Zerowa emisja netto + przyroda: zobowiązanie klimatyczne Netfliksa

Zapoznaj się planem „Zerowa emisja netto + przyroda”, w którym serwis Netflix deklaruje swoje zaangażowanie w zmniejszenie śladu węglowego i ochronę środowiska.

Netflix + zrównoważony rozwój - zerowa emisja netto CO2 do końca 2022 roku

Naukowcy z całego świata są zgodni — musimy ustabilizować wzrost temperatury na poziomie nieprzekraczającym 1,5°C, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych i pozostawić naszym dzieciom systemy podtrzymujące życie. Aby pomóc światu zrealizować ten cel, firma Netflix planuje osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do końca 2022 i w każdym kolejnym roku. W tym celu Netflix oracował plan „Zerowa emisja netto + przyroda”. Poniżej możesz zapoznać się z podstawowymi założeniami tego planu, któremu kierowniczy dr Emma Stewart, która od października 2020 roku pełni funkcję pierwszego dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Netflix. Uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Stanforda i licencjat na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zanim dołączyła do firmy Netflix, była dyrektorem w World Resources Institute, dyrektorem ds. rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju w firmie Autodesk, lidera w dziedzinie oprogramowania do projektowania, gdzie współtworzyła pierwszy na świecie oparty na podstawach naukowych korporacyjny cel klimatyczny. Jest też założycielką działu badawczo-rozwojowego w organizacji Business for Social Responsibility. Jest współautorką wielu książek. Wykładała przedmiot „Intrapreneurship for Sustainability” na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i na Uniwersytecie Stanforda.

Krok 1: REDUKCJA emisji

Netflix zacznie od ograniczenia emisji w firmie, zgodnie z wytycznymi porozumienia paryskiego, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia klimatu do 1,5°C. Do 2030 roku zmniejszy też emisje z zakresów 1 i 2 do 45%, kierując się wytycznymi inicjatywy Science-Based Targets.

Krok 2: UTRZYMANIE istniejących pochłaniaczy dwutlenku węgla

Do końca 2021 roku w pełni zneutralizuje emisje, których nie może uniknąć, także te z kroku 3., inwestując w projekty, które zapobiegają przedostawaniu się dwutlenku węgla do atmosfery. Gigant zacznie od ochrony zagrożonych obszarów naturalnych, takich jak lasy tropikalne, które odgrywają kluczową rolę w realizacji globalnych celów klimatycznych.

Krok 3: ELIMINACJA dwutlenku węgla z atmosfery

Do końca 2022 roku, Netflix będzie uruchamiać inwestycje mające na celu regenerację naturalnych ekosystemów o znaczeniu krytycznym, by uzyskać zerową emisję netto. Te projekty, np. przywracanie łąk, namorzynów i zdrowych gleb — oprócz innych korzyści — przyczyniają się do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla.

Liderzy środowiskowi, tacy jak Christiana Figueres, twierdzą, że nie można osiągnąć celów klimatycznych bez ochrony i regeneracji naturalnych ekosystemów. Dlatego przyroda stanowi centrum zobowiązania firmy. Takie podejście daje jej czas na dekarbonizację gospodarki i odbudowanie systemów podtrzymujących życie.

Na przykład projekt Lightning Creek Ranch w Oregonie to praktyczny przykład realizacji celu „Utrzymanie”. Ta inwestycja pomaga utrzymać największą w Ameryce Północnej prerię trawy rosnącej w kępkach. W Kenii gigant streamingu wspiera projekt Kasigau Corridor REDD+, chroniąc znajdujący się na suchym terenie las, który jest domem dla setek zagrożonych gatunków i który zapewnia lokalnym mieszkańcom alternatywne dochody dla sprzecznych z ochroną środowiska działań zarobkowych, takich jak kłusownictwo.

Na przykład projekt Lightning Creek Ranch w Oregonie to praktyczny przykład realizacji celu „Utrzymanie”. Ta inwestycja pomaga utrzymać największą w Ameryce Północnej prerię trawy rosnącej w kępkach. W Kenii gigant streamingu wspiera projekt Kasigau Corridor REDD+, chroniąc znajdujący się na suchym terenie las, który jest domem dla setek zagrożonych gatunków i który zapewnia lokalnym mieszkańcom alternatywne dochody dla sprzecznych z ochroną środowiska działań zarobkowych, takich jak kłusownictwo.

Strategia oparta na podstawach naukowych

Strategia Zerowa emisja netto + przyroda jest zgodna z najnowszymi wytycznymi Uniwersytetu Oksfordzkiego i kryteriami inicjatywy Science-Based Targets (SBTi). Program Netfliksa zrealizuje 10 z 10 wytycznych zalecanych przez SBTi. W ramach ONZ dołączył do grupy firm Business Ambition for 1.5°C oraz do America is All In, konsorcjum zobowiązanego do realizacji celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C.

Swoją strategię Netflix oparł na poradach ponad 60 naukowców — od badaczy z Lawrence Berkeley National Laboratory po ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej i zrównoważonego lotnictwa z ENGIE Impact i specjalistów w zakresie zasad z Natural Resources Defense Council. Utworzono również niezależną grupę doradczą złożoną z 10 ekspertów:

  • Dr Johan Rockström, dyrektor Potsdam Institute for Climate Impact Research,
  • Christiana Figueres i Tom Rivett-Carnac, współtwórcy porozumienia paryskiego i założyciele organizacji Global Optimism,
  • Dr Katharine Hayhoe, główny naukowiec w The Nature Conservancy oraz dyrektorka Climate Science Center i profesor nauk politycznych na uczelni Texas Tech University,
  • Kelly Kizzier, wiceprezes ds. Globalnego klimatu w fundacji Environmental Defense Fund,
  • Derik Broekhoff, starszy naukowiec w Stockholm Environment Institute,
  • Marcene Mitchell, starsza wiceprezes ds. klimatu i Tim Juiliani odpowiedzialny za zaangażowanie korporacyjne w WWF,
  • Xiye Bastida, młoda aktywistka i laureatka nagrody Spirit of the UN.

Aby zapoznać się z podstawami naukowymi i obliczeniami stojącymi za naszą strategią, zapoznaj się z raportem poświęconym kwestiom środowiskowym, społecznym i zarządczym z 2020 r. 

Ślad węglowy Netfliksa

W 2020 roku ślad węglowy firmy Netflix wynosił 1.100.000 ton. Mniej więcej połowa tego śladu (50%) przypada na fizyczną produkcję filmów i seriali Netflixa, które produkuje sam (jak „Niebo o północy”) lub korzystając z usług zewnętrznej firmy produkcyjnej (jak „Nasza planeta” i „Ty kontra dzicz”). Obejmuje to również treści serwisu, które licencjonuje (np. „Czego nauczyła mnie ośmiornica” i „Podróże z Zakiem Efronem”). 

Za kolejne 45% odpowiada działalność korporacyjna firmy (np. wynajmowane biura) i zakupione towary i usługi (np. wydatki na marketing). Korzystanie też z usług w chmurze, takich jak Amazon Web Services, i sieci dostarczania treści Open Connect, aby przesyłać strumieniowo swoje treści – na te usługi przypada 5% śladu węglowego giganta.

Nie uwzględniono emisji powiązanej z przesyłaniem treści w internecie ani urządzeniami elektronicznymi, których użytkownicy używają do oglądania serwisu Netflix. Dostawcy usług internetowych i producenci urządzeń mają kontrolę nad projektowaniem i produkcją swoich rozwiązań*, powinni więc sami rozliczać te emisje.

Netflix dołączył do grupy badawczej DIMPACT, która ma na celu ustalenie konsensusu co do tego, jak należy mierzyć ślad węglowy powiązany z przesyłaniem strumieniowym i innymi usługami internetowymi. Badanie prowadzi Uniwersytet w Bristolu. Naukowcy z tej uczelni stworzyli kalkulator, którego użyto do zweryfikowania własnych szacunków. Ustalono, że jedna godzina przesyłania strumieniowego na Netflix w 2020 roku emituje mniej niż 100 g dwutlenku węgla, co odpowiada przejechaniu benzynowym samochodem osobowym odległości 400 m. Wyniki te są spójne z ustaleniami współpracowników i zostały zatwierdzone przez niezależną grupę doradczą. Carbon Trust opublikuje wiosną białą księgę na ten temat. Dzięki informacjom na temat śladu węglowego powiązanego z przesyłaniem strumieniowym branża będzie mogła go znacznie ograniczyć. 

Historia zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój to fascynujący temat, który twórcy poruszają w swoich produkcjach. W 2020 roku w ponad 160 milionach gospodarstw domowych z całego świata obejrzano co najmniej jeden film, serial lub program w serwisie Netflix, który pomógł widzom lepiej zrozumieć kwestie z nim związane.

Na przykład 100 milionów gospodarstw domowych obejrzało „Naszą planetę” od momentu jej premiery w kwietniu 2019 roku. Seriale dokumentalne na temat współzależności systemów Ziemi i żywych stworzeń, których narratorem jest David Attenborough („Życie na naszej planecie”, „Życie w kolorze”), zdobyły między innymi dwie nagrody Primetime Emmy. Na początku tego miesiąca wielokrotnie nagradzany program „Czego nauczyła mnie ośmiornica” otrzymał nominację do Oscara®. 

Jak kiedyś powiedział Attenborough: Musimy nauczyć się pracować z przyrodą, a nie przeciwko niej. Projekt „Zerowa emisja netto + przyroda” to pierwsza poważna próba realizacji tego zadania przez serwis Netflix.

* Wytyczne dotyczące rozliczania emisji gazów cieplarnianych dla firm zajmujących się przesyłaniem strumieniowym jeszcze nie istnieją. Zgodnie z protokołem dotyczącym gazów cieplarnianych najpowszechniejsza metoda przydzielania emisji konkretnej firmie jest nazywana „metodą kontroli operacyjnej” (strona 18 protokołu).

źródło: Netflix