozwiązanie zmniejsza rozmiar każdego piksela bez zmniejszania ich liczby na cal, aby zapewnić wysoką jakość wyświetlania na poziomie 400 PPI, nawet w obszarze umiejscowienia aparatu.

Selfie zrobione aparatem USC od OPPO

  • Przezroczyste łączenia: OPPO zastąpiło tradycyjne okablowanie ekranu innowacyjnym przezroczystym materiałem. W połączeniu z wysoce precyzyjnym procesem produkcyjnym, który zmniejsza szerokość okablowania o 50%, zapewnia to znacznie lepszą jakość wyświetlania i bardziej płynne wrażenia wizualne.
Innowacyjna geometria pikseli od OPPO w kolejnej generacji aparatu ukrytego pod ekranem
Innowacyjna geometria pikseli od OPPO w kolejnej generacji aparatu ukrytego pod ekranem
  • Lepsza kontrola dokładności, koloru i jasności ekranu: w przeciwieństwie do obecnego standardu stosowanego w branży, w którym w obszarze ekranu ponad aparatem przednim używa się jednego obwodu do sterowania dwoma pikselami („1-do-2”), OPPO wprowadziło autorskie rozwiązanie wykorzystujące własną technologię ekranową, w której każdy obszar pikselowy obsługuje tylko jeden piksel („1-do-1”). W połączeniu z precyzyjną technologią kompensacji algorytmicznej OPPO, umożliwia to precyzyjną kontrolę chromatyczności i jasności całego ekranu z odchyleniem około 2%. Do zastosowań takich jak czytanie e-booków, przeglądanie wiadomości lub nawigacja za pomocą map, technologia aparatu pod ekranem nowej generacji od OPPO pozwala na dokładne wyświetlanie mniejszych czcionek oraz lepsze odwzorowanie szczegółów tekstury i kolorów. 
Czytanie e-booków na pełnym ekranie OPPO
  • Zwiększona niezawodność i żywotność: dzięki wprowadzeniu układu pikseli „1-do-1” i dedykowanemu algorytmowi optymalizacji, najnowsze rozwiązanie od OPPO jest w stanie zapewnić kompensację wyświetlania w obszarze aparatu pod ekranem, wydłużając żywotność ekranu nawet o 50%.

Amerykański Instytut Badawczy OPPO opracowało serię algorytmów SI dla aparatów – włączając w to redukcję dyfrakcji, HDR (High Dynamic Range) i AWB (Automatic White Balance), by zredukować niektóre negatywne efekty uboczne występujące w aparatach umieszczonych pod ekranem, takie jak rozmyte obrazy i odblaski na zdjęciu. OPPO udoskonaliło istotnie również swój – oparty o SI – algorytm redukcji zniekształceń, zasilając go dziesiątkami tysięcy zdjęć, aby zniwelować problemy spowodowane dyfrakcją światła. Te rozwiązania pomogą użytkownikom w robieniu wyraźniejszych, bardziej naturalnie wyglądających zdjęć. 

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zachowanie coraz lepszego stosunku powierzchni ekranu do frontu urządzenia i równoległym pojawianiu się nowatorskich form smartfonów, OPPO wzmożyło swoje wysiłki w badania i rozwój w tym obszarze. Od startu prac nad technologią w 2018 roku, OPPO przedstawiło już trzy jej generacje. W tym czasie firma złożyła też ponad 200 dedykowanych USC wniosków patentowych.

Zdjęcie zrobione aparatem podekranowym USC Oppo

W 2020 roku OPPO złożyło swoją pierwszą propozycję ustandaryzowania technologii aparatów podekranowych do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC). W dokumencie znalazły się zalecenia dla siedmiu kluczowych parametrów technicznych, w tym przepuszczalność ekranu, odbicia, jednorodności, korekcji fal Gamma, przesunięcia kolorów i spadku jasności.OPPO będzie kontynuować swoje badania i w rozwój w zakresie projektowania urządzeń i możliwości przetwarzania algorytmów w celu dalszej optymalizacji swojej technologii aparatów ukrytych pod ekranem. Docelowo, OPPO ma zamiar wprowadzić ulepszony system aparatów podekranowych dla użytkowników na całym świecie.

źródło: Oppo Polska