Pierwszy lot testowy śmigłowca Ingenuity NASA przesunięty na środę

Jednostka jest w pełni sprawna, ale inżynierowie NASA potrzebują więcej czasu na przejrzenie niektórych nieoczekiwanych danych, zanim Ingenuity wniesie się na Marsie.

Ingenuity Perseverance NASA

Inżynierowie NASA postanowili opóźnić debiut helikoptera Ingenuity na Marsie przynajmniej do środy 14 kwietnia 2021 roku, po tym, jak w piątek wieczorem napotkali drobną usterkę komputera podczas testu wirnika. Mały statek jest sprawny, ale inżynierowie potrzebują więcej czasu, aby przejrzeć dane telemetryczne z nieoczekiwanej usterki, zanim przejdą dalej. Ingenuity – mały, czterofuntowy helikopter, który przybył na Marsa 18 lutego 2021 roku dołączony do łazika Perseverance NASA, miał początkowo przeprowadzić swój pierwszy test w locie późną noca w niedzielę (lub w południe czasu marsjańskiego). Pierwsze dane dotyczące tego, czy próba lotu zakończyła się sukcesem, miały nadejść wczesnym rankiem w poniedziałek, około 4 rano czasu wschodniego.

Jednak dane z testu szybkiego wirnika przeprowadzonego w piątek pokazały, że sekwencja testowa „zakończyła się przedwcześnie z powodu wygaśnięcia timera „watchdoga” – poinformowała NASA. Stało się tak, gdy komputer Ingenuity próbował przełączyć się z trybu przed lotem na tryb samolotowy.

„Watchdog timer” Ingenuity jest opartym na oprogramowaniu systemem nadzorującego, który nadzoruje sekwencje testowe helikoptera i ostrzega inżynierów, jeśli coś wygląda nieprawidłowo. „Pomaga to systemowi zachować bezpieczeństwo, ponieważ lot nie jest kontynuowany, jeśli problem zostanie zauważony i nie zadziała zgodnie z planem” – napisała NASA w poście na blogu.

NASA podkreśliła, że ​​statek jest sprawny, a Ingenuity nadal utrzymuje dobry kontakt z inżynierami z Laboratorium Napędu Odrzutowego agencji w Kalifornii.

Ingenuity został przygotowany przez Perseverance na powierzchni Marsa 4 kwietnia 2021 roku, uruchamiając 31-dniowy timer – w tym czasie planowanych jest pięć prób lotu marsjańskiego drona. W ramach swojej pierwszej demonstracji w locie helikopter wzniesie się 10 stóp nad powierzchnię i zawiśnie przez około 30 sekund, dążąc do pierwszego w historii lotu z napędem na innej planecie.

W zależności od tego, jak przebiegnie pierwszy test, kolejne testy będą obejmować wznoszenie się Ingenuity na większe wysokości i przelot w strefie lotu w kraterze Jezero na Marsie.

źródło: NASA | The Verge