Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć wydajność swojej domowej sieci Wi-Fi, to polecam skorzystać z wydajnego i niedrogiego routera Archer C80.
Wiele osób posiada w domu routery (zwane modemami), które przyniósł nam do domu pan monter od dostawcy internetu po kablu i zwykle tak zostaje. Nie zawsze jednak są to najlepsze sprzęty i nie zawsze radzą sobie z siecią bezprzewodową w domach wielorodzinnych. O ile po kablu jesteśmy w stanie wyciągnąć maksymalną prędkość obiecywaną przez dostawcę, to jakość połączenia po Wi-Fi często pozostaje wiele do życzenia. Niektórzy dostawcy internetu, w zależności od oferty wciskają swoim klientom modemy, które obsługują sieć bezprzewodową tylko w pasmie 2,4 GHz – w którym prędkość jest zdecydowanie niższa i często zakłócana przez sąsiadów lub inne urządzenia.
Jak sobie z tym poradzić i cieszyć się pełną prędkością internetu? Najlepiej podłączyć własny router, który obsługuje sieć Wi-Fi w pasmie 5 GHz z prędkością do 1300 Mb/s i 2,4 GHz z prędkością do 600 Mb/s. Pozwala na przesyłanie i odbieranie danych w wielu strumieniach umożliwiających bezproblemowe parowanie z kilkoma klientami w tym samym czasie.
Do testów trafił do mnie niedrogi router TP-Link Archer C80, który doskonale sprawdzi się w domowych zastosowań. Sprawdziłem jego możliwości i stopień trudności jego konfiguracji w przypadku, gdy router dostawcy internetowego nie radził sobie z Wi-Fi – werdykt poznasz w podsumowaniu tego wpisu!
Najważniejsze cechy routera Archer C80
Router posiada procesor o taktowaniu 1,2 GHz oraz aktualizowane przez sieć oprogramowanie, zapewniające dostęp do najnowszych zabezpieczeń i funkcji. Urządzenie obsługuje sieć bezprzewodową w technologii Wi-Fi 5.
2,4 i 5 GHz
obsługuje standard Wi-Fi 802.11ac Wave2: do 1300 Mb/s (5 GHz), do 600 Mb/s (2,4 GHz)
3×3 MIMO
przesyłanie i odbieranie danych w 3 strumieniach umożliwia bezproblemowe parowanie z klientami 3×3
MU-MIMO
usprawniona komunikacja pomiędzy routerem a urządzeniami pozwala na optymalną wydajność ich działania
zasięg Wi-Fi
technologia transmisji kierunkowej (4 anteny) dba o wydajność połączeń bezprzewodowych
Archer C80 pozwala na stworzenie we własnym domu superszybkiej sieci Wi‑Fi w standardzie 802.11ac Wave2 (AC1900). Do mało obciążających sieć czynności, takich jak wysyłanie e-maili, przeglądanie stron WWW czy korzystanie z komunikatora, wystarczy pasmo 2,4 GHz. Jeżeli potrzebujesz większej przepustowości do wymagających gier sieciowych lub ogladania filmów w 4K/8K UHD z serwisów streamingowych, doskonale sprawdzi się pasmo 5 GHz.
Zawartość pudełka, wygląd i jakość wykonania urządzenia
Charakterystyczne seledynowe pudełko routera TP-Link Archer C80 zawiera wszystkie niezbędne elementy, aby podłączyć urządzenie i od razu zacząć z niego korzystać:
Archer C80 ma niewielkie wymiary, zaledwie 21,5 × 11,7 × 3,2 cm – nie zajmuje dużo miejsca i można go z powodzeniem ustawić na półce lub w kącie pokoju. Całość wykonana jest solidnie i estetycznie, więc router nie będzie szpecił Twojego pomieszczenia
- Router dostępny jest w czarnym kolorze, a górna część obudowy pokryta jest charakterystycznym dla TP-Link geometrycznym wzorem wraz z wytłoczonym logo producenta.
- Cztery świecące diody na froncie, sygnalizujące status pracy routera, są umieszczone w głębi na przedniej części, dzięki czemu są bardzo dyskretne i nie rozpraszają. Jeśli ktoś nie lubi „światełek” może je całkowicie wyłączyć w panelu ustawień.
- Na tylnej części zamocowane są cztery anteny kierunkowe, które można ustawić w zależności od umiejscowienia urządzenia. Nie zabrakło czterech gigabitowych portów Ethernet (LAN – oznaczone na żółto), do których można podłączyć po kablu dowolne urządzenia sieciowe – jeśli jeszcze używacie tego typu połączeń „po kablu”. Jeden niebieski port WAN (Gigabit Ethernet) służy do podłączenia routera z modemem od dostawcy internetu. Dodatkowo umieszczono włącznik oraz przyciski Reset i WPS.
- Na spodzie znajduje się naklejka z podstawowymi informacjami dotyczącymi routera oraz kod QR do pobrania aplikacji Tether. Oprócz tego są otwory wentylacyjne, plastikowe nóżki oraz otwory umożliwiające zawieszenie routera na ścianie.
Działanie sieci Wi-Fi przez router Archer C80
Siła sygnału routera jest zaskakująco wysoka. Przy podłączeniu kilku smartfonów, komputerów, telewizora i innych urządzeń, technologia MU-MIMO w routerze doskonale radzi sobie z przydzielaniem najmniej obciążonych w danej chwili pasm – zwiększa to efektywność połączeń, a urządzenia przesyłają i odbierają dane z optymalną prędkością.
Dzięki trzem strumieniom danych technologii 3×3 MIMO Archer C80 może przesyłać i odbierać dane przy wykorzystaniu maksymalnej wydajności Twojej sieci Wi-Fi. Komputery, które obsługują 3×3 MIMO (takie jak Mac) tworzą z routerem idealną parę, działając z maksymalną dla siebie wydajnością – znacznie wyższą niż w przypadku łączenia się z routerami 2×2 MIMO.
Cztery anteny dostarczą sygnał Wi-Fi do niemal każdego miejsca w domu, ponieważ technologia Beamforming umożliwia wykrywanie urządzeń i przesyłanie w ich kierunku mocnego sygnału Wi-Fi, nawet jeśli znajdują się w odległej lokalizacji lub mają niski poziom zasilania.
Oczywiście im dalej znajdujemy się od routera tym siła sygnału maleje, ale spokojnie poradzi sobie nawet w obsłudze urządzeń wszystkich domowników 90-metrowego 3-pokojowego mieszkania w bloku lub domku jednorodzinnego. Nawet jeśli siła sygnału jest mała, to opóźnienia są bardzo małe. Router posiada także opcję automatycznego przełączania się na sieć w pasmie o częstotliwości 2,4 GHz, która jest wolniejsza, ale za to doskonale radzi sobie ze ścianami i ma większy zasięg. Ale w moim przypadku ani razu nie musiałem korzystać z tej opcji.
Funkcja Smart Connect umożliwia na automatyczne łączenie się z mniej obciążonym w danym momencie pasmem Wi-Fi, natomiast dzięki funkcji Airtime Fairness starsze urządzenia nie wpływają na zmniejszenie prędkości sieci. Połączenie tych funkcji zapewnia dostęp do płynniejszych połączeń Wi-Fi bez opóźnień.
Aplikacja mobilna Tether i konfiguracja
Aplikacja mobilna Tether od TP-Link pozwala na bardzo szybką i prostą konfigurację sieci domowej obsługiwanej przez Archer C80. Posiada narzędzia umożliwiające personalizację ustawień sieci. Od ustawień kontroli rodzicielskiej po stworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej dla gości, pozwalającej na korzystanie z internetu bez udzielania dostępu do zasobów sieci lokalnej.
Konfiguracja routera Archer C80 przez apkę Tether lub stronę do zarządzania urządzeniem (192.168.0.1
) zajmuje zaledwie kilka minut. Po pobraniu bezpłatnej aplikacji na smartfona z systemem iOS lub Android bez problemu skonfigurujesz wszystkie ustawienia sieci, a intuicyjny konfigurator poprowadzi Cię krok po kroku co należy zrobić. Począwszy od odpowiedniej kolejności podłączania modemu i kabli, po nazwę sieci i własne hasło.
IPv6
obsługa protokołu IPv6 przygotowuje twoją sieć na wyzwania przyszłości
Cloud
konto w chmurze pozwala na zdalne zarządzanie ustawieniami czy aktualizacjami w trybie OTA firmware’u routera
priorytety
przydzielanie priorytetów urządzeniom, aby zapewnić im odpowiednią wydajność
IPTV
poprawianie jakości transmisji IPTV dzięki funkcjom IGMP Proxy/Snooping Bridge oraz Tag VLAN
Aplikacja TP-Link Tether pozwala na zarządzanie routerami (xDSL) i wzmacniaczami sygnału na urządzeniach mobilnych. Zapewnia dostęp do informacji o stanie urządzenia, klientach oraz ich uprawnieniach za pomocą intuicyjnego interfejsu. Najważniejsze funkcje aplikacji:
- dostosowywanie nazwy sieci (SSID), hasła oraz ustawień internetu lub połączeń VDSL/ADSL na urządzeniach,
- blokowanie nieuprawnionych użytkowników, próbujących uzyskać dostęp do urządzeń,
- zarządzanie uprawnieniami klientów,
- funkcja kontroli rodzicielskiej z harmonogramem oraz zarządzanie dostępem do internetu w oparciu o adresy URL,
- automatyczne wyłączanie diod o określonej porze,
- równoczesne zarządzanie większością urządzeń TP-Link.
Pobierz aplikację Tether ze sklepu App Store lub Google Play, klikając na poniższe przyciski:
Specyfikacja techniczna
wymiary | 215 × 117 × 32 mm (8,5 × 4,6 × 1,26 cali) |
obsługiwane standardy | Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz |
prędkości sieci Wi-Fi | AC1900 5 GHz: 1300 Mb/s (802.11ac) 2,4 GHz: 600 Mb/s (802.11n |
zasięg Wi-Fi | 3-pokojowe mieszkanie/domek |
liczba anten | 4 kierunkowe zintegrowane anteny |
tryb pracy | jako router jako punkt dostępowy |
procesor | 1,2 GHz |
porty Ethernet | 1 gigabitowy port WAN 4 gigabitowe porty LAN |
typy sieci WAN | dynamiczne i statyczne przydzielanie adresów IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
obsługiwane protokoły | IPv4, IPv6 |
przyciski | WPS/Wi-Fi, zasilanie, reset |
szyfrowanie sieci Wi-Fi | WEP, WPA, WPA2, WPA/ WPA2-Enterprise (802.1x) |
ochrona sieci | zapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, wiązanie adresów IP i MAC, Application Layer Gateway |
inne funkcje | sieć dla gości, Beamforming, MU-MIMO 3×3, Airtime Fairness, kontrola rodzicielska (adresy URL, czas dostępu), priorytety QoS (Quality of Service) dla urządzeń, usługa Cloud (update OTA dla firmware’u, DDNS) |
certyfikaty | FCC, CE, RoHS |
Podsumowanie i nasza ocena
TP-Link Archer C80 to niedrogi router, który doskonale sprawdzi się w średniej wielkości domu lub sporych rozmiarów 3-pokojowym mieszkaniu. Konfiguracja jest banalnie prosta dzięki intuicyjnej aplikacji, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez trwający około 5 minut proces.
Oprogramowanie jest zrozumiałe zarówno dla niedoświadczonych użytkowników, jak i dla tych, którzy szukają bardziej zaawansowanych ustawień związanych z przekierowywaniem portów czy zabezpieczeń dostępu po adresach MAC urządzeń.
Jeśli szukasz rozwiązania, które przyspieszy Twoją sieć Wi-Fi w domu, to spokojnie możesz zainwestować w ten router. Z pewnością posłuży na kilka lat.
ZALETY ⬆
- niska cena (do 250 zł)
- wydajność (Smart Connect – przydzielanie najmniej obciążonego pasma) i zasięg (4 anteny)
- 3×3 MIMO
- aktualizacje w trybie OTA
WADY ⬇
- brak gniazda USB
- krótki kabel zasilacza
- brak Wi-Fi 6
NASZA OCENA
w 10-stopniowej skali (9/10)
Ile kosztuje router i gdzie kupić?
TP-Link Archer C80
stan na 29 grudnia 2020 r.
źródło: testy redakcji