Spektakl „Nieznośnie długie objęcia” dostępny online

Na specjalne życzenie widzów, już po raz drugi w czasie pandemii, Teatr Powszechny w Warszawie udostępni online spektakl „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

Nieznośnie długie objęcia - fot. Magda Hueckel
fot. Magda Hueckel

Spektakl Nieznośnie długie objęcia z Karoliną Gruszką, Julią Wyszyńską, Maciejem Buchwaldem i Dobromirem Dymeckim w obsadzie zdobyły Grand Prix – Wielką Nagrodę Publiczności Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie, a wszyscy aktorzy otrzymali wyróżnienie jury za „znakomite wykonanie teatralnej partytury, wyeksponowanie jej muzyczności i poszukiwanie nowych form mówienia w teatrze”.

Spektakl będzie dostępny w ramach programu YouTube Dni Kultury od 18 września (od godz. 17.00) do 21 września 2020 roku (do północy), na kanale YouTube, player do transmisji znajduje się także na dole tego wpisu.

Akcja spektaklu toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Czwórka bohaterów: troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, tylko jeden z nich tu się urodził i wychował. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar, ale nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Dochodzi do spotkania z kosmiczną świadomością i to spotkanie całkowicie odmienia życie wszystkich bohaterów.

Iwan Wyrypajew: Tę sztukę zamówił u mnie Deutsches Theater w Berlinie. Zamówił, to znaczy zaproponował napisanie sztuki o tym, o czym chcę. Jedynym warunkiem był termin oddania tekstu, otrzymałem na to jedynie pół roku. Udało mi się dotrzymać terminu. Premiera odbyła się w marcu tego roku. Byłem na niej i niestety, aktorzy i reżyser zupełnie nie zrozumieli sztuki. Ale w żadnym wypadku nie mam o to pretensji, ponieważ to z jednej strony bardzo prosty temat, a z drugiej – niesamowicie trudny. Prosty – ponieważ tematem jest „realne, prawdziwe życie”, a trudny – ponieważ absolutna większość ludzi, żyjących na planecie rzadko odczuwa łączność z życiem. I tego nie da się wytłumaczyć ani krytykom, ani aktorom. Dlatego, że „prawdziwe życie” można zrozumieć tylko wówczas, kiedy dochodzi do prawdziwej łączności z tym życiem. A wracając do sztuki, powiem, że dla mnie ona jest przede wszystkim o języku. O stylu, o słowie, o pięknie frazy. Zapewne ta sztuka jest kontynuacją tego, co robiłem w „Lipcu”, gdzie okrucieństwo i piękno łączyło się w jedno, rodząc poezję. Jak można opisać rzeczywistość słowami? Nie da się. Ale słowa mogą wywoływać stan, który jest właśnie łącznością z życiem wewnątrz nas.


Spektakl Nieznośnie długie objęcia przeznaczony jest dla widzów od 15. roku życia. Czas trwania: 100 minut (bez przerwy).

Obejrzyj zwiastun:

Koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Premiera w ramach Festiwalu teatralnego Boska Komedia: 4 grudnia 2015 r. Premiera w Teatrze Powszechnym: 11 grudnia 2015 r.

Plakat spektaklu: „Nieznośnie długie objęcia”

reżyseria i tekst sztuki: Iwan Wyrypajew
przekład: Agnieszka Lubomira-Piotrowska
scenografia: Anna Met
kostiumy: Katarzyna Lewińska
muzyka: Cazimir Liske
inspicjent: Kuba Olszak
obsada: Maciej Buchwald (Charlie), Dobromir Dymecki, Karolina Gruszka (Monica), Julia Wyszyńska (Amy).

Oglądaj od 18 do 21 września 2020:

źródło: Teatr Powszechny