W 2021 roku liczba Emoji wzrośnie do 3353

W przyszłym roku zbiór emotikonów Emoji zostanie powiększony o kolejne warianty i nowe Emoji, dając w sumie 3353 elementów do wyboru.

Wzrost liczby Emoji od 1995 do 2021 roku

W 2020 roku wypuszczono 117 nowych emotikonów, w tym herbatę bąbelkową, tabliczkę i flagę transpłciową, zwiększając liczbę popularnych piktogramów do 3136. Obecnie już 217 nowych Emoji zostało zapowiedzianych do wydania w 2021 roku, co zwiększy ich liczbę w sumie do 3353. Użytkownicy mogą spodziewać się wysyłania emotikonów, takich jak płonące serce, brodata dama i międzyrasowe pary już pod koniec roku.

To, jakie Emoji pojawiają się na telefonach użytkowników i na platformach mediów społecznościowych, nie jest arbitralne, ale koordynuje je Konsorcjum Unicode od 1995 roku, kiedy to pierwsze 76 piktogramów zostało zaadaptowanych przez amerykańską organizację nonprofit. Konsorcjum nadzoruje spis znaków w elektronicznym przetwarzaniu tekstu od 1991 r. i ustanawia standardy dla symboli, znaków w różnych skryptach i – co nie mniej ważne – emoji, które są kodowane jednolicie na różnych platformach, mimo że style mogą się różnić między dostawcami.

Mimo że pierwsze zestawienia Unicode są starsze od nich, zestaw 176 prostych piktogramów z 1999 r. wymyślony przez projektanta interfejsów Shigetakę Kuritę dla japońskiego operatora telefonicznego jest uważany za prekursora współczesnych emoji. Koncepcja zyskała popularność w Japonii i do 2010 roku Unicode wypuścił masowo ponad 1000 emotikonów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

Obecnie szacuje się, że ponad 5 miliardów emotikonów jest używanych codziennie na Facebooku i w komunikatorze Facebook Messenger, a według portalu społecznościowego najpopularniejszym dniem ich używania jest Sylwester.

źródło: Statista