Oświeć dom żarówkami smart Tapo L510E i L530E

Sprawdź, jakie możliwości mają inteligentne żarówki LED z trzonkiem E27 marki Tapo od TP-Link – obecnie do wyboru są 2 modele: biała i z możliwością zmiany koloru.

Żarówki smart Tapo L510E (dimmable) i L530E (multicolor)

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem inteligentnego oświetlenia dla swojego domu lub mieszkania, to żarówki smart Wi-Fi Tapo L510E oraz L530E mogą być dobrym wyborem. Są to żarówki firmy TP-Link, która znana jest z produkcji urządzeń sieciowych takich jak routery, modemy, karty sieciowe, przełączniki, urządzenia typu smart plug (wzmacniacze sygnału) i inne akcesoria łączące się z siecią. Dostępne w sprzedaży modele żarówek E510E oraz L530E posiadają wariant z trzonkiem E27 – czyli standardowej dużej żarówki oświetleniowej pasującej do większości lamp sufitowych i podłogowych.

  • Model L510E to żarówka świecąca zmiennym kolorem białym (dostosowywanie jasności).
  • Model L530E to żarówka świecąca zmiennym światłem białym i kolorowym z możliwością regulacji jasności – do wyboru jest aż 1,6 mln różnych odcieni.

Moc obu żarówek LED odpowiada żarówce o mocy 60 W, zapewniając jasność na poziomie 806 lumenów i możliwość przyciemniania w zakresie od 1 do 100%. Jest to wystarczająca moc do zastosowań domowych, aby komfortowo oświetlić dowolne pomieszczenia.

Żarówka świecąca białym światłem sprawdzi się w miejscach, gdzie nie jest konieczna zmiana koloru światła oraz jego temperatury – świeci ona światłem neutralnym – jak standardowa żarówka LED. Wersja kolorowa z kolei będzie miała świetne zastosowanie w lampie stojącej w salonie lub sypialni, gdzie chcielibyśmy zmienić kolor światła lub temperaturę barwową światła białego odpowiednie do naszego nastroju.

działa bez huba

bez problemu połączysz żarówkę ze swoją siecią Wi-Fi, nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu, oprócz smartfona

kontrola jasności/koloru

kontrola jasności (oba modele) i zmiana koloru światła (tylko w L530E)

harmonogram

plany włączania/wyłączania się światła lub automatyczne zmiany poziomu jasności/kolorów

sterowanie głosem

działa z Asystentem Google i za pomocą prostych poleceń pozwala w pełni kontrolować żarówkę

Zarządzanie żarówkami Tapo

W przeciwieństwie do innych popularnych systemów oświetleniowych, do sterowania żarówką Tapo przez smartfona nie są potrzebne dodatkowe urządzenia (włączniki/ściemniacze/bramki/huby), które ma na przykład system TRÅDFRI od Ikei. Kupujemy tylko żarówkę, parujemy ją przez aplikację mobilną TP-Link Tapo i możemy zarządzać swoim oświetleniem.

Zarządzanie jasnością żarówek Tapo (TP-Link)

Niestety nie można dodać tych żarówek do aplikacji Dom na iPhonie z systemem iOS, ale łączą się z apką Smart Home (iOS i Android), dzięki czemu można obsługiwać je za pomocą asystenta głosowego Google’a.

Jak skonfigurować żarówki smart Wi-Fi Tapo?

Wystarczą 3 proste kroki, aby dodać żarówkę do aplikacji i móc nią zarządzać prosto ze smartfona. Zajmie to zaledwie kilka minut.

  1. Pobierz aplikację Tapo (linki do aplikacji znajdziesz poniżej).
  2. Wkręć żarówkę.
  3. Wykonaj po kolei wskazówki wyświetlane w apce.

Sposoby zarządzania żarówkami:

  • Działają według harmonogramu – wystarczy ustawić harmonogram oświetlenia, aby ustalić o jakich porach światło będzie się zapalać i przygasać. Natomiast automatyczny tryb wschodu i zachodu słońca zadba o to, aby światło włączało się zgodnie z zadaną strefą czasową.
  • Zdalne zarządzanie – żarówkę możesz włączyć zanim jeszcze wejdziesz do domu, wystarczy włączyć ją w aplikacji Tapo lub tak ustawić harmonogram, aby włączała się automatycznie o określonej porze.
  • Tryb poza domem – wybierając tę opcję światło zapala się i gaśnie o przypadkowych porach – w ten sposób osoby stojące na zewnątrz będą miały wrażenie, że ktoś jest w domu obecny.
  • Asystent głosowy – żarówka może działać z Amazon Alexa lub Asystentem Google’a, aby kontrolować ją swoim głosem. Wystarczy, że powiedzieć Cześć Alexa, włącz światło lub Hej Google, przygaś światła w mojej sypialni.
  • Zapis ulubionych ustawień – jeśli dostosujesz idealnie światło, na przykład do oglądania filmów, możesz zapisać to ustawienie w aplikacji, aby szybko i łatwo do niego wrócic podczas kolejnego wieczornego seansu filmowego.

Świecąca na biało Tapo L510E

Żarówka Smart Wi-Fi Tapo L510E ze ściemniaczem to podstawowa wersja inteligentnej żarówki TP-Link, która świeci w naturalnym białym kolorze. Możesz nią zarządzać tak samo jak wersją kolorową, z wyjątkiem zmiany koloru. W związku z tym jest też tańsza, więc można ją wkręcić w miejscu gdzie nie potrzebujesz zmiany koloru i temperatury barwy.

Multikolorowa Tapo L530E

Żarówka Smart Wi-Fi Tapo L530E ze zmiennym kolorem pozwala zmienić Twoje wnętrze do określonej sytuacji czy pory dnia, dobierając odpowiedni poziom jasności, temperaturę barwową (2500 – 6500 K) i kolor – do wyboru jest aż 1 600 0000 różnych odcieni, które wybieramy palcem z palety lub wpisujemy w systemie HEX.

Dostosowywanie koloru świecenia żarówki Tapo L530E
Dostosowywanie koloru świecenia żarówki Tapo L530E

Porównanie specyfikacji żarówek Tapo L510E i L530E

Tapo L510ETapo L530E
Tapo L510ETapo L510E
trzonekE27E27
wymiary115 × 60 mm115 × 60 mm
Wi-FiIEEE 802.11b/g/nIEEE 802.11b/g/n
częstotliwość2,4 GHz2,4 GHz
moc światła806 lm806 lm
temperatura barwy2700 K2500 K ~ 6500 K
kąt świecenia220°220°
kontrola jasnościTAKTAK
zmiana kolorówNIEdo 1,6 mln barw
pobór mocy8,7 W8,7 W
czas działania15 000 godz.15 000 godz.

Ile kosztują żarówki Tapo?

Tańszy model ściemniany (Dimmable) świecący kolorem białym – L510E można kupić już od 35 zł, natomiast wersję ze zmiennym kolorem (Multicolor) L530E w cenie od około 60 zł.

Czy warto kupić ledowe żarówki smart Wi-Fi marki Tapo?

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Żarówki LED od TP-Link Tapo wyróżnia przede wszystkim brak konieczności dokupowania jakiegokolwiek dodatkowego urządzenia sterującego czy mostka – wystarczy połączyć żarówkę z domową siecią Wi-Fi za pomocą smartfona i sterować jej ustawieniami w aplikacji mobilnej.

Ceny żarówek Tapo są zdecydowanie niższe niż topowych marek oferujących systemy oświetleniowe, a ich jakość wykonania i sposób świecenia jest z tej samej półki.

Wybierając inteligentne żarówki mamy pełną kontrole na domowym oświetleniem, bez względu na to czy jesteśmy w domu, czy poza nim. Z kolei, jak podaje producent, zaawansowana technologia LED, którą zastosowano w żarówkach Tapo jest mniej energochłonna niż większość żarówek tego typu.

źródło: opracowanie własne