Utwórz świąteczną piosenkę za pomocą Blob Opera

Wciąż szukasz tego idealnego utworu na święta? Dlaczego nie podarować świątecznej piosenki stworzonej przy pomocy Blob Opera?

Śpiewacy operowi, użyczający głosy w Blob Opera

Wypróbuj Blob Opera – nowy eksperyment z uczeniem maszynowym autorstwa Davida Li, który pozwala stworzyć własną świąteczną piosenkę inspirowaną Operą w Google Arts & Culture. Wybierz dźwięk tonu i samogłosek w czterech świątecznych kropkach, które są gotowe przekształcić Twoje muzyczne pomysły (bez względu na to, jak dobre lub złe są) w piękne harmonie. Nagraj swoje dzieło i podziel się nim z rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza osobą, która wydaje się już mieć wszystko -– możesz być pewien, że będzie to ich pierwsza Blob Opera.

Ten eksperyment jest hołdem dla oryginalnego instrumentu muzycznego: głosu. Opracowano model uczenia maszynowego trenowany na głosach czterech śpiewaków operowych, aby stworzyć angażujący eksperyment dla każdego, niezależnie od umiejętności muzycznych. Tenor, Christian Joel, bas Frederick Tong, mezzosopranistka Joanna Gamble i sopranistka Olivia Doutney nagrali wiele godzin śpiewu.

W eksperymencie nie słyszysz ich głosów, ale model uczenia maszynowego rozumie, jak brzmi śpiew operowy, na podstawie tego, czego nauczył się od śpiewaków operowych.

Wynik eksperymentu pozwala grać, zmieniając wysokość dźwięków i samogłosek w celu stworzenia własnej kompozycji. Bloby reagują i harmonizują się z wprowadzonymi danymi w czasie rzeczywistym. Ale nie martw się, jeśli czujesz się zbyt nieśmiało, aby komponować: możesz też poprosić Blobsa, aby wykonał świąteczny występ, siedząc wygodnie i ciesząc się klasykami, takimi jak „Jingle Bells” i „O Holy Night”.

Kreatywna świąteczna zabawa na tym się nie kończy. Google Arts & Culture stworzyło również wirtualne kolorowanki o tematyce świątecznej. Możesz z nich korzystać w długie dni ferii zimowych, podczas świąt takich jak „Chanuka”, „Boże Narodzenie” czy „Kwanzaa”.

Kolorowanka Kwanzaa (Google Arts & Culture)

Lub wybierz się nieco dalej, biorąc udział w innym eksperymencie z uczeniem maszynowym „Niekończące się ferie”. Te wygenerowane komputerowo krótkie filmy inspirowane surrealistami wykorzystują Mapy Google i dane Street View, aby zaoferować hipnotyzujące eksploracje Francji, Włoch i Hiszpanii. Ponieważ obowiązują ograniczenia w podróżowaniu, które trzymają wielu z nas w pomieszczeniach, mogą zabrać Cię w podróż do słynnych zabytków i odległych linii brzegowych.

Aby dowiedzieć się więcej i być na bieżąco z przyszłymi eksperymentami i współpracą na styku sztuki i technologii, odwiedź witrynę Google Arts & Culture lub pobierz bezpłatną aplikację na Androida lub iOS.

źródło: Google Official Blog