„Challenger: Ostatni lot” miniserial o historycznej katastrofie

Obejrzyj serial dokumentalny o przyczynach i następstwach strasznej katastrofy wahadłowca Challenger, który rozpadł się tuż po starcie 28 stycznia 1986 r.

Załoga lotu Challenger (1986)
Załoga misji STS 51-L: (tylny rząd od lewej) Ellison S. Onizuka, Sharon Christa McAuliffe, Gregory B Jarvis, Judith A Resnik, (przedni rząd od lewej) Michael J. Smith, Francis R. Scobee and Ronald E. McNair. Wszyscy zginęli podczas tragicznego lotu Challengera 28 stycznia 1986 roku. (fot. NASA/Space Frontiers/Getty Images)

W czteroodcinkowym miniserialu dokumentalnym Netfliksa pod tytułem Challenger: Ostatni lot (tyt. oryg. Challenegr: The Final Flight) inżynierowie, funkcjonariusze publiczni i rodziny członków załogi Challengera opowiadają o katastrofie wahadłowca, do której doszło w 1986 roku, i o jej konsekwencjach. Serial przenosi widzów z powrotem do czasów, gdy Francis R.Scobee, Judith Resnik, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Gregory Jarvis, Michael J. Smith i Christa McAuliffe rozpoczęli podróż, o której marzyli, że doprowadzi ich do kosmosu, ale niestety zakończyła się katastrofą, której można było uniknąć.

W serialu wykorzystano archiwalne nagrania przedstawiające życie siedmiu członków załogi, dokumentację pracowników NASA, którzy zatwierdzili wahadłowiec do lotu kosmicznego, wiedząc, że ma potencjalne problemy, oraz sam wypadek z różnych punktów widzenia. Rodzina i przyjaciele wszystkich osób znajdujących się na pokładzie Challengera dzielą się osobistymi historiami w nowo nakręconych materiałach.

Obrazy katastrofy Challengera pozostały w zbiorowej świadomości całego narodu i świata, ale niezwykle ważne jest, abyśmy pamiętali go nie tylko z powodu bólu, jaki spowodował – mówi Glen Zipper, producent wykonawczy serialu i współtwórca. Nasz serial ma sprawić, aby widzowie lepiej poznali siedmiu bohaterów, którzy stracili życie i pozostawili po sobie dziedzictwo, aby edukować i inspirować, a także lepiej rozumieć niepowodzenia, które przyczyniły się do tragedii, aby nigdy się nie powtórzyły, gdy posuwamy się dalej w kosmos i przekraczamy kolejne granica eksploracji dzięki wysiłkom Space X, Blue Origin, NASA i innych.

W niezwykle zimny wtorek rano w środkowej Florydzie Challenger rozpadł się w 73. sekundzie lotu. Dochodzenie wykazało, że tragedia była spowodowana awarią uszczelki (tzw. O-Ring) zaprojektowanej w celu zapobieżenia wyciekom w zbiorniku paliwa, spowodowanych niską temperaturą. Wypadek wstrzymał dalsze loty wahadłowcami na kolejne 32 miesiące.

Obejrzyj zwiastun miniserialu Challenger: Ostatni lot:

Miniserial dostępny jest do obejrzenia na platformie Netflix:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Entertainment Weekly | Netflix