Samsung z największymi spadkami dostaw smartfonów

Firma Samsung walczy ze spadkiem dostaw smartfonów wprowadzając szybkie obniżki cen swoich tegorocznych flagowych smartfonów.

Zmiana % rok do roku sprzedaży smartfonów na świecie (Apple, Smasung, Huawei) 2Q 2020

W środę Samsung ogłosił, że jego nowe smartfony 5G zostaną wydane pod koniec sierpnia, a ceny nowych Galaxy S20 i Galaxy Note 20 zaczynają się od 1000 USD. Nowe ceny oznaczają spadek cen o 300 USD w porównaniu z flagowymi smartfonami z 2019 roku i jest zgodny z tendencją spadkową cen smartfonów z wyższej półki w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Może to być potrzebne w przypadku firmy z Korei Południowej, której dostawy smartfonów spadają szybciej niż średnia w branży w ciągu ostatnich sześciu kwartałów.

W drugim kwartale 2020 roku sprzedaż smartfonów Samsunga spadła o prawie 30 procent w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. To poniżej średniej branżowej wynoszącej 26 procent i znacznie więcej niż w przypadku konkurentów Huawei i Apple, z których ten ostatni odnotował wzrost sprzedaży smartfonów w ostatnim kwartale.

Ograniczenia COVID-19 szczególnie mocno dotknęły Samsunga. Firma znalazła się poniżej średniej branżowej w zakresie dostaw smartfonów w obu kwartałach w 2020 roku i już miała tendencję spadkową w czwartym kwartale 2019 roku.

Jednym z czynników, który nie pomógł flagowym smartfonom Samsunga, jest powolne wdrażanie 5G, które stało się podstawą serii telefonów Galaxy. Obniżając cenę swojej linii produktów obsługujących 5G, Samsung ma nadzieję, że firmy telekomunikacyjne przyspieszą wdrażanie wież 5G, a więcej konsumentów będzie posiadało odpowiedni sprzęt. Apple ma wydać jesienią swój pierwszy smartfon obsługujący 5G, co wywiera presję na Samsunga, aby zdobył wczesny udział w rynku, jeszcze przed konkurencją.

źródło: Statista