Pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance od NASA

Łazik Perseverance NASA z powodzeniem wylądował na powierzchni Marsa i może teraz dokładnie zbadać krater Jezero – są pierwsze zdjęcia.

łazik Perseverance (NASA)
Łazik Perseverance (fot. NASA)

Wczoraj około 15:55 ET łazik Perseverance łagodnie zszedł na powierzchnię czerwonej planety. Kamery inżynieryjne pojazdu udostępniły obrazy z miejsca lądowania wkrótce po wylądowaniu – NASA obiecała udostępnić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Perseverance wystartował pod koniec lipca ubiegłego roku z Cape Canaveral na Florydzie. Jego lądowanie kończy pracowity miesiąc przygotowań do przybycia na Marsa.

W ciągu ostatnich dwóch dni w zeszłym tygodniu Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny z powodzeniem umieściły własne statki kosmiczne na orbicie wokół Marsa.

Teraz, gdy Perseverance jest już bezpiecznie na powierzchni planety, zbada krater Jezero – zakurzony i niebezpieczny 28-milowy odcinek Marsa, który niegdyś był starożytnym jeziorem rzecznym. NASA ma nadzieję, że łazik znajdzie tam ślady życia drobnoustrojów. Wykorzysta szereg instrumentów, w tym kamery tradycyjne i ultrafioletowe, zanim użyje wiertła do pobrania próbek rdzenia w odpowiednim miejscu.

Pojazd wyposażony jest także w georadar, który ma odszukać śladów wody, a co za tym idzie marsjańskich form życia.

A już za pięć lat, w 2026 roku, zostanie przygotowana kolejna misja, która podejmie próbę przetransportowania próbek i okazów z Marsa na Ziemię.

źródło: NASA | Engadget