Kolekcja 176 oryginalnych Emoji w jednej książce

W 1999 roku w Japonii powstały oryginalne emoji – teraz możesz je mieć w pierwszej książce z rysunkami przedstawiającymi całą kolekcję (Emoji: Designed by Shigetaka Kurita, NTT DOCOMO, Japan, 1999).

Emoji: Designed by Shigetaka Kurita, NTT DOCOMO, Japan, 1999
Okładka książki Emoji

Jesse Reed i Hamish Smyth, duet projektantów, którzy opublikowali podręczniki Standards Manual, MTA, NASA i EPA, powracają z nową książką Emoji, będącą kolekcją oryginalnych 176 znaków emoji zaprojektowanych przez Shigetakę Kuritę.

Prawie dwadzieścia lat temu, w 1999 roku Shigetaka Kurita stworzył wizerunki oryginalnych emoji dla japońskiej firmy telekomunikacyjnej DoCoMo. Były one wówczas używane na stronach internetowych. Te małe, składające się z pojedynczych pikseli obrazy w układzie 12 na 12 px zachowują jedynie podobieństwo do współczesnych, bardziej szczegółowych obrazków emoji, ale istnieje wyraźna inspiracja pomiędzy wczesną twórczością Kurity i tysiącami znaków emoji obecnych dzisiaj na naszych smartfonach.

Kurita był zaangażowany także w projekt Reeda i Smytha, którzy przylecieli do Tokio, aby przeprowadzić z nim wywiad. Dzięki temu uzyskali dodatkowe informacje na temat oryginalnych projektów, które zostały wykorzystane w samej książce.

Książka o oryginalnych Emoji reprezentuje cyfrową historię designu, będąc swego rodzaju podręcznikiem norm projektowania prostych znaków cyfrowych. W wywiadzie dla The Verge Reed i Smyth zdradzili, że spodobał im się pomysł zrobienia czegoś nieco innego. W efekcie zarchiwizowali i zachowali zaginione artefakty i zapomniane fragmenty czasu.

Przeczytaj także: Z aplikacją UniChar łatwo znajdziesz każdy znak Unicode

Wraz z książką powstała także klawiatura z oryginalnymi Emoji z 1999 roku na smartfony z systemem iOS i Android.

176 oryginalnych emoji, Shigetaka Kurita / NTT DOCOMO, 1999
176 oryginalnych emoji, Shigetaka Kurita / NTT DOCOMO, 1999

Sama książka ma mieć 360 stron i zawiera cztery wersje każdego ze 176 Emoji: kolorowe i czarno-białe kopie w oryginalnej skali 1:1, powiększoną wersję w kolorze i powiększoną wersję w czerni i bieli z podstawową siatką 12 na 12. Stworzenie większych wersji było możliwe, ponieważ oryginalne znaki emoji są w rzeczywistości grafiką wektorową, więc można łatwo tworzyć wersje powiększone bez utraty jakości obrazu. Dodatkowo do każdego znaku dołączono dane techniczne z DoCoMo.

Wraz z książką, Reed i Smyth wypuszczają także rozszerzenie klawiatury dla systemów iOS i Android, które pozwoli użytkownikom wysyłać oryginalne emoji. Oznacza to, że po raz pierwszy użytkownicy spoza Japonii będą mogli wysyłać i odbierać oryginalne 176 znaki emoji. Ci, którzy kupią książkę otrzymają aplikację za darmo. Będzie ją można także kupić tej jesieni w sklepach z aplikacjami App Store i Google Play, gdy tylko książka zostanie wydana.

Książka o Emoji jest sprzedawana przez Kickstartera za 65 USD – pierwsza pula. Po wyczerpaniu pierwszego nakładu będzie kosztować 75 USD. Dokładna data wydania zaplanowana jest na październik 2018 roku.

Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów Kickstarter, zawsze istnieje możliwość, że coś może pójść nie tak, więc wykorzystaj swoją najlepszą ocenę. Jednak Reed i Smyth mają znakomite osiągnięcia z innymi projektami Kickstarterze, więc ryzyko jest tutaj raczej znikome.

źródła: Kickstarter, Standards manual, The Verge