Muzyka, Twórcy i Maszyny na Google Arts & Culture

„Music, Makers & Machines” – nowa wystawa Google Arts & Culture oraz YouTube – to przegląd historii muzyki elektronicznej oraz związanych z nią wynalazców, artystów, dźwięków i rozwijającej się technologii.

Music, Makers & Machines Google Arts & Culture

Ponad 50 międzynarodowych instytucji, wytwórni muzycznych, festiwali i branżowych ekspertów wspólnie podjęło próbę uchwycenia istotnej roli, jaką muzyka elektroniczna odgrywa w szerokiej kulturze. Kolekcja zawiera ponad 250 wystaw online, obszerne archiwum zdjęć, filmów, wirtualnych spacerów 360° i obiektów zeskanowanych w 3D, w tym syntezatory i drzwi legendarnego berlińskiego klubu techno Tresor. W 1895 roku Thaddeus Cahill, wynalazca z Iowa, rozpoczął pracę nad pierwszym na świecie elektromechanicznym instrumentem muzycznym. Telharmonium ważyło 200 ton i miało ponad 18 metrów długości. Jego zadaniem było wytwarzanie muzyki transmitowanej za pośrednictwem sieci telefonicznej.

Przeczytaj także: Poznaj biżej Kandinsky’ego dzięki Google Arts & Culture

W ciągu 126 lat, które upłynęły od tamtego czasu, muzyka elektroniczna ewoluowała w równie śmiały i pomysłowy sposób. Słuchamy tej muzyki podczas ćwiczeń, jazdy metrem, nauki do egzaminów – i miejmy nadzieję, że wkrótce znów usłyszymy ją w klubach i na festiwalach, które uczyniły ją tym, czym jest dzisiaj.

Music, Makers & Machines (Muzyka, Twórcy, Maszyny) – nowa wystawa Google Arts & Culture oraz YouTube – to przegląd historii muzyki elektronicznej oraz związanych z nią wynalazców, artystów, dźwięków i rozwijającej się technologii. Ponad 50 międzynarodowych instytucji, wytwórni muzycznych, festiwali i branżowych ekspertów wspólnie podjęło próbę uchwycenia istotnej roli, jaką muzyka elektroniczna odgrywa w szerokiej kulturze – od WDR Studio for Electronic Music przez Blacktronikę po „Diodową Diwę” Suzanne Ciani. Znaleźć tu można ponad 250 wystaw online, obszerne archiwum zdjęć, filmów, wirtualnych spacerów 360° i obiektów zeskanowanych w 3D, w tym syntezatory i drzwi legendarnego berlińskiego klubu techno Tresor.

Idąc z duchem pionierów takich jak Cahill, można również skomponować własną muzykę elektroniczną. Wystarczy użyć funkcji rzeczywistości rozszerzonej AR Synth, aby zmiksować pięć słynnych syntezatorów w wirtualnym studiu muzyki elektronicznej.

MUZYKA: legendarni artyści i ich utwory

 • Internauci mogą podążać śladami Kinga Britta (DJ-a, założyciela wytwórni i wykładowcy na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego), by poznać czarnoskórych innowatorów muzyki elektronicznej na wystawie Blacktronika, której towarzyszy nawet własna ścieżka dźwiękowa.
 • Georgina Cook w Krótkiej historii wczesnego dubstepu opowiada nam o początkach gatunku, zaczynając od jego undergroundowych korzeni w południowym Londynie.
 • Detroit Techno, wraz z r’n’b, soulem, funkiem i hip-hopem, należy do najnowszych ważnych odkryć stylistycznych w afroamerykańskiej muzyce pop.
 • Jeden z największych kolekcjonerów ulotek w Europie, phatmedia, przekazał około 10 000 swoich zdigitalizowanych ulotek, które opowiadają historię muzyki elektronicznej
  w Wielkiej Brytanii od Early Rave i Drum’n’Bass po Hardcore i House.

TWÓRCY: Kultowi wynalazcy przy pracy

 • Wystawa o pięciokrotnie nominowanej do nagrody Grammy ikonie muzyki elektronicznej, Suzanne Ciani, i jej 50-letniej karierze.
 • Historia WDR Studio for Electronic Music w Kolonii, w Niemczech – jednego z pierwszych na świecie studiów muzyki elektronicznej, rozsławione przez kompozytora Karlheinza Stockhausena.
 • Wystawa o życiu Roberta Mooga, konstruktora słynnego syntezatora z 1964 roku, który zrewolucjonizował świat muzyki i otworzył artystom drzwi do świata bogatszych dźwięków.
Suzanne Ciani

MASZYNY: Instrumenty, które tworzyły melodie

 • Internauci mogą zamienić swój dom w studio muzyki elektronicznej za pomocą AR Synth (g.co/arsynth) – eksperymentu, który pozwala zagrać na pięciu słynnych syntezatorach
  (z kolekcji Szwajcarskiego Muzeum Elektronicznych Instru­mentów Muzycznych) poprzez rzeczywistość rozszerzoną (Android) lub w 3D (Android, iOS, desktop). Miłośnicy muzyki mogą tworzyć interaktywne pętle, komponować szablony i używać funkcji inspirowanych tymi maszynami.
 • 22 legendarne syntezatory pochodzące z kolekcji Szwajcarskiego Muzeum Elektronicznych Instrumentów Muzycznych można obejrzeć w 3D. 
 • Wystawa Dwanaście piosenek stworzonych przez sztuczną inteligencję prezentuje, w jaki sposób muzycy nadal wykorzystują nowe technologie w produkcji muzycznej.
Fairlight CMI - Bob Moog Foundation

Muzyka elektroniczna łączy ludzi z różnych środowisk – z całego świata. Jej społeczność zawsze była kreatywna i gotowa do wspólnego działania. Choć może minąć jeszcze trochę czasu, zanim drzwi klubów otworzą się ponownie, fani i muzycy utrzymują ze sobą kontakt poprzez fora internetowe i nowe formaty komunikowania się.

Wystawa Music, Makers & Machines pozwoli internautom odkryć historię muzyki elektronicznej oraz docenić kreatywność jej twórców. Projekt dostępny jest w aplikacji Google Arts & Culture dla systemów iOS i Android oraz pod adresem g.co/musicmakersmachines

źródło: Google Poslka