Sprawdź, jak wyglądałby start „przezroczystych” rakiet?

Obejrzyj niesamowite wideo pokazujące, jak wyglądałyby rakiety, gdyby były przezroczyste – możesz nawet zobaczyć jak szybko zużywane jest w nich paliwo!

Jak wyglądałby start rakiet, gdyby były przezroczyste?

Nowe wideo udostępnione na przez użytkownika Hazegrayart na YouTubie pokazuje ciekawą symulację, jak wyglądałby start czterech typów rakiet, gdyby były przezroczyste. Na filmie możemy zobaczyć, jak zachowywałyby się podczas startu i podczas oddzielenia różnych elementów podczas kolejnych etapów lotu – a nawet zobrazowano, jak wygląda zużycie paliwa podczas lotu rakiet.

Na tej fascynującej animacji zostały porównane następujące cztery rakiety (patrząc od lewej do prawej):

  • Saturn V – amerykański superciężki trzystopniowy pojazd startowy używany przez NASA w latach 1967-1973. Opracowany został na potrzeby misji Apollo, a następnie wykorzystywano go do uruchomienia pierwszej amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab. To najpotężniejsza rakieta skonstruowana do tej pory przez człowieka z siłą ciągu wynoszącą 35100 kN, która ustanowiła rekord wyniesienia najcięższego jak do tej pory ładunku na orbitę, czyli modułu dowodzenia misji Apollo na Księżyc.
  • Wahadłowiec kosmiczny (Space Shuttle) – pojazd kosmiczny NASA, który został wycofany po 30 latach eksploatacji w 2011 roku. Można go było wykorzystywać wielokrotnie po powrocie na Ziemię i to dzięki niemu wysłano na orbitę wiele elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich użycie było niezwykle kosztowne, stąd zawieszono program i dopuszczono komercyjne firmy do podboju kosmosu – między innymi SpaceX Elona Muska.
  • Falcon Heavy SpaceX – superciężka rakieta, najpotężniejsza od czasu Saturna V, stworzona przez SpaceX przy wsparciu NASA. Jest najcięższą z wykorzystywanych obecnie rakiet nośnych. Może ona zabrać na orbitę niemal 64 tony ładunku przy znacznie niższych kosztach, niż inne skonstruowane do tej pory pojazdy kosmiczne.
  • Space Launch System (SLS) – opracowywana od 2011 roku nowa rakieta od NASA, dzięki której człowiek ponownie ma polecieć na Księżyc oraz w załogową misję na Marsa. Gdy prace zostaną ukończone, będzie to najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek.

Na poniższym filmie zaznaczono kolorami różne rodzaje paliw rakietowych wykorzystywane przez rakiety na poszczególnych etapach lotów.

Oto, co oznaczają kolory na animacji w poniższej symulacji:

  • Czerwony to nafta / kerozyna (Kerosene) RP-1, bardzo wyrafinowana forma nafty podobna do paliwa do silników odrzutowych.
  • Żółty to ciekły wodór (LH2 – Liquid Hydrogen), wspólne paliwo rakietowe wykorzystywane przez NASA. Co ciekawe, najpierw chłodzi dyszę rakiety, zanim zostanie zapalone przez utleniacz.
  • Niebieski to ciekły tlen (LOX –  Liquid Oxygen), ciekła forma tlenu dwuatomowego, który często jest używany jako utleniacz dla ciekłego wodoru w rakietach, takich jak NASA RS-25 – silnik, który był używany do promu kosmicznego.

Może Cię zainteresowac także:

Przyszłe paliwo SLA od NASA będzie mieszanką zarówno LH2 jak i LOX, aby wytworzyć ogromną ilość energii – i wody. Ze względu na bardzo niską gęstość LH2, SLA od NASA potrzebowałoby gigantycznego zbiornika paliwa. Aby to złagodzić, projektanci dali rakiecie dwa boostery po obu stronach, będące pochodną z wycofanego promu kosmicznego NASA.

Zarówno Falcon Heavy SpaceX, jak i Saturn V wykorzystują wyrafinowaną wersję nafty w pierwszym etapie, w którym zostaje wyniesiony na określoną wysokość. Spalanie nafty wiąże się z bardzo negatywnymi skutkami dla środowiska, ponieważ spalanie powoduje wytwarzanie ogromnych ilości dwutlenku węgla – problem, który może się spotęgować, jeśli SpaceX będzie planowało wystrzeliwać rakiety co dwa tygodnie.

Obejrzy całe wideo pt. „If Rockets were Transparent”:

Autor filmu dodał nawet mały czerwony samochód Tesla Roadstera, który w 2018 roku został wystrzelony na kosmos przez Elona Muska, dyrektora generalnego SpaceX. Ładunek z widocznym Roadsterem zostaje odsłonięty w około 4 minucie i 20 sekundzie animacji – wtedy jest najlepiej widoczny.

Ile pokazane na filmie rakiety zużywają paliwa?

Największy Saturn V, w zależności od misji, zużywał średnio 2.076.545 kg (4,57 mln lbs) paliwa. Może podnieść ładunek na niską orbitę ziemską o masie 140.000 kg (310.000 lbs) i wysłać ładunek ważący 48.600 kg (107.100 lbs) na Księżyc.

Wahadłowiec kosmiczny (Space Shuttle), który wykorzystał kombinację paliwa płynnego w głównych silnikach i stałego w rakietach do podniesienia go z platformy startowej, zużywał łącznie 1.735.601 kg. (3.821.622 lbs) paliwa. Wahadłowiec mógłby podnieść ładunek ważący 65.000 kg na niską orbitę ziemską.

Falcon Heavy, który wystartował trzy razy, zużywa 411.000 kg (906.099 lbs) kombinacji paliw i jest w stanie unieść ważący 64.000 kg ładunek (140.000 lbs). Przyjrzyj się uważnie filmowi, a na ładunku zobaczysz małą czerwoną Teslę Roadster.

System Launch Space jeszcze nie latał, ale ma zostać wysłany w kosmos w ramach programu Artemis na Księżyc i potencjalnie osadzić misje na Marsie. Trudno jest ustalić, ile paliwa rakietowego zużyje ogółem, ale konfiguracja 70 ton metrycznych (77 ton) podniesie ponad 69.853 kg (154.000 lbs) i zapewni 10% większy ciąg niż rakieta Saturn V, podczas gdy konfiguracja 130 ton metrycznych (143 ton) podniesie ponad 129.727 kg (286.000 lbs), zapewniając 20% większy ciąg niż Saturn V.

źródło: YouTube | Futurism.com | Science Alert