Przyspieszyłem Wi-Fi dzięki TP-Link Archer C80

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć wydajność swojej domowej sieci Wi-Fi, to polecam skorzystać z wydajnego i niedrogiego routera Archer C80.

Router TP-Link Archer C80

Wiele osób posiada w domu routery (zwane modemami), które przyniósł nam do domu pan monter od dostawcy internetu po kablu i zwykle tak zostaje. Nie zawsze jednak są to najlepsze sprzęty i nie zawsze radzą sobie z siecią bezprzewodową w domach wielorodzinnych. O ile po kablu jesteśmy w stanie wyciągnąć maksymalną prędkość obiecywaną przez dostawcę, to jakość połączenia po Wi-Fi często pozostaje wiele do życzenia. Niektórzy dostawcy internetu, w zależności od oferty wciskają swoim klientom modemy, które obsługują sieć bezprzewodową tylko w pasmie 2,4 GHz – w którym prędkość jest zdecydowanie niższa i często zakłócana przez sąsiadów lub inne urządzenia.

Jak sobie z tym poradzić i cieszyć się pełną prędkością internetu? Najlepiej podłączyć własny router, który obsługuje sieć Wi-Fi w pasmie 5 GHz z prędkością do 1300 Mb/s i 2,4 GHz z prędkością do 600 Mb/s. Pozwala na przesyłanie i odbieranie danych w wielu strumieniach umożliwiających bezproblemowe parowanie z kilkoma klientami w tym samym czasie.

Do testów trafił do mnie niedrogi router TP-Link Archer C80, który doskonale sprawdzi się w domowych zastosowań. Sprawdziłem jego możliwości i stopień trudności jego konfiguracji w przypadku, gdy router dostawcy internetowego nie radził sobie z Wi-Fi – werdykt poznasz w podsumowaniu tego wpisu!

Najważniejsze cechy routera Archer C80

Router posiada procesor o taktowaniu 1,2 GHz oraz aktualizowane przez sieć oprogramowanie, zapewniające dostęp do najnowszych zabezpieczeń i funkcji. Urządzenie obsługuje sieć bezprzewodową w technologii Wi-Fi 5.

2,4 i 5 GHz

obsługuje standard Wi-Fi 802.11ac Wave2: do 1300 Mb/s (5 GHz), do 600 Mb/s (2,4 GHz)

3×3 MIMO

przesyłanie i odbieranie danych w 3 strumieniach umożliwia bezproblemowe parowanie z klientami 3×3

MU-MIMO

usprawniona komunikacja pomiędzy routerem a urządzeniami pozwala na optymalną wydajność ich działania

zasięg Wi-Fi

technologia transmisji kierunkowej (4 anteny) dba o wydajność połączeń bezprzewodowych

Archer C80 pozwala na stworzenie we własnym domu superszybkiej sieci Wi‑Fi w standardzie 802.11ac Wave2 (AC1900). Do mało obciążających sieć czynności, takich jak wysyłanie e-maili, przeglądanie stron WWW czy korzystanie z komunikatora, wystarczy pasmo 2,4 GHz. Jeżeli potrzebujesz większej przepustowości do wymagających gier sieciowych lub ogladania filmów w 4K/8K UHD z serwisów streamingowych, doskonale sprawdzi się pasmo 5 GHz.

Zawartość pudełka, wygląd i jakość wykonania urządzenia

Charakterystyczne seledynowe pudełko routera TP-Link Archer C80 zawiera wszystkie niezbędne elementy, aby podłączyć urządzenie i od razu zacząć z niego korzystać:

 • router TP-Link Archer C80
 • zasilacz z kablem
 • kabel sieciowy ze złączem RJ-45
 • instrukcja obsługi ze specyfikacją i opisem
 • kartka z domyślną nazwą sieci Wi-Fi i hasłem

Archer C80 ma niewielkie wymiary, zaledwie 21,5 × 11,7 × 3,2 cm – nie zajmuje dużo miejsca i można go z powodzeniem ustawić na półce lub w kącie pokoju. Całość wykonana jest solidnie i estetycznie, więc router nie będzie szpecił Twojego pomieszczenia

 • Router dostępny jest w czarnym kolorze, a górna część obudowy pokryta jest charakterystycznym dla TP-Link geometrycznym wzorem wraz z wytłoczonym logo producenta.
 • Cztery świecące diody na froncie, sygnalizujące status pracy routera, są umieszczone w głębi na przedniej części, dzięki czemu są bardzo dyskretne i nie rozpraszają. Jeśli ktoś nie lubi „światełek” może je całkowicie wyłączyć w panelu ustawień.
 • Na tylnej części zamocowane są cztery anteny kierunkowe, które można ustawić w zależności od umiejscowienia urządzenia. Nie zabrakło czterech gigabitowych portów Ethernet (LAN – oznaczone na żółto), do których można podłączyć po kablu dowolne urządzenia sieciowe – jeśli jeszcze używacie tego typu połączeń „po kablu”. Jeden niebieski port WAN (Gigabit Ethernet) służy do podłączenia routera z modemem od dostawcy internetu. Dodatkowo umieszczono włącznik oraz przyciski Reset i WPS.
Porty w routerze TP-Link Archer C80
 • Na spodzie znajduje się naklejka z podstawowymi informacjami dotyczącymi routera oraz kod QR do pobrania aplikacji Tether. Oprócz tego są otwory wentylacyjne, plastikowe nóżki oraz otwory umożliwiające zawieszenie routera na ścianie.

Działanie sieci Wi-Fi przez router Archer C80

Siła sygnału routera jest zaskakująco wysoka. Przy podłączeniu kilku smartfonów, komputerów, telewizora i innych urządzeń, technologia MU-MIMO w routerze doskonale radzi sobie z przydzielaniem najmniej obciążonych w danej chwili pasm – zwiększa to efektywność połączeń, a urządzenia przesyłają i odbierają dane z optymalną prędkością.

Obsługa MU-MIMO w routerze TP-Link Archer C80

Dzięki trzem strumieniom danych technologii 3×3 MIMO Archer C80 może przesyłać i odbierać dane przy wykorzystaniu maksymalnej wydajności Twojej sieci Wi-Fi. Komputery, które obsługują 3×3 MIMO (takie jak Mac) tworzą z routerem idealną parę, działając z maksymalną dla siebie wydajnością – znacznie wyższą niż w przypadku łączenia się z routerami 2×2 MIMO.

Maksymalna wydajność Wi-Fi dzięki 3 strumieniom danych (3x3 MIMO) TP-Link Archer C80

Cztery anteny dostarczą sygnał Wi-Fi do niemal każdego miejsca w domu, ponieważ technologia Beamforming umożliwia wykrywanie urządzeń i przesyłanie w ich kierunku mocnego sygnału Wi-Fi, nawet jeśli znajdują się w odległej lokalizacji lub mają niski poziom zasilania.

Technologia Beamforming w routerze Archer C80

Oczywiście im dalej znajdujemy się od routera tym siła sygnału maleje, ale spokojnie poradzi sobie nawet w obsłudze urządzeń wszystkich domowników 90-metrowego 3-pokojowego mieszkania w bloku lub domku jednorodzinnego. Nawet jeśli siła sygnału jest mała, to opóźnienia są bardzo małe. Router posiada także opcję automatycznego przełączania się na sieć w pasmie o częstotliwości 2,4 GHz, która jest wolniejsza, ale za to doskonale radzi sobie ze ścianami i ma większy zasięg. Ale w moim przypadku ani razu nie musiałem korzystać z tej opcji.

Funkcja Smart Connect umożliwia na automatyczne łączenie się z mniej obciążonym w danym momencie pasmem Wi-Fi, natomiast dzięki funkcji Airtime Fairness starsze urządzenia nie wpływają na zmniejszenie prędkości sieci. Połączenie tych funkcji zapewnia dostęp do płynniejszych połączeń Wi-Fi bez opóźnień.

Aplikacja mobilna Tether i konfiguracja

Aplikacja mobilna Tether od TP-Link pozwala na bardzo szybką i prostą konfigurację sieci domowej obsługiwanej przez Archer C80. Posiada narzędzia umożliwiające personalizację ustawień sieci. Od ustawień kontroli rodzicielskiej po stworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej dla gości, pozwalającej na korzystanie z internetu bez udzielania dostępu do zasobów sieci lokalnej.

Konfiguracja routera Archer C80 przez apkę Tether lub stronę do zarządzania urządzeniem (192.168.0.1) zajmuje zaledwie kilka minut. Po pobraniu bezpłatnej aplikacji na smartfona z systemem iOS lub Android bez problemu skonfigurujesz wszystkie ustawienia sieci, a intuicyjny konfigurator poprowadzi Cię krok po kroku co należy zrobić. Począwszy od odpowiedniej kolejności podłączania modemu i kabli, po nazwę sieci i własne hasło.

IPv6

obsługa protokołu IPv6 przygotowuje twoją sieć na wyzwania przyszłości

Cloud

konto w chmurze pozwala na zdalne zarządzanie ustawieniami czy aktualizacjami w trybie OTA firmware’u routera
 

priorytety

przydzielanie priorytetów urządzeniom, aby zapewnić im odpowiednią wydajność

IPTV

poprawianie jakości transmisji IPTV dzięki funkcjom IGMP Proxy/Snooping Bridge oraz Tag VLAN

Aplikacja TP-Link Tether pozwala na zarządzanie routerami (xDSL) i wzmacniaczami sygnału na urządzeniach mobilnych. Zapewnia dostęp do informacji o stanie urządzenia, klientach oraz ich uprawnieniach za pomocą intuicyjnego interfejsu. Najważniejsze funkcje aplikacji:

 • dostosowywanie nazwy sieci (SSID), hasła oraz ustawień internetu lub połączeń VDSL/ADSL na urządzeniach,
 • blokowanie nieuprawnionych użytkowników, próbujących uzyskać dostęp do urządzeń,
 • zarządzanie uprawnieniami klientów,
 • funkcja kontroli rodzicielskiej z harmonogramem oraz zarządzanie dostępem do internetu w oparciu o adresy URL,
 • automatyczne wyłączanie diod o określonej porze,
 • równoczesne zarządzanie większością urządzeń TP-Link.
Zrzuty ekranu z aplikacji Tether (TP-Link) na smartfony

Pobierz aplikację Tether ze sklepu App Store lub Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Specyfikacja techniczna

wymiary215 × 117 × 32 mm
(8,5 × 4,6 × 1,26 cali)
obsługiwane standardyWi-Fi 5
IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz
prędkości sieci Wi-FiAC1900
5 GHz: 1300 Mb/s (802.11ac)
2,4 GHz: 600 Mb/s (802.11n
zasięg Wi-Fi3-pokojowe mieszkanie/domek
liczba anten4 kierunkowe zintegrowane anteny
tryb pracyjako router
jako punkt dostępowy
procesor1,2 GHz
porty Ethernet1 gigabitowy port WAN
4 gigabitowe porty LAN
typy sieci WANdynamiczne i statyczne przydzielanie adresów IP, PPPoE, PPTP, L2TP
obsługiwane protokołyIPv4, IPv6
przyciskiWPS/Wi-Fi, zasilanie, reset
szyfrowanie sieci Wi-FiWEP, WPA, WPA2, WPA/ WPA2-Enterprise (802.1x)
ochrona siecizapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, wiązanie adresów IP i MAC, Application Layer Gateway
inne funkcjesieć dla gości, Beamforming, MU-MIMO 3×3, Airtime Fairness, kontrola rodzicielska (adresy URL, czas dostępu), priorytety QoS (Quality of Service) dla urządzeń, usługa Cloud (update OTA dla firmware’u, DDNS)
certyfikatyFCC, CE, RoHS

Podsumowanie i nasza ocena

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

TP-Link Archer C80 to niedrogi router, który doskonale sprawdzi się w średniej wielkości domu lub sporych rozmiarów 3-pokojowym mieszkaniu. Konfiguracja jest banalnie prosta dzięki intuicyjnej aplikacji, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez trwający około 5 minut proces.

Oprogramowanie jest zrozumiałe zarówno dla niedoświadczonych użytkowników, jak i dla tych, którzy szukają bardziej zaawansowanych ustawień związanych z przekierowywaniem portów czy zabezpieczeń dostępu po adresach MAC urządzeń.

Jeśli szukasz rozwiązania, które przyspieszy Twoją sieć Wi-Fi w domu, to spokojnie możesz zainwestować w ten router. Z pewnością posłuży na kilka lat.

ZALETY ⬆

 • niska cena (do 250 zł)
 • wydajność (Smart Connect – przydzielanie najmniej obciążonego pasma) i zasięg (4 anteny)
 • 3×3 MIMO
 • aktualizacje w trybie OTA

WADY ⬇

 • brak gniazda USB
 • krótki kabel zasilacza
 • brak Wi-Fi 6

NASZA OCENA

9★

w 10-stopniowej skali (9/10)

Ile kosztuje router i gdzie kupić?

Pudełko routera TP-Link Archer C80

TP-Link Archer C80

od230,00 zł

stan na 29 grudnia 2020 r.

źródło: testy redakcji