Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture nawiązały partnerstwo, aby oddać hołd artyście uznawanemu za inicjatora ruchu sztuki abstrakcyjnej.
Jeśli kiedykolwiek próbowaliście opisać kolory słowami, prawdopodobnie trudno Wam było znaleźć terminy, które oddają to, co postrzegają Wasze oczy. W końcu uciekaliście się do używania metafor. W słownikach czerwień opisywana jest jako kolor krwi, błękit odwołuje się do czystego nieba, a zieleń – do soczystej roślinności. A gdyby tak można było wykorzystać inne zmysły, aby znaleźć podobieństwa między kolorami i dźwiękami? Dokładnie taką drogę twórczą obrał Wassily Kandinsky w niektórych ze swoich dzieł. Czerpiąc z daru, jakim jest synestezja, zdolność do wielozmysłowego postrzegania świata, zgłębiał relacje łączące dźwięki, kolory i kształty, przelewając muzykę na płótno.
Kolekcja „Sounds like Kandinsky” („Brzmi jak Kandinsky”) łączy najbardziej charakterystyczne dzieła artysty, otwiera rzadkie i prywatne archiwa, a także przedstawia “Play a Kandinsky” – eksperyment z wykorzystaniem uczenia maszynowego, który każdemu pozwala „zagrać Kandinsky’ego”.
Choć wielu ludzi byłoby w stanie rozpoznać niektóre z najsłynniejszych dzieł Kandinsky’ego, człowiek, który je stworzył, jest mniej znany. Za pomocą skanera Google Arts & Culture zdigitalizowano 3700 dzieł sztuki, osobistych zdjęć i dokumentów – wspomnień z dzieciństwa, zdjęć z wakacji spędzanych wspólnie z Paulem Klee czy fotografii studia malarza w Neuilly. Dzięki kolekcji przekazanej w spadku przez Ninę Kandinsky, każdy może wejść w świat artysty.
Warto lepiej poznać życie i twórczość Kandinsky’ego – od debiutu w Rosji po karierę wykładowcy w Bauhausie. Zobacz, jak wyglądało jego paryskie studio i zatrać się w Błękicie nieba podczas malarskiej wycieczki, która pozwoli Co przyjrzeć się z bliska najdrobniejszym szczegółom dzieła.
Aby jednak naprawdę zrozumieć spuściznę Kandinsky’ego i rozwikłać jedną z tajemnic kryjących się za jego stylem artystycznym, konieczne jest zrozumienie charakterystycznego procesu twórczego, który towarzyszył powstawaniu jego dzieł: synestezji. Ten stan neurologiczny – który podzielają również inni artyści, tacy jak Rimbaud, Billie Eilish czy Pharrell Williams – pozwolił mu kojarzyć kolory z określonymi dźwiękami i nastrojami. Kiedy Kandinsky malował, jego dwa zmysły – słuch i wzrok – systematycznie współpracowały ze sobą. Kolory i kształty przekładały się na dźwięki, harmonie i wibracje tworzyły linie i wzory.
Zwiedź wyjątkową galerię arcydzieł artysty dzięki rozszerzonej rzeczywistości.
Aby odkryć „brzmienie” Kandinsky’ego, połączono siły z artystami muzyki eksperymentalnej Antoine’em Bertinem i NSDOS. Pozwoliło to stworzyć interaktywny eksperyment „Play a Kandinsky”, który po raz pierwszy pozwala każdemu doświadczyć tego, co Kandinsky mógł słyszeć malując. Wspólnie przeanalizowano zapiski Kandinsky’ego opisujące jego doświadczenia synestetyczne i zastosowaliśmy uczenie maszynowe, aby stworzyć narzędzie, które symuluje to, co Kandinsky mógł słyszeć, gdy w 1925 roku malował swoje arcydzieło „Żółty – czerwony – niebieski”.
Przybliżaj i klikaj różne obszary obrazu, pobaw się malowaniem, odkrywając emocje i dźwięki odnoszące się do kolorów i kształtów. Możesz nawet stworzyć swoją własną kompozycję i pochwalić się rezultatem pracy inspirowanej Kandinskym.
Dzięki Pocket Gallery możesz przejść się po specjalnie zaprojektowanej wystawie w rzeczywistości rozszerzonej i przyjrzeć się z bliska niektórym z najbardziej znanych dzieł Kandinsky’ego.
I chociaż taka wycieczka nigdy nie zastąpi doświadczenia, jakim jest oglądanie płócien na żywo w muzeum, to jednak pozwala – bez wątpienia wirtualnie, lecz w sposób równie intymny – naprawdę zanurzyć się w każdej z kompozycji artysty, który słyszał kolory.
źródło: Google Arts & Culture