„YouTube Dni Kultury” – wyjątkowy weekend w sieci

Premiery, spektakle, balet, musicale, a także dokument i materiały zza kulis – rusza 3-dniowy festiwal online „YouTube Dni Kultury” we współpracy z teatrami i twórcami polskiej sceny.

YouTube Dni Kultury - 18-20 września 2020 r.

Już w piątek, 18 września, rozpocznie się specjalne wydarzenie online – „YouTube Dni Kultury”. Dzięki współpracy z różnorodnymi instytucjami i twórcami, każdy będzie miał możliwość obejrzenia wyjątkowych treści prezentowanych przez teatry uczestniczące w festiwalu, poznania  aktorów grających na ich deskach oraz ich indywidualnego stylu. W programie wydarzenia znajdą się premiery spektakli, przedstawienia archiwalne, balet, musicale, a także dokument i ciekawe rozmowy. Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

Festiwal „YouTube Dni Kultury” potrwa od 18 do 20 września. W ramach wydarzenie swoje treści udostępni 13 instytucji, w tym Teatr Capitol, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Montownia, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Polonia, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Studio Buffo, Studio teatrgaleria, Teatr Syrena, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Klub Komediowy. 

W marcu świat kultury się zatrzymał. Wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych z całego świata zostało odwołanych. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy. I choć teraz  ponownie otwierają swoje drzwi dla publiczności i rozpoczynają nowy sezon, to nadal obowiązują ścisłe restrykcje, które znacznie utrudniają ich funkcjonowanie. Dlatego wiele z teatrów, ciesząc się z możliwości grania na żywo, nie zapomina o kontakcie z widzami online i prezentując swoje treści w internecie, zachęca do powrotu na prawdziwą widownię. 

W ramach wydarzenia, Teatr Polonia zaprezentuje premierowo spektakl „Pan Jowialski”. Jedną z najbardziej kochanych przez publiczność komedii Aleksandra Fredry wyreżyserowali Anna Polony i Józef Opalski. Widzowie będą mieli szansę przejrzeć się w mądrości i humorze wielkiego komediopisarza i zobaczyć kreacje aktorskie między innymi Aleksandry Grzelak, Krystyny Jandy, Mariana Opani czy Wojciecha Malajkata. 

Internetowe premiery Teatru Polonia były też okazją do wyjątkowego spotkania Krystyny Jandy z Tomaszem Raczkiem. To właśnie na kanale Tomasza Raczka na YouTube w najbliższy piątek internauci będą mogli obejrzeć wywiad z Krystyną Jandą i posłuchać o tym, jak funkcjonuje teatr po tak długiej przerwie, jak reagują widzowie na nową rzeczywistość i jak wyglądały nagrania do spektakli „Na czworakach” i „Pan Jowialski”. 

Zespół Teatru Kwadrat przygotował czytanie performatywne farsy „Klub kobiet porzuconych” Magdaleny Wołłejko. Aktorzy – Katarzyna Glinka, Lucyna Malec, Anna Karczmarczyk, Anna Cieślak, Grzegorz Wons, Andrzej Nejman oraz Marcin Korcz – spotykali się w przerwach między spektaklami, aby nagrać materiał specjalnie dla publiczności online. Kto wyjdzie zwycięsko z miłosnej roszady przedstawionej w sztuce, widzowie dowiedzą się już w najbliższy weekend. 

W programie także spektakl Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie –  „Nieznośnie długie objęcia” Iwana Wyrypajewa. Tematem sztuki, jak mówi sam Wyrypajew, jest realne, prawdziwe życie. Czwórka bohaterów – granych przez Karolinę Gruszkę, Julię Wyszyńską, Dobromira Dymeckiego oraz Macieja Buchwalda – całkowicie odmieni swoje życie po spotkaniu z kosmiczną świadomością. Z kolei aktorzy Teatru Montownia – Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki – przedstawią losy innej czwórki bohaterów. W zamkniętej przestrzeni podwórka, opowiedziane zostaną historie lokatorów kamienicy… i to bez słów! Za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki. „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” to całkowicie autorski spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka, który dzięki zastosowanej formie jest zrozumiały pod każdą szerokością geograficzną. 

Bez słów, za to poprzez taniec, pokazany zostanie obraz pięciu dni z życia pary w kryzysie. Baletowa jednoaktówka „Mąż i żona” to nowoczesna, pełna pomysłów i humoru realizacja na motywach komedii Aleksandra Fredry, za stworzenie której odpowiedzialna była Anna Hop, artystka Polskiego Baletu Narodowego. Barwną fredrowsko-moniuszkowską krainę żartu będzie można obejrzeć na kanale Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Program wydarzenia YouTube Dni Kultury 2020

W programie nie zabraknie też materiałów i spektakli muzycznych w mistrzowskim wydaniu. W dwa ostatnie weekendy wakacji Teatr Wielki w Łodzi zaprezentował na koncertach plenerowych operowe hity oraz przeboje muzyki filmowej XX-lecia międzywojennego. Teraz obszerne fragmenty „Sierpniowych wieczorów z gwiazdami” zostaną pokazane premierowo na YouTube. Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo we fragmentach spektaklu „Tyle miłości”. Wielbiciele stylu Buffo – rozrywki, młodych głosów i znakomitej choreografii – nie będą zawiedzeni. Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć brawurowy spektakl muzyczny pełen słowiańskiej fantazji. „Beniowski. Ballada bez bohatera” Juliusza Słowackiego z repertuaru Teatru Nowego w Poznaniu to punkrockowa historia antybohatera idealna na czasy, w których bohaterów kreuje się na potęgę. Reżyserka Małgorzata Warsicka pokazuje widzom tekst przez pryzmat kobiecej wrażliwości. To nie jedyna muzyczna opowieść o wyjątkowym bohaterze.

Teatr Syrena zafunduje widzom musicalową jazdę historycznym roller coasterem! W spektaklu „BEM! Powrót Człowieka-Armaty” ukaże generała z dystansem, opowie kawałek historii czasem z niej żartując, czasem zatrzymując się w zadumie, ale i udowadniając, że toczy się ona kołem. Bez akademii ku czci, za to z dużą dawką muzyki. Musical jest koprodukcją trzech teatrów: Teatru Syrena, Pożaru w Burdelu i Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Publiczność przypomni sobie nie tylko historie z przeszłości, ale zostanie także przeniesiona do przyszłości za sprawą futurystycznej afery muzycznej. Klub Komediowy przedstawi spektakl „Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą”, który opowiada o kryzysie w technokratycznym zamkniętym osiedlu przyszłości. Czy znajdzie się ktoś, kto odeprze legislacyjną ofensywę myślącego wyposażenia? Czy rzeczy uzyskają prawo wyborcze?

A może uda się wprowadzić ustawę antygadżetową? 

Ponadto, w oczekiwaniu na XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zabierze widzów na poszukiwanie Gombrowicza na ulicach Radomia. W dokumencie „Kapelusz Gombrowicza” wystąpią Małgorzata Potocka, aktorzy Teatru, uczestnicy projektu „Tango w Teatrze”, Tomasz Tyczyński, Anna Spólna oraz radomianie.

Dodatkowo, internauci będą mieli okazję obejrzeć premierowy odcinek vloga „Operowym głosem”. To pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu, w którym młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów, funkcjonujących w powszechnej świadomości. Młodzi odbiorcy mogą poznać Teatr Wielki – Operę Narodową od kulis, odwiedzić wirtualnie miejsca niedostępne zwykle dla publiczności czy stanąć na jednej z największych scen świata! Za kulisy zabiorą także widzów aktorzy Teatru Capitol.

W materiale „Na chwilę przed spektaklem…” opowiedzą oni, co dzieje się w garderobie przed wyjściem na scenę i zdradzą kilka zakulisowych sekretów z miejsca, do którego widzowie zazwyczaj nie mają wstępu.  

Warto zwrócić uwagę na:

  • Sztuka „Na czworakach” Tadeusza Różewicza w reżyserii i z udziałem Jerzego Stuhra. Polska klasyka. Tekst należący do polskiego kanonu teatralnego, kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Jak mówi Jerzy Stuhr, reżyser: „Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego”.
  • Spektakl online „Jedną kropelkę za dużo” w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego opowiada historię zwykłej rodziny, która w stanie zagrożenia zaczyna odsłaniać ukrywane dotąd sprawy. Niespodziewany gość „wrzuca granat” w domowe ognisko.  Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Rafał Rutkowski, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski nagrali swoje role telefonami nie wychodząc z domu! 
  • „Projekt KWARANTANNA” to przygotowane przez artystów STUDIO teatrgaleria mikro przedstawienia. Formalny eksperyment, a zarazem wsparcie dla twórców pozbawionych zajęcia w czasie korona-epidemii.

Pełny program wydarzenia „YouTube Dni Kultury” oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie youtubednikultury.pl.

Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle Teatru Polonia będzie można oglądać przez pół roku od terminów premier.

Plakat wydarzenia YouTube Dni Kultury 2020

źródło: YouTube Polska