Monitoring w domu kamerą Tapo C200

Sprawdzamy, jakie możliwości ma Tapo C200 – tania obrotowa kamera Wi-Fi do domowego monitoringu, zarządzaną za pomocą smartfona.

Kamera Tapo C200 (TP-Link)

Firma TP-Link kojarzy nam się głównie z routerami i urządzeniami sieciowymi, jednak w portfolio producenta znajdują się także ciekawe urządzenia typu smart home – na przykład obrotowa kamera Wi-Fi do monitoringu domowego Tapo C200. Przyjrzeliśmy się bliżej tej niedrogiej kamerce, która oprócz monitoringu mieszkania podczas naszej nieobecności pozwala na sprawdzanie czy nasza pociecha się nie obudziła lub obustronną komunikację, na przykład z domowymi pupilami.

Przeczytaj także: Przyspieszyłem Wi-Fi dzięki TP-Link Archer C80

Najważniejsze funkcje kamery Tapo C200

Ta malutka kamera obsługuje obraz wideo Full HD w rozdzielczości 1080p, dzięki czemu nagrania są wyraźne i bez szumów. Czujnik ruchu i powiadomienia automatycznie wykrywa podejrzany ruch, a kamera natychmiast wysyła powiadomienie o zdarzeniu na smartfona. Doskonale radzi sobie także z wykrywaniem ruchu w nocy lub przy słabym oświetleniu – w odległości do 9 metrów.

Kamera posiada diody sygnalizujące działanie, które można wyłączyć w aplikacji do obsługi kamery Tapo. Ciekawą funkcją jest alarm dźwiękowy i świetlny, który włączy się automatycznie po wykryciu ruchu i może odstraszyć nieproszonych gości.

Dzięki dwukierunkowej komunikacji audio można rozmawiać z domownikami lub domowymi pupilami za pomocą aplikacji (zdalnie) – a sama kamera posiada już wbudowany mikrofon i głośnik. Osoba mówiąca przez aplikację ma oczywiście dodatkowo podgląd tego co dzieje się przed kamerką.

Wszystkie nagrania i zdjęcia zrobione za pomocą kamerki można przechowywać na karcie micro SD, którą należy zakupić we własnym zakresie, bowiem nie jest dostarczana z urządzeniem. Producent przewidział także różne sposoby montażu – można postawić kamerkę na stole przymocować do ściany lub sufitu. Bez obaw! W tym ostatnim przypadku obraz nie będzie wyświetlany do góry nogami – orientację obrazu ustawisz przez apkę.

funkcja obrotu

obracanie kamery o 360° i możliwość pochylenia do przodu i do góry

1080p

obraz w rozdzielczości Full HD 1080p sprawi, że wszystkie twoje nagrania będą niezwykle wyraźne

chat głosowy

2-kierunkowa transmisja audio– wbudowany mikrofon i głośnik umożliwią skuteczną komunikację z innymi

dark mode

tryb nocny z nagrywaniem w podczerwieni 850 nm obsługuje automatyczny filtr przełączania barwy przy słabym oświetleniu

Design, jakość wykonania i zawartość

Kamera dostępna jest w jednej wersji kolorystycznej – w białym kolorze. Wzornictwo nie odbiega od modeli kamer 360 stopni oferowanych przez innych producentów, jest estetyczne i proste. Całość wykonana jest z dobrej jakości plastiku, który na tle białej ściany lub na suficie nie powinna nikogo razić.

Możliwość obrotu i przechylania kamerki Tapo C200

Na tylnej części znajdują się małe otwory głośnika oraz gniazdo do podłączenia kabla zasilającego.

Z przodu, kilka centymetrów pod obiektywem (aby się tam dostać należy za pomocą aplikacji przechylić obiektyw maksymalnie do góry) znajduje się wejście na kartę micro SD. Włożenie i wyjmowanie karty odbywa się podobnie jak w innych urządzeniach za pomocą lekkiego dociśnięcia karty.

 • kamera Tapo C200
 • zasilacz z kablem
 • śruby montażowe
 • płytka montażowa
 • podstawka
 • instrukcje

Konfiguracja i zarządzanie kamerą przez aplikację TP-Link Tapo

Dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej TP-Link Tapo na urządzenia z systemami iOS i Android kamerę skonfigurujesz w kilka minut. Po wybraniu modelu urządzenia, aplikacja podpowiada krok po kroku co i jak należy wykonać, aby prawidłowo sparować kamerkę.

 • Pobierz i uruchom aplikację TP-Link Tapo na swoim smartfonie (skorzystaj z poniższych przycisków do sklepów App Store i Google Play)
 • Podłącz kamerę do zasilania.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji.
Konfiguracja kamery Tapo C200

W aplikacji Tapo możesz na żywo podejrzeć obraz z kamery Tapo C200, zaktualizować bezprzewodowo jej oprogramowanie sprzętowe (firmware), komunikować się zdalnie poza domem, ustawić wykrywanie ruchu i sposób powiadamiania czy robić zdjęcia obrazu i nagrywać strumieniowane wideo. Oprócz tego znajdziesz wiele zaawansowanych ustawień w zależności od przeznaczenia kamery.

 • Harmonogram zapisu – kamera automatycznie nagrywa obraz w oparciu o wyznaczony harmonogram, niezależnie od tego, czy wykryje w tym czasie ruch.
 • Skrzynka nagrań – dzięki kalendarzowi możesz wybrać określoną datę i przejrzeć zapisane automatycznie nagrania
 • Stały kąt kamery – możliwość zapisywania domyślnych położeń kamery. Po kliknięciu na zapisane w aplikacji położenie kamery, Tapo C200 od razu ustawi się pod wybranym kątem.
 • Podgląd z kilku kam jednocześnie – możesz odtwarzać widok z 4 różnych urządzeń na jednym ekranie lub wybrać widok z jednej kamery (apka obsługuje maksymalnie 32 kamery), aby uzyskać bardziej szczegółowy podgląd.
Aplikacja mobilna TP-Link Tapo

Pobierz bezpłatna aplikacje mobilną Tapo na urządzenie z systemem iOS (iPhone) lub Android:

Jakość obrazu i komunikacja

Kamera Tapo C200 służy głównie d monitorowania pomieszczeń domowych i alarmować w przypadku niepowołanych gości. Kamerę należy ustawić w taki sposób, aby widoczne były drzwi wejściowe lub okna narażone na włamanie. Na szczęście kamera posiada efekt rybiego oka, co związane jest z szerokim kątem widzenia – dzięki temu uchwycimy spora część pomieszczenia. Gdy kamera wykryje ruch, natychmiast wysyłane jest powiadomienie na urządzenie mobilne – warunkiem jest oczywiście działający internet w domu i telefonie. W przypadku wykrycia włamywacza można go od razu odstraszyć włączając alarm w kamerze lub postraszyć głosowo przez wbudowany głośnik.

Jakość obrazu Full HD (1080p)

Obraz nadawany z kamery w dzień i w nocy jest bardzo dobrej jakości. Nagrania zapisywane są w rozdzielczości 1920×1080 pikseli przy nieco niskiej liczbie klatek na sekundę (15 kl./s), ale wystarczającej dla tego typu zastosowań.

Kamera łączy się tylko z siecią bezprzewodową w standardzie 2,4 GHz (802.11b/g/n), połączenie jest szyfrowane i po utracie zasilania lub połączenia z internetem automatycznie przyłącza się do zapamiętanej sieci, aby pracować w normalnym trybie.

Tapo C200 - komunikacja dwukierunkowa

Kamera może służyć także jako interkom, ponieważ posiada głośnik i mikrofon umożliwiający dwustronną komunikację między osoba znajdująca się przed kamera i osobą posiadającą skonfigurowane urządzenie w aplikacji mobilnej Tapo. Ta druga osoba dodatkowo widzi obraz z kamery. Za pomocą kamery można komunikować się także na przykład z kurierem, jeśli jesteśmy poza domem.

Prywatność i bezpieczeństwo

W aplikacji Tapo możesz włączyć Tryb prywatny, podczas którego soczewki obiektywu kamery zostają zasłonięte, aby nie było możliwości podglądu obrazu – tryb możesz włączać w dzień lub po prostu gdy jesteś w domu. Dzięki zapisowi nagrań i obrazów z kamery na karcie micro SD, dostęp hakerów do zawartości sjest znacznie utrudniony.

Tryb prywatny

po włączeniu trybu prywatnego soczewki zostają zasłoniete i nie ma możliwości nagrania ani podglądu obrazu z kamery

micro SD 128 GB

kamera obsługuje zewnętrzne karty SD o pojemności do 128 GB (nie ma karty w zestawie)

Specyfikacja techniczna Tapo C200

wymiary86,6 x 85 x 117,7 mm (3,4 x 3,3 x 4,6 cali)
przyciskiReset
diodysystem diod
przetwornik obrazu1/2,9″
rozdzielczość1080p Full HD
soczewkiF/NO: 2.4
Ogniskowa: 4 mm
zakres widoczności360° horyzontalnie, 114° wertykalnie
nagrania wideo w dzieńH.264, 15 kl./s, 1080p
nagrywanie w nocy850 nm IR LED do 9 metrów
audiodwukierunkowa transmisja audio, wbudowany mikrofon i głośnik
certyfikat zgodnościFCC, IC, CE, NCC
wymagania systemoweiOS 9+, Android 4.4+
sieć802.11b/g/n, 2,4 GHz, 128-bitowe szyfrowanie AES z SSL/TLS, WPA/WPA2-PSK
inneczujnik ruchu, powiadomienia Push

Podsumowanie i nasza ocena

ZALETY ⬆

 • niska cena (ok. 130 zł)
 • powiadomienia PUSH i alarmy
 • jakość obrazu w dzień i w trybie nocym
 • dwustronna komunikacja audio
 • nagrania na karcie SD

WADY ⬇

 • krótki kabel zasilający
 • brak obsługi Wi-Fi w standardzie 5 GHz
 • micro SD do 128 GB
Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Ta mała kamerka to doskonałe połączenie jakości i możliwości w bardzo przystępnej cenie. Urządzenie świetnie sprawdzi się do codziennego monitorowania pomieszczeń domowych, komunikowania z domownikami lub zwierzętami (np. psem) oraz pilnowania dzieci podczas zabawy, gdy akurat robimy obiad w kuchni obok.

Wysoka jakość obrazu, automatyczne wykrywanie ruchu i nagrywanie oraz niezawodne działanie w nocy lub zaciemnionych pomieszczeniach, to tylko niektóre z cech które świadczą o tym, że urządzenie powinno spełnić oczekiwania każdego, kto chce mieć dostęp do podglądu swojego domu lub mieszkania z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Osobiście jestem pod wrażeniem tego jak wiele Tapo C200 potrafi za tak niewiele! Nieprzypadkowo moja ogólna ocena to 8 gwiazdek na 10 możliwych. Polecam!

NASZA OCENA

8★

w 10-stopniowej skali (8/10)

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące użytkowania tej kamerki napisz do mnie lub zadaj pytanie w komentarzu.

Gdzie i za ile kupić Tapo C200?

Opakowanie kamery TP-Link Tapo C200

Tapo C200

od132,00 zł

stan na 12 stycznia 2021 r.

źródło: opracowanie własne | artykuł partnerski