OPPO przedstawia nową generację technologii ładowania Flash

Marka OPPO zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia z badań nad technologią szybkiego ładowania oraz w obszarze rozwoju technologii Flash Charge.

Oppo VOOC Flash Charge

Wszystko w ramach specjalnego wydarzenia OPPO Flash Charge Open Day „What’s Next for Flash Charging?”.  Technologia OPPO VOOC Flash Charge to nowa jakość nie tylko w ramach doświadczenia użytkownika, ale też znacząca poprawa szybkości, bezpieczeństwa i inteligencji ładowania. Rozwój technologii OPPO VOOC Flash Charge opiera się na innowacjach w całym systemie szybkiego ładowania, który obejmuje adapter ładowania, kabel ładujący, PMIC i baterię. Niezależnie od tego, czy wybieramy ładowanie bezprzewodowe czy przewodowe, technologia VOOC Flash Charge jest teraz w stanie zaspokoić szeroki zakres potrzeb, jeśli chodzi o ładowanie urządzeń elektronicznych, nawet w najbardziej wymagających warunkach – powiedział Jeff Zhang, Chief Scientist of OPPO VOOC Flash Charge.

Bezpieczne ładowanie: ulepszenia i innowacje

OPPO wprowadziło rozbudowany, pięcioczęściowy system ochrony w celu poprawy bezpieczeństwa technologii VOOC Flash Charge i bada, w jaki sposób nowe materiały, algorytmy AI, architektury ładowania i inne czynniki mogą być wykorzystane do tworzenia kolejnych innowacji:

  • Bezpiecznik o niższej impedancji: bezpiecznik systemu ochrony Flash Charge jest w stanie zadziałać natychmiast w przypadku przeciążenia prądem elektrycznym lub innej nieprawidłowości, chroniąc akumulator poprzez fizyczne odizolowanie go od zasilania. Ulepszona konstrukcja bezpiecznika ma niższą rezystancję wewnętrzną i lepszą wydajność, co przyczynia się do dodatkowej poprawy bezpieczeństwa systemu ładowania. 
  • Przełączniki azotku galu (GaN): OPPO po raz pierwszy wykorzystało w swoich smartfonach przełączniki GaN. Nie tylko są w stanie osiągnąć taką samą funkcjonalność, jak tradycyjne krzemowe przełączniki MOSFET na mniejszej powierzchni (co zmniejsza wymaganą przestrzeń), ale ich niska impedancja i działanie przy wysokim napięciu pomagają ograniczyć wytwarzanie ciepła, poprawić niezawodność i wydajność ładowania.
  • Wewnętrzna, szeregowa konstrukcja dwuogniwowa: konstrukcja szeregowego akumulatora dwuogniwowego umożliwia dostarczanie tej samej mocy przy jednoczesnym obniżeniu natężenia prądu elektrycznego i zmniejszeniu wytwarzania ciepła. Dwuogniwowa konstrukcja serii wewnętrznej łączy podwójne ogniwa akumulatorowe w jednej strukturze, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a jednocześnie zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa. Nowa konstrukcja pozwala na zwiększenie pojemności akumulatora o co najmniej 5% przy zachowaniu tego samego rozmiaru baterii.
  • Chip bezpieczeństwa (oryg. Battery Safety Detection Chip): autorskie rozwiązanie OPPO Battery Safety Detection Chip z wbudowanymi algorytmami AI jest w stanie wykryć, czy bateria ucierpiała z powodu zewnętrznego uszkodzenia. Na bazie szeregu scenariuszy rozwiązanie rozpoznaje spadki napięcia w czasie rzeczywistym i na tej podstawie podejmuje odpowiednie działania. Jeśli spadek napięcia zostanie uznany za przyczynę uszkodzenia baterii, telefon ostrzeże użytkownika i zainicjuje dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
  • Kompozytowy kolektor prądu (oryg. Composite Current Collector): OPPO opracowało akumulator o strukturze kompozytowej (Composite Structure Safety Battery) wyposażoną w nowy kolektor prądu. Bateria wykorzystuje materiał umieszczony pomiędzy dwoma warstwami aluminium, który zastępuje typową konstrukcję opartą wyłącznie na aluminium, najczęściej spotykaną w standardowych bateriach. Tego typu struktura jest następnie pokryta dodatkowym materiałem ochronnym, który tworzy pięciowarstwową kompozytową strukturę kolektora prądu. Poprawia to bezpieczeństwo baterii, chroniąc ją przed zwarciami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne. Testy w laboratorium OPPO wykazały, że nowa bateria przechodzi testy przebicia i kolizji ze 100% skutecznością bez uszczerbku dla wydajności.

Inteligentne ładowanie: optymalizacja prędkości i żywotności baterii

OPPO zaprezentowało także nową technologię inteligentnego ładowania. Zaprojektowana, aby utrzymać prędkość ładowania w możliwe najbezpieczniejszym zakresie, technologia ta dostosowuje prąd ładowania w oparciu o inteligentne wykrywanie różnych scenariuszy ładowania. Może to również pomóc w ograniczeniu występowania nietypowego starzenia się baterii, co pozwala użytkownikom cieszyć się jej optymalną żywotnością przez dłuższy czas.

Inteligentna technologia ładowania jest w stanie zapewnić zauważalną poprawę wielu aspektów wydajności akumulatora, jak m.in.:

  • Dłuższa żywotność baterii: zapewniając prędkość 65W SuperVOOC i pełne naładowanie/rozładowanie baterii. Technologia ta jest w stanie utrzymać pojemność baterii do 80% jej pierwotnej pojemności nawet po 1500 cyklach ładowania.
  • Lepsza prędkość ładowania w określonych scenariuszach: prędkość ładowania może być zwiększona w zależności od konkretnych sytuacji w oparciu o chwilową maksymalną moc, którą bateria może bezpiecznie przyjąć w danym momencie. W przypadku 65W SuperVOOC, prędkość może ulec zwiększeniu o około 20%, umożliwiając w miarę potrzeb pełne naładowanie baterii 4500mAh w 30 minut.
  • Równoważenie prędkości ładowania i temperatury telefonu: technologia jest w stanie w inteligentny sposób znaleźć najlepszą równowagę między optymalnym prądem ładowania i późniejszym wzrostem temperatury w różnych scenariuszach użytkowania.

Ekstremalne ładowanie: Flash Charge działa nawet w niskich temperaturach 

Oprócz uczynienia VOOC Flash Charge tak bezpiecznym i inteligentnym, jak to tylko możliwe, OPPO bada również sposoby optymalizacji technologii szybkiego ładowania w bardziej ekstremalnych sytuacjach. Na przykład ładowanie akumulatora litowo-jonowego może być trudne w bardzo niskich temperaturach, gdzie zmuszanie go do ładowania może nawet spowodować zwarcie. Opracowane przez OPPO rozwiązanie ładowania w bardzo niskich temperaturach wykorzystuje inteligentne algorytmy do określenia optymalnej temperatury ładowania baterii i zwiększenia temperatury przed rozpoczęciem ładowania. Wyniki testów pokazują, że bateria jest w stanie zwiększyć swoją temperaturę z -20℃ do 10℃ w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund, co pozwala na jej normalne ładowanie.

Od wprowadzenia technologii VOOC Flash Charge w 2014 roku, bezpieczeństwo, wydajność i łatwość użytkowania to trzy główne obszary, które napędzają prace badawczo-rozwojowe OPPO w zakresie akumulatorów i technologii ładowania. Na dzień 30 czerwca 2021 roku, OPPO zgłosiło już ponad 3000 patentów związanych z technologią szybkiego ładowania. Z kolei z samej technologii VOOC Flash Charge dostępnej w ponad 30 urządzeniach korzysta już ponad 195 milionów ludzi na całym świecie.

W 2021 roku OPPO uruchomiło nowy projekt – Inicjatywę Flash (oryg. The Flash Initiative) – wprowadzając opatentowaną przez siebie technologię VOOC do samochodów, przestrzeni publicznych i chipów w szerokiej gamie urządzeń. 

źródło: OPPO