NASA planuje lot marsjańskiego helikoptera Ingenuity na 8 kwietnia

Śmigłowiec NASA Ingenuity spędzi 30 dni na przeprowadzaniu na MArsie pierwsze testy w locie po rozlokowaniu z łazika Perseverance.

Ingenuity - marsjański helikopter

Choć cała misja Perseverance na Marsie jest ekscytująca, to jednym z najbardziej oczekiwanych przez nas – Ziemian – wydarzeń jest z pewnością pierwszy lot Ingenuity. Po przeprowadzeniu licznych kontroli, zespół Perseverance wyznaczył 8 kwietnia 2021 roku jako datę, na pierwszy kontrolowany lotu z napędem na innej planecie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za około dwa tygodnie Ingenuity wykona swój pierwszy lot w zawisie około 3 metrów nad powierzchnią Marsa. Ale w międzyczasie będzie mnóstwo przygotowań. W pierwszej kolejności zespół musiał zidentyfikować „lotnisko”, dziesięciometrową przestrzeń płaskiego terenu w pobliżu strefy lądowania łazika Perseverance. Po wykonaniu tej czynności łazik wkrótce dotrze do dokładnego miejsca i potwierdzi swoją lokalizację.

Następnie sam helikopter musi zostać odłączony od łazika, do którego jest najwyraźniej przykręcony i podłączony kablem. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas chaotycznego lądowania i nie można będzie ich ponownie doczepić – więc zespół musi mieć stuprocentową pewność, że miejsce i warunki są odpowiednie. Proces powinien zająć około pięciu dni.

Gdy Ingenuity zostanie odłączony od Perseverance’a i obrócony do pozycji gotowości do lotu, zawiśnie zaledwie pięć cali nad powierzchnią i użyje kilku pozostałych połączeń z łazikiem do naładowania akumulatorów. Perseverance wtedy go odłoży i szybko odjedzie.

Każdy krok, jaki zrobiliśmy od czasu rozpoczęcia tej podróży sześć lat temu, był niezbadanym terytorium w historii lotów – powiedział Bob Balaram, główny inżynier projektu w JPL, w komunikacie prasowym NASA. I chociaż wypłynięcie na powierzchnię będzie dużym wyzwaniem, przetrwanie tej pierwszej nocy na Marsie w pojedynkę, bez chroniącego go łazika i utrzymującego go w mocy, będzie jeszcze większym wyzwaniem. Kiedy przecinamy epowinę z Perseverance i upuszczamy te ostatnie pięć cali nad powierzchnię, chcemy, aby nasz wielki przyjaciel odjechał tak szybko, jak to możliwe, abyśmy mogli uzyskać promienie słoneczne na naszym panelu słonecznym i rozpocząć ładowanie baterii.

Po odłączeniu helikopter ma 30 marsjańskich dni lub soli, w ciągu których z pewnością będzie miał wystarczającą moc do pracy – poza tym nie mogą być pewni.

Kolejne dni to testy systemów Ingenuity i próbne rozpędzenie wirników do 2537 obr./min. Atmosfera Marsa to tylko niewielki ułamek atmosfery na Ziemi, co pod wieloma względami znacznie utrudnia lot. Ale właśnie dlatego tak ekscytująca jest ta próba!

Jeśli wszystkie testy i kontrole będą miały zielone światło, to najwcześniej 8 kwietnia Ingenuity spróbuje wystartować, wznosząc się na 3 metry i pozostając przez 30 sekund. Zespół powinien wiedzieć, czy lot zakończył się sukcesem w ciągu kilku godzin – a może nawet uzyskać czarno-białe zdjęcia z kamer pokładowych Ingenuity. Kolorowe zdjęcia pojawią się kilka dni później.

Zespół oceni, co dalej robić na podstawie tego pierwszego lotu, a kolejne tygodnie mogą przynieść więcej danych – i dalsze – wyprawy po lotnisku. Dowiemy się więcej, gdy dane dotrą na Ziemię!

Obszar lotu Ingenuity na Marsie (8 kwietnia 2021 r.)
Obszar lotu Ingenuity na Marsie (8 kwietnia 2021 r.)

Wzruszającym elementem na podwoziu Ingenuity jest niewielki fragment materiału z pierwszego samolotu braci Wright, Flyera. Tak więc maszyna, która jako pierwsza poleciała na Ziemi, będzie w niewielkim stopniu obecna podczas pierwszego lotu na innej planecie.

źródło: NASA | TechCrunch