Obrotową kamerą Tapo C210 do monitoringu uchwycisz znacznie więcej!

Obrotowa kamera Tapo C210 od TP-Link do monitoringu domu tworzy niezwykle wyraźne nagrania o rozdzielczości 3 MPx, dzięki czemu zarejestrujesz najmniejszy szczegół.

Tapo C210 (kamera obrotowa do monitoringu 3 MPx) – TP-Link

Producent urządzeń sieciowych TP-Link wydał Tapo C210 – zaktualizowaną w 2021 roku wersję swojej obrotowej kamery Wi-Fi do monitoringu domu i mieszkania. W rzeczywistości jest to ulepszona wersja kamerki Tapo C200 z jedną zasadniczą zmianą – obraz, który rejestruje C210 ma trzy razy większą rozdzielczość wynoszącą 3 megapiksele, dzięki czemu nagrania są jeszcze bardziej wyraźne. W przypadku monitoringu ma to niezwykle duże znaczenie, bowiem jesteśmy w stanie uchwycić więcej szczegółów i tym samym łatwiej jest rozpoznać nieproszonego gościa.

Sprawdź także nasze recenzje innych urządzeń z serii smart home, wydane przez TP-Link pod marką Tapo:

Jeśli chodzi o budowę i wygląd nowa wersja kamerki nie różni się od swojego poprzednika. Można wręcz zaryzykować, że obudowa jest dokładnie ta sama – różnice tkwią jednak wewnątrz urządzenia. Na dyskretnej podstawce umieszczona jest ta sama, obracająca się o 360 stopni, kula z szerokokątnym obiektywem, rejestrującym obraz w rozdzielczości 3 MPx. Obiektyw można również przechylać w poziomie, w zakresie 114 stopni.

Wraz ze wzrostem jakości rejestrowanego obrazu (co za tym idzie wielkości zapisywanych plików), producent Tapo C210 zadbał o to, aby urządzenie posiadało wejście na pojemną pamięć zewnętrzną – teraz kamera obsługuje karty microSD o pojemności do 256 GB – czyli dwa razy więcej niż wcześniejszy model. Gniazdo (a także przycisk resetu) umieszczone jest w tym samym miejscu, poniżej obiektywu – w aplikacji trzeba skierować obiektyw do góry, aby dostać się do niego. Kartę należy jednak kupić osobno, ponieważ nie jest zawarta w zestawie. Dzięki rejestrowaniu nagrań na nośniku zewnętrznym, a nie na serwerach w chmurze, kamera jest mniej narażona ataki hakerskie.

Głośnik, wystarczającej mocy jak na tak małą kamerkę, znajdują się w tylnej części urządzenia. Mikrofony także całkiem nieźle radzą sobie ze zbieraniem dźwięku z otoczenia. W końcu, zdalny dostęp do kamery umożliwia aplikacja mobilna TP-Link Tapo, dostępna do pobrania w sklepach App Store i Google Play. Kame® można obsługiwać także głosowo za pomocą Asystenta Google i Amazon Alexa.

Komunikacja sieciowa z kamerą odbywa się poprzez sieć Wi-Fi 802.11 b/g/n, czyli w niższym paśmie o częstotliwości 2,4 GHz ale za to o większym zasięgu.

Najważniejsze cechy kamerki Tapo C210

3 Mpx

obraz wideo w wysokiej rozdzielczości Full HD 3 megapikseli

256 GB

obsługa kart microSD o pojemności do 256 GB – czyli 512 godzin nagrań – około 21 dni (karta nie jest częścią zestawu)

czat głosowy

2-kierunkowa transmisja audio– wbudowany mikrofon i głośnik umożliwią skuteczną komunikację z innymi

dark mode

tryb nocny z nagrywaniem w podczerwieni 850 nm obsługuje automatyczny filtr przełączania barwy przy słabym oświetleniu, wykrywając ruch do 9 m

Jak korzystać z kamery Wi-Fi do monitoringu domu lub mieszkania?

Najważniejsze jest miejsce, w którym umieścimy kamerkę – najlepiej ukryć ją wśród innych przedmiotów, zamiast eksponować w widocznym miejscu. Można także przymocować ją do ściany, mebli lub sufitu, dzięki specjalnym otworom w podstawie kamery C210.

W zestawie znajduje się zasilacz z dość długim kablem, który powinien wystarczyć, aby dosięgnąć do gniazdka elektrycznego. Zawsze można skorzystać też z przedłużacza.

Po włożeniu karty microSD do kamerki i podłączeniu jej do prądu, dajmy jej chwilę, aby się skalibrowała. Wszystko skonfigurujemy bardzo szybko przez intuicyjna aplikację TP-Link Tapo, której interfejs został bardzo dobrze przetłumaczony na język polski, w odróżnieniu od innych tego typu aplikacji chińskich producentów, gdzie możemy natknąć się na niezłe „kwiatki” wprost z automatycznego translatora. W aplikacji wystarczy wybrać z listy model urządzenia, a następnie postępować według wskazówek wyświetlanych na ekranie. Apka podpowiada wszystko krok po kroku, więc nikt nie powinien mieć problemu z prawidłowym połączeniem kamerki.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej TP-Link Tapo

Sama aplikacja działa bez problemu i spełnia swoją funkcję, więc producent zadbał o to, aby korzystanie z kamerki i innych akcesoriów typu smart home, było dla użytkownika przyjemnością – świadczą o tym często wypuszczane aktualizacje, średnio raz miesiąc.

W aplikacji Tapo podejrzymy obraz z kamery w czasie rzeczywistym, zaktualizujemy bezprzewodowo firmware kamerki, skomunikujemy się zdalnie z domownikami, ustawimy funkcję wykrywania ruchu przez C210 i sposób powiadamiania, a także czy robić zdjęcia obrazu i nagrywać strumieniowane wideo. Oprócz tego posiada wiele zaawansowanych ustawień:

 • Harmonogram zapisu – kamera automatycznie nagrywa obraz w oparciu o wyznaczony harmonogram, niezależnie od tego, czy wykryje w tym czasie ruch.
 • Skrzynka nagrań – dzięki kalendarzowi możesz wybrać określoną datę i przejrzeć zapisane automatycznie nagrania
 • Stały kąt kamery – możliwość zapisywania domyślnych położeń kamery. Po kliknięciu na zapisane w aplikacji położenie kamery, Tapo C200 od razu ustawi się pod wybranym kątem.
 • Podgląd z kilku kamer jednocześnie – możesz odtwarzać widok z 4 różnych urządzeń na jednym ekranie lub wybrać widok z jednej kamery (apka obsługuje maksymalnie 32 kamery), aby uzyskać bardziej szczegółowy podgląd.
 • Tryb prywatny – po włączeniu trybu prywatnego soczewki zostają zasłoniete i nie ma możliwości nagrania ani podglądu obrazu z kamery
 • Ustawienia sposobu informowania o wykryciu ruchu i zdalne sterowanie kamerą oraz jej parametrami.

Bezpłatną aplikację mobilną Tapo pobierzesz na urządzenie z systemami iOS (iPhone) i Android:

Jakość obrazu i system powiadomień

Jakość nagrywanego obrazu oraz system powiadamiania to dwa najważniejsze parametry, które powinny działać w przypadku urządzenia do monitoringu domowego. Ponieważ Tapo C210 służy głównie do zastosowań domowych, zależy nam na tym, aby na obrazie z niej łatwo można było zidentyfikować nieproszonego gościa zarówno w dzień i w nocy. Dlatego też rozdzielczość Full HD 3 Mpx nagrywanego wideo gwarantuje nam, że obraz będzie czysty i wyraźny – i rzeczywiście tak jest. Nagrania zapisywane są w rozdzielczości 2304×1296 pikseli przy nieco niskiej liczbie klatek na sekundę (15 kl./s), ale wystarczającej dla tego typu zastosowań.

Obraz 1080p (po lewej), obraz 3Mpx (po prawej)
Obraz 1080p (po lewej), obraz 3Mpx (po prawej)

Także dioda IR 850 nm, całkiem nieźle radzi sobie z nagrywaniem w nocy – według zapewnień producenta aż do 9 metrów. Skala odcieni szarości jest bardzo wysoka i powinna być wystarczająca, aby wykryć nocnych szabrowników. Dodatkowo opcje w aplikacji pozwalają na regulację czułości i reagowania kamery na ruch.

Tryb nocny w kamerze Tapo C210

Gdy kamera wykryje ruch, natychmiast wysyła powiadomienie na sparowane z nią urządzenie mobilne – warunkiem jest oczywiście działający internet w domu i telefonie. W przypadku wykrycia włamywacza można go od razu odstraszyć włączając alarm w kamerze lub postraszyć głosowo przez wbudowany głośnik.

Kamera może służyć także jako intercom, ponieważ posiada głośnik i mikrofon umożliwiający dwustronną komunikację między osoba znajdująca się przed kamera i osobą posiadającą skonfigurowane urządzenie w aplikacji mobilnej Tapo. Ta druga osoba dodatkowo widzi obraz z kamery. Za pomocą kamery można komunikować się ze swoim zwierzakiem albo na przykład z kurierem, jeśli jesteśmy akurat poza domem.

Specyfikacja techniczna Tapo C210

wymiary86,6 x 85 x 117,7 mm (3,4 x 3,3 x 4,6 cali)
przyciskireset – umieszczony poniżej obiektywu
diodysystem diod (można je wyłączyć)
przetwornik obrazu1/2,8″
rozdzielczość3 MPx (2304 x 1296) Full HD
soczewkiF/NO: 2.4
ogniskowa: 3,83 mm
zakres widoczności360° w poziomie, 114° w pionie
nagrania wideo w dzieńkompresja wideo H.264, 15 kl./s, 3 Mpx
nagrywanie w nocydioda LED IR 850 nm (do 9 metrów)
audiodwukierunkowa transmisja audio,
wbudowany mikrofon i głośnik
certyfikat zgodnościCE, NCC
wymagania systemoweiOS 9+, Android 4.4+
sieć802.11b/g/n (do 150 Mb/s), 2,4 GHz,
128-bitowe szyfrowanie AES z SSL/TLS
inneczujnik ruchu, powiadomienia Push,
zgodny z Asystentem Google i Amazon Alexa

Podsumowanie

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Obrotowa kamerka Tapo C210 łączy jest doskonałym połączeniem jakości i niskiej ceny. Dzięki zwiększonej jakości rejestrowanych przez nią nagrań, świetnie sprawdzi się do codziennego monitorowania domu pod naszą nieobecność czy też komunikowania z domownikami lub zwierzętami (np. psem) oraz pilnowania dzieci podczas zabawy w drugim pokoju.

Na szczególną uwagę, oprócz obsługiwania wysokiej rozdzielczości zasługują funkcje automatycznego wykrywanie ruchu i nagrywanie w nocy. Skala szarości uzyskiwanych nagrań jest bardzo wysoka, przez co nie ma problemu z rozpoznawaniem obiektów czy osób.

Do pełni szczęścia nie brakuje nam niezawodnego systemu powiadamiania i alarmu, który natychmiast aktywuje się w uzasadnionych przypadkach i daje nam znać przez aplikację zainstalowaną na smartfonie.

Obrotowa kamera Wi-Fi do monitoringu domowego – tapo C210

ZALETY ☺

 • niska cena (ok. 159 zł)
 • system powiadomień
 • bardzo wysoka jakość obrazu w dzień i wysoka skala szarości w nocy
 • dwustronna komunikacja audio
 • nagrania na karcie microSD do 256 GB
 • obsługa za pomocą Asystenta Google, Amazon Alexa

WADY ☹

 • brak obsługi Wi-Fi w standardzie 5 GHz
 • brak pamięci wewnętrznej lub załączonej karty SD
 • brak możliwości zapisu na dyskach sieciowych (np. w chmurze)

NASZA OCENA

9★

w 10-stopniowej skali (9/10)

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące użytkowania tej kamerki, napisz do mnie lub zadaj pytanie w komentarzu.

Gdzie i za ile kupić Tapo C210?

Tapo C210

Tapo C210

od159,00 zł

stan na 5 lipca 2021 r.

źródło: opracowanie własne | artykuł partnerski