Superkomputer Cato w UKSW wesprze naukę i gospodarkę

W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer Cato przeznaczony do zadań w obszarze sztucznej inteligencji.

Superkomputer CATO

Nowy superkomputer Cato przeznaczony jest do realizowania obliczeń wysokiej wydajności (HPC – High Performance Computing), rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA – High Performance Data Analytics). To kolejny przełomowy moment dla polskiej nauki, gdyż dzięki skoncentrowaniu tak dużej mocy obliczeniowej w nowoczesnym CNT UKSW, naukowcy w istotny sposób będą mogli wpływać na rozwój najnowszych zagadnień badawczych, jak deep learning i sztuczna inteligencja.

Naturalnymi obszarami, w których możemy wykorzystać system Cato to usprawnienie diagnostyki obrazowej, efektywne procesowanie danych geoprzestrzennych, zwiększenie poziomu wykrywalności chorób, optymalizacja procesów o różnej naturze.

Umożliwia realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk i procesów, w oparciu o duże zbiory danych. Technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBM POWER9, dostępna jest w laboratoriach CNT. Stanowi on część infrastruktury badawczej finansowanej w ramach projektu Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW ze środków UE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. 

Nowa perspektywa badawcza dla polskiej nauki

Zadaniem ośrodka jest otwarcie uczelni na nowe kierunki badań oraz rozwijanie współpracy z biznesem, szczególnie z wykorzystaniem wielkoskalowego przetwarzania danych oraz zdobyczy sztucznej inteligencji. Za produkcję sprzętu odpowiada IBM, dostawę i wdrożenie realizowali IBM i polska firma Infonet-Projekt.

Sztuczna inteligencja w prawdziwych problemach

Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe pozwalają na rozwiązywanie problemów, które do tej pory wymagały wielu godzin pracy specjalistów o wieloletnim doświadczeniu. Dzięki uczeniu maszynowemu
i sztucznej inteligencji komputery są w stanie wykonać te same zadania znacznie szybciej, a często skuteczniej.

Inspirowane biologicznymi strukturami występującymi w mózgu, sztuczne sieci neuronowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. Z powodzeniem stosowane są w zagadnieniach optymalizacji czy prognozowania, ale też m.in. w medycynie, finansach. Klaster obliczeniowy przyspieszy prace naszych naukowców i otworzy nowe możliwości wykorzystania wysokiej mocy obliczeniowej w praktyce – od modelowania matematycznego przez diagnostykę obrazową po szukanie innowacji dla przemysłu.

Superkomputer CATO w UKSW

Katalizator rozwoju innowacji przy wsparciu AI

Uruchomiony klaster obliczeniowy jest w pełni akcelerowany układami GPU. Wykorzystujemy najnowocześniejsze architektury sprzętowe, które w połączeniu z oprogramowaniem tworzą efektywne środowisko pracy. Naturalnymi obszarami, w których możemy wykorzystać system Cato to usprawnienie diagnostyki obrazowej, efektywne procesowanie danych geoprzestrzennych, zwiększenie poziomu wykrywalności chorób, optymalizacja procesów o różnej naturze. 

Świat superkomputerów do tej pory hermetyczny i przeznaczony dla najbardziej doświadczonych specjalistów, w naszej implementacji chcemy uczynić przystępnym i efektywnym w użyciu. Nie chcemy zmieniać przyzwyczajeń naukowców względem narzędzi, ale przenieść ich w nowy wymiar – z ich językami, bibliotekami, narzędziami w klaster obliczeniowy.

źródło: Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW