Teatr La Scala podnosi (cyfrową) kurtynę na Google Arts & Culture

Mediolańska La Scala, jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie, dołącza do platformy Google Arts & Culture – obejrzyj go na swoim telefonie lub komputerze!

La Scala Google Arts & Culture

Od dzisiaj internauci mogą wirtualnie zwiedzić imponujący gmach teatru, stanąć na scenie tak jak kultowi śpiewacy operowi i tancerze, zobaczyć miejsca, gdzie tworzone są rekwizyty i kostiumy, a także podziwiać z bliska najdrobniejsze szczegóły scenicznych kreacji, które uchwycono za pomocą Art Camera. La Scala udostępnia także nie prezentowane nigdy wcześniej w formie cyfrowej dokumenty archiwalne, szkice i partytury. Usytuowany w sercu Mediolanu Teatr La Scala jest zarówno symbolem miasta, jak i szeroko pojętej sztuki scenicznej. Teraz, dzięki współpracy z Google Arts & Culture ta kultowa instytucja przeniesie swoje ogromne dziedzictwo w cyfrowe miejsce, otwierając tym samym Teatr na świat.

W następstwie ograniczeń związanych z Covid-19 ikona Mediolanu została zamknięta podobnie jak wiele instytucji kulturalnych w wielu krajach. W ten sposób ten internetowy projekt staje się jeszcze bardziej symboliczny, zachęcając użytkowników z całego świata, aby dołączyli do artystów i miłośników sztuki, czekających na ponowne otwarcie  La Scali.

Udostępniona kolekcja „Teatro alla Scala, Milan” zawiera ponad 259 000 obrazów, w tym ponad 240 000 zdjęć archiwalnych z pokazów operowych, baletów oraz koncertów i ponad 16 000 zdigitalizowanych dokumentów, partytur i rysunków. Wśród nich znaleźć można rękopis Requiem” Giuseppe Verdiego i pierwsze libretto opery Nabucco.

Wirtualny spacer dzięki Street View

Dzięki technologii Street View internauci mogą zajrzeć za kulisy jednego z największych teatrów na świecie. Sfotografowano ponad  20 000 m2 przestrzeni i stworzono 47 oryginalnych muzealnych widoków. Od teraz można przespacerować się po mediolańskiej operze, przekonać się jakie to uczucie stać na scenie głównej, zobaczyć jaki jest widok z królewskiej lożyukryć się w budce suflera, rzucić okiem na sekretne miejsce nad żyrandolem i na olśniewający Złoty Pokój, a także zwiedzić warsztat, gdzie rzemieślnicy tworzą imponujące sceny, rekwizyty i prawie 1000 kostiumów rocznie.

Może Cię zainteresować także:

40 wyjątkowych wystaw

Teatr La Scala przygotował 40 wystaw, w tym „The Great Productions from traditions to innovation” (Wielkie produkcje od tradycji do innowacji), która opisuje historię największych przedsięwzięć teatru oraz „Visionary artists on stage” (Wizjonerscy artyści na scenie), przedstawiającą utalentowanych scenografów, którzy trwale zapisali się w historii La Scali.

Instytucja odkrywa także sekrety operowej mody oraz najsłynniejszych kreacji od takich projektantów jak Gianni Versace i Yves Saint-Laurent. W ramach projektu sfotografowano 12 kultowych kostiumów. Zdjęcia zostały wykonane specjalnym aparatem Art Camera, który robi setki wysokiej rozdzielczości zbliżeń, szczegół po szczególe. Dzięki temu można podziwiać skrupulatną pracę krawców La Scali: delikatne falbanki sukni z Aidy, futurystyczne kreacje Jokasty z Oedipus Rex oraz wspaniałe kostiumy zaprojektowane dla Marii Callas czy na potrzeby oper Rossiniego

La Scala Google Arts & Culture

Kolekcje przygotowano w języku angielskim i włoskim. Inne języki dostępne są za pośrednictwem zintegrowanej karty Tłumacz na Google Arts & Culture. 

Artyści Teatru La Scala na czas kwarantanny

Aż 92 artystów (6 solistów, 26 chórzystów i 60 muzyków) przebywających obecnie w swoich domach, w 5 różnych krajach, zebrało się, aby uczcić przeszłość oraz teraźniejszość teatru i wykonać podczas kwarantanny arię z „Simona Boccanegry” Verdiego. Emocjonalny utwór, fragment Atto I Plebe! Patrizi! Popolo!, ma symboliczne znaczenie: protagonista przywołuje zjednoczenie wszystkich Włochów w obliczu trudności.

Utwór można posłuchać na kanale Teatru La Scala oraz poniżej:

Polskie sceny i historie wybitnych twórców

Na Google Arts & Culture można także odwiedzić wspaniałe sceny w Polsce. Do swojego wnętrza od jakiegoś czasu zapraszają Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie i Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – z główną salą koncertową oraz foyer, którego wystrój, czerń ścian i biel balkonów, nawiązuje do klawiatury fortepianu. Warto odkryć magię tego wnętrza i poznać ponad 70-letnią historię wrocławskiej kultury muzycznej. 

Sylwetki i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru opowiadają wystawy przygotowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pierwsza z nich poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, druga przedstawia „najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych” – Tadeusza Kantora.

Wystawa, która w szczególności zasługuje teraz na uwagę, to kolekcja „Viva Moniuszko„, którą nieco ponad rok temu, dokładnie 5 maja, w 200-tną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, udostępnił Teatr Wielki – Opera Narodowa. Dzięki wirtualnej kolekcji można prześledzić twórczość kompozytora i “ojca opery narodowej” – od popularnych pieśni, aż po słynne opery: „Halkę” i „Straszny dwór”. Na platformie obejrzeć można jeden z najcenniejszych obiektów przechowywanych w bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, czyli rękopis „Halki wileńskiej”, batutę należącą do Moniuszki lub kolekcję plakatów i pocztówek promujących utwory kompozytora. Można również posłuchać wykonania najsłynniejszej pieśni artysty – „Prząśniczki”.

źródło: Google Polska