Liczba emoji w 2020 roku wzrośnie do 3136!

W tym roku zostanie wydanych 117 nowych emoji, w tym herbata bąbelkowa, tabliczka i flaga transpłciowa, co zwiększy liczbę popularnych ikon do 3136.

Krótka historia Emojji (1995-2020)

Emoji pojawiające się na telefonach i platformach społecznościowych nie są arbitralne, ale koordynowane są przez Konsorcjum Unicode od 1995 roku, kiedy pierwsze 76 piktogramów zostało zaadaptowanych przez amerykańską organizację non-profit. Unicode Consortium nadzoruje inwentaryzację znaków w elektronicznym przetwarzaniu tekstu od 1991 roku i ustanawia standardy dla symboli, znaków w różnych skryptach i – wreszcie – emoji, które są kodowane jednolicie na różnych platformach, nawet jeśli style mogą się różnić u różnych dostawców.

Mimo, że poprzedzają je pierwsze zestawienia Unicode, za prekursorów współczesnych emotikonów uważa się zestaw 176 prostych piktogramów opracowany przez projektanta Shigetaka Kuritę dla japońskiego operatora telefonicznego. Ta koncepcja zyskała popularność w Japonii i do 2010 roku Unicode wprowadziło na rynek masowe wydanie ponad 1000 emoji, aby sprostać rosnącemu trendowi – reszta to już historia.

Różne kolory skóry są dostępne dla emotikonów od 2015 roku. W 2014 roku we współpracy z The Ad Council, które wydało oświadczenia o służbie publicznej w Stanach Zjednoczonych, wydano anty-szykanujący „emotikon” ?️‍?️ „jestem świadkiem”, które jest dostępne od pierwszego dużego wydania zestawi emoji w 2010 roku.

Dziś szacuje się, że ponad 700 milionów emotikonów jest używanych codziennie w samych postach na Facebooku, a sylwester jest najbardziej popularnym dniem ich używania w sieciach społecznościowych. Najpopularniejszym emoji na Facebooku, a także na Twitterze, jest ?„roześmiana twarz ze łzami radości”, podczas gdy emoji serca ❤️ królują na Instagramie.

źródło: Statista | Emojipedia